Reklama
Dnes je neděle 24.11.2024     svátek má Emílie

Rady do zahrady | 182

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

17.8.2024 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

Pravidelnou víkendovou rubriku připravuje šlechtitel a zahrádkář Petr Kumšta. 

* Průběžně ze zahrady odstraňujeme opadané, většinou červivé a nahnilé plody ovoce. U jabloní pokračujeme v opakovaných 10 až 14denních ošetřeních plodů k omezení skvrnitosti jablek. 
K postřiku používáme např. přípravky Kalkosan, Kalcolit forte a ledek vápenatý v koncentraci 0,5 až 1%. Ochranu je nejlépe provádět navečer po západu slunce, nebo brzy ráno.  


I v srpnu provádíme ochranu ovocných stromů k omezení vzniku pozdní červivosti plodů, kterou u jádrovin a peckovin způsobují druhé generace obaleče jablečného a švestkového. Přesný termín ochrany je nutné určit podle náletu škůdce zaznamenaného ve feromonovém lapači. 
Po zaznamenání výrazné náletové vlny škůdce v lapači provedeme postřik za 5 až 8 dní, nejlépe bio přípravkem Madex, který je vhodný asi po týdnu zopakovat.

 

* Pokud se nám nepodaří sehnat kvalitní hnůj, můžeme do půdy plnohodnotný organický materiál dodat zeleným hnojením. Vyséváme takové plodiny, které rychle vytvářejí velké množství organické hmoty. Na pozemku, kde nebudeme pěstovat brukvovitou zeleninu, vyséváme řepku, hořčici nebo směs obou. 
Dalším velice vhodným zeleným hnojivem je svazenka, luskoobilní směska (hrách, peluška, oves), bob apod. Když zelená hmota dostatečně na­roste, posečeme ji nejlépe mulčovacím strojem. Hned poté zelené hnojení zapravíme do půdy.

 

* Dbáme na dostatek vláhy. V suchém období vydatně ale opatrně zavlažujeme. Kropení porostů zvýší výskyt houbových chorob i znečištění listové zeleniny. 
V srpnu ještě sklízíme česnek a cibuli. U paličáků jsme ponechali několik stvolů nezaštípnutých, a tak podle jejich napřímení můžeme určit termín sklizně.

 

* Seriál o podnožích: Wavit – jedná se o slabě vzrůstnou slivoňovou podnož. Vzrůstnost stromů na ní naštěpovaných dosahuje přibližně 50 % objemu myrobolánu. 
Je množena výhradně pomocí metody in vitro. Je vhodná pro hluboké, dobře živené půdy, pokud možno se závlahou. Není vhodná do písčitých a suchých půd. Nástup do plodnosti je brzký a úrody jsou vysoké. Její předností oproti Wangenheimově podnoži je naprosto vyrovnaný porost.
 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net