Reklama
Dnes je čtvrtek 21.11.2024     svátek má Albert

Rady do zahrady | 179

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

27.7.2024 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

Pravidelnou víkendovou rubriku připravuje šlechtitel a zahrádkář Petr Kumšta. 

• U celeru začíná v červenci hlavní období růstu. Na prvním místě je teď voda a živiny. Pro dobrou skladovatelnost jsou velmi důležitá hnojiva s vysokým obsahem draslíku, a proto používáme odpovídající vícesložková hnojiva, např. Cererit. 
Celer je vděčný za půdy s vyšším obsahem solí. Pokud tedy opravdu zjevně strádá, můžeme zkusit slanou zálivku. Na 10 litrů vody použijeme jednu polévkovou lžíci kuchyňské soli. Celer též vyžaduje dostatek bóru, aby se v bulvách netvořily dutiny, ten můžeme do půdy přidat v malé míře rozhozem, nebo postřikem boraxu  na list v koncentraci 0,2%.

• V tomto měsíci začínáme sklízet rané odrůdy kanadských borůvek. Protože jsou zralé plody borůvek pochoutkou pro ptactvo, doporučuji keře včas zakrýt ochrannou sítí s drobnými oky. Síť pokládáme zlehka a na okrajích ji připevníme kolíčky. 
Borůvky vyžadují dostatečnou závlahu, hlavně v době narůstání plodů. Po sklizni pak nezapomeneme keře přihnojit hnojivy určenými pro borůvky, tedy takovými, které mají vyšší obsah draslíku. Podpoříme tím vyzrávání pletiv dřeva během zimy a bohatou tvorbu květů v příštím roce. 

• Ve vinici pokračujeme ve vylamování zálistků, vyvazování letorostů a postřicích proti peronospoře a padlí. Za vlhkého a málo slunného počasí ošetřujeme révu i proti botrytidě.

• V okrasné zahradě odstřiháváme odkvetlé růže a ostatní  květy. Za suchého počasí okrasné rostliny zavlažujeme a podle potřeby je přihnojíme draselnými a fosforečnými hnojivy. Můžeme řízkovat růže a vřesovištní rostliny. 

• Teldor je fungicid s účinkem k ochraně jahodníku, maliníku, okrasných rostlin, révy vinné a rajčete proti šedé hnilobě, višní a meruňek proti moniliové spále a višní, třešní, slivoní, meruněk, broskvoní proti moniliové hnilobě. Preventivní aplikace působí kontaktně, proniká do listů. Výsledkem je dlouhodobá účinnost proti danému škodlivému činiteli.

• Seriál o podnožích: VVA-1 Krymsk  – je slabě rostoucí slivoňová podnož, vzrůstnost naštěpovaných stromů je přibližně o 40 % slabší než na St. Julien. 
Podnož je odolná na mráz, stromy na této podnoži vstupují velmi brzy do plodností, většinou již ve druhém roce po výsadbě. Plody jsou standardní velikosti (nezdrobňuje). Stromy hůře kotví v půdě, proto vyžadují trvalou oporu.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

email / login:

heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net