Ilustrační foto: archiv JL
Senioři, invalidní důchodci a lidé pobírající příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě, kteří jsou vlastníky domu, bytu či mají podíl v družstevním bydlení, mohou požádat o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám Light na energetickou úpravu svého bydlení.
Od září 2022 mohou čerpat prostředky na dílčí zateplení a na instalaci solárního systému na ohřev vody. V případě bytů v bytových domech je možné čerpat pouze na výměnu oken, případně vchodových dveří do exteriéru.
Na Vysočinu už prostřednictvím výše uvedeného dotačního programu putovalo přesně 541.029.800 korun ze 4816 vyplacených žádostí.
Celkově je do začátku letošního května dle Anety Henczeové z tiskového oddělení Ministerstva životního prostředí v rámci našeho kraje evidováno 5516 podaných žádostí za 615.969.527 korun.
„Dlouhodobě je největší zájem o výměnu oken a vchodových dveří, poté o solární ohřev vody,“ uvádí mluvčí.
Vítězslav Malý, ředitel Centra pasivního domu, upozorňuje, že se často jeho kolegové setkávají s tím, že lidé při výměně oken chybují.
„Nesprávně je zasadí přímo na místo původního okna, a ztíží si tak cestu ke správnému zateplení obvodových stěn v budoucnu. Určitě tedy doporučujeme zkonzultovat takto velký zásah do obálky domu či bytu s odborníky, a pokud v budoucnu plánuje žadatel zateplení fasády, pak zvolit ideálně tzv. předsazenou montáž,“ vysvětluje. Dodává, že nesprávně osazená okna se poznají také tak, že se zevnitř rosí, což znamená, že dům dostatečně nedýchá, hromadí se v něm vlhkost, která může vést až k plísním.
Aktuálně se v Česku opravuje jen kolem 1–1,2 % rodinných domů ročně. Ne vždy ale majitelé dosáhnou na 60–90% úsporu energie, protože dům opraví jen částečně a neefektivně.
Centrum pasivního domu společně se Sdružením EPS ČR upozorňují, že majitelé rodinných domů, ale i bytová družstva nebo SVJ, by vždy měli zvážit, jakým způsobem dojít, třeba i postupně, k celkové renovaci domu.
Kvalitně zrenovovaný dům má nadstandardně zateplené stěny i střechu, je osazen okny s trojskly s vnějším stíněním a má vyregulovanou nízkoteplotní otopnou soustavu s efektivním účinným zdrojem.
Dům může využít solární kolektory na ohřev teplé vody nebo zapojit menší fotovoltaiku okolo 4 kWp na výrobu elektřiny. Centrum pasivního domu doporučuje i realizaci řízeného větrání s rekuperací tepla, která zajistí stálý přívod čerstvého vzduchu. Výsledný stav budovy pak odpovídá přibližně nízkoenergetickému standardu, tedy mívá měrnou potřebu tepla na vytápění v rozmezí 25 až 50 kWh/m2 za rok.
Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři.
Registrace nového uživatele
Pravidla pro diskuse na www.jihlavske-listy.cz:
Nelze zveřejňovat příspěvky, které porušují zákony ČR.
Jsou zakázány příspěvky urážlivé, pomlouvačné, vulgární. Nepřijatelná je i neúcta vůči zemřelým a jejich rodinám.
Nesmí se vyhrožovat komukoli násilím či podněcovat k nenávisti k jednotlivcům, skupinám (národnostní, rasová, náboženská příslušnost).
Zakazuje se zveřejňovat další údaje o identitě ostatních diskutujících (např. telefon, adresa…). Musí být respektováno soukromí ostatních.
Diskutující se nesmí vydávat za někoho jiného.
V diskusních příspěvcích nesmí být šířena reklama, spamy, odkazy na stránky s nelegálním obsahem, příspěvky či odkazy nesouvisející s tématem článku.
!!! Uživatelé, kteří budou pravidla porušovat, musí počítat s tím, že jim budou příspěvky administrátorem smazány. Rovněž si Jihlavské listy vyhrazují právo diskusní příspěvky dle vlastního uvážení odstraňovat či diskusi kdykoli uzavřít !!!