Reklama
Dnes je čtvrtek 21.11.2024     svátek má Albert

Pozor, od září končí možnost topení v neekologických kotlech

KOLIK je na Vysočině kotlů na tuhá paliva, které se od září nesmí používat, neuvedl ani kraj. Ilustrační foto: archiv JL
KOLIK je na Vysočině kotlů na tuhá paliva, které se od září nesmí používat, neuvedl ani kraj. Ilustrační foto: archiv JL

16.8.2024 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
-tz-, -čtk-

Od začátku září už nebude možné topit v některých třídách kotlů kvůli jejich dopadu na znečišťování ovzduší a radnice budou kotle kontrolovat. 
Podle některých ale na tyto kontroly není dost lidí a nejsou informace o tom, kdo neekologický kotel ještě má. 
Podle celostátního odhadu zbývalo v květnu vyměnit v zemi ještě 150.000 kotlů. V uplynulých letech lidé v Česku získali z evropských, státních i krajských peněz na pořízení nových kotlů či jiného vytápění miliardy korun. 


Takzvané kotlíkové dotace lze čerpat ještě do konce srpna na výměnu kotlů první a druhé emisní třídy, jejichž platnost skončí 1. září.
Kontroly starých kotlů v domácnostech na Vysočině podle úřadů ztěžuje to, že o těchto zdrojích vytápění nejsou přesná data. Vyplynout by mohla z nařízených pravidelných revizí kotlů, které však zřejmě všichni nedodržují. 
Kontroly příliš kouřících topenišť byly zatím prováděné hlavně na základě podnětů. Od 1. září je zakázáno topit v kotlech s nižší než třetí emisní třídou, za porušení lze uložit pokutu do 50.000 korun.


Vedoucí odboru životního prostředí v Jihlavě Katarína Ruschková uvedla, že kompetenci ke kontrole provozu kotlů už úřady obcí s rozšířenou působností (ORP) mají delší dobu, od září ale mohou zakázat jejich provoz. „Na kontroly však v minulosti neměl úřad dostatečné kapacity,“ řekla.


Úřadu také chybí evidence, z níž by bylo zřejmé, jak které objekty topí. „Protože tento přehled nemají ani stavební úřady, které zdroje tepla pro jednotlivé objekty povolovaly, nelze očekávat, že by byly kontroly prováděné systematicky,“ uvedla Ruschková. Nepovažuje za reálné, že by pracovníci ochrany ovzduší, kteří často vykonávají i jiné agendy, byli schopní prověřit kotle ve všech 79 obcích a 150 katastrálních územích spadajících do ORP Jihlava.


Kolik je na Vysočině kotlů na tuhá paliva, které se od září ne­smí používat, neuvedl ani kraj. „Tuto informaci nemáme,“ sdělila Iveta Fryšová z krajského odboru regionálního rozvoje.
Podle žďárské radnice mohou být vodítkem aktualizované sestavy z kontrol technického stavu a provozu kotlů, které ORP dostávají z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 
Kontroly kotlů jsou povinné každé tři roky, pokud je ale provozovatelé nedělají, o stavu kotlů se úřad nedoví. Kontroly bude žďárský orgán ochrany ovzduší provádět především u zdrojů, jichž se týkají stížnosti na znečišťování ovzduší kouřem a zápachem.
Podle jedné z jihlavských firem zaměřené na topenářské práce teď v létě lidé ve zvýšené míře výměny kotlů neřeší. Větší zájem podnik očekává od září, před novou topnou sezonou.


Domácnosti začaly poslední roky vyměňovat kotle i díky dotacím. Obyvatelé Vysočiny o ně mohli poprvé požádat v lednu 2016, od té doby byly podle údajů kraje peníze vyplacené 8500 žadatelům. 


Do konce tohoto měsíce mohou na krajském úřadě podat žádost o dotaci domácnosti s nízkými příjmy. Ke konci července v tomto programu ještě zbývaly peníze na výměnu 280 kotlů.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

email / login:

heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net