Reklama
Dnes je pátek 22.11.2024     svátek má Cecílie

Rady do zahrady | 177

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

14.7.2024 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

Pravidelnou víkendovou rubriku připravuje šlechtitel a zahrádkář Petr Kumšta. 

• Broskvoně a jádroviny s bohatou násadou plodů za sucha vydatně zavlažujeme. Podnože očkujeme obvykle od poloviny července do konce srpna. 
Většinou očkujeme podnože v prvním roce po výsadbě. Při očkování v létě vyraší očko až na jaře, proto se této metodě říká očkování na spící očko. Očkujeme v době letní mízy, nejlépe za teplého a slunečného počasí, kdy se naříznutá kůra lehce odchlípne od dřeva a očka dobře přirůstají. 
Některé podnože brzo ztrácejí mízu, a proto je očkujeme nejdříve. Nejprve očkujeme peckoviny (slivoně, žilienky, semenáče švestek, meruňky a broskvoně), pak jádroviny a na konec myrobalán a mahalebku. 
Je-li delší dobu před očkováním sucho, podnože vydatně zavlažíme, aby měly dostatek mízy. V teplých oblastech i jinde za teplého počasí chráníme jablka a slivoně proti obalečům. 
Nejlépe je řídit se pomocí signalizace feromonového lapače. Po výrazném náletu škůdce provedeme ochranu přibližně po týdnu, nejlépe za použití bio přípravku Madex.

• Zatažené cibuloviny a hlíznaté květiny vyjmeme ze země a uskladníme na suchém a vzdušném místě. Nezapomeneme je označit, abychom předešli záměnám v následující vegetaci. 
Po zaschnutí odstraníme staré slupky a ponecháme v klidu, nejlépe při teplotě okolo 20 °C, až do doby nové výsadby. Je ideální období pro rozvoj padlí na listech některých okrasných keřů, např. tavolníku, dřišťálu, javoru, mahonie a jiných. 
V případě silnějšího výskytu bílého povlaku na listech a výhonech tyto části odstraníme a poté provedeme ošetření rostlin vhodnými fungicidy.

• Ve sklizňovém období okurek potlačujeme rozvoj plísně okurkové postřikem bio přípravku Alginure, který má nulovou ochrannou lhůtu. Omezit výskyt plísně okurkové lze vertikálním vedením porostů okurek na opoře.

• Seriál o podnožích: P-HL-A – tato třešňová podnož má ve srovnání s ptáčnicí růst naštěpovaných stromů přibližně o 60 % slabší. Koření mělce, proto stromy vyžadují trvalou oporu. 
V porovnání s ptáčnicí do plodnosti nastupuje velmi brzy a plodí velmi dobře. Tvoří četné kořenové výmladky. Stromky na této podnoži jsou odolné k zimním mrazům. Afinita s naštěpovanými odrůdami je velmi dobrá.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

email / login:

heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net