NENÁROČNÉ kopretiny bývají obvykle první květiny, které na založené louce vykvetou. Foto: Lenka Kopčáková
Zvonky, smolničky, kopretiny, kohoutky, slzičky P. Marie, chrpy a další luční kvítí s roztomilými lidovými názvy.
To je v posledních letech moderní záležitost nejen městských a chalupářských zahrad.
Kvetoucí trávníky à la louka se objevují i na mnoha místech městské architektury.
Je sice pravda, že po založení louky si na květy pár let počkáme, protože luční květiny si v prvních dvou sezónách budují kořenový systém. Teprve poté se ukáží v plné kráse a výsledek stojí za to.
Nabídkou nektaru a pylu z květů přilákají na naši zahradu a do ovocného sadu množství opylovačů. Nehledě na to, že louka zadržuje mnohem více vlhkosti než sečený trávník, a vytváří tak příjemné prostředí.
Dnes již jsou k dostání různé druhy semen pro kvetoucí louky v závislosti na prostředí.
Můžeme mít luční směs pro plné slunce, suché stráně či pro polostín, a dokonce i pro zelené střechy.
Na internetu nalezneme spoustu odborných rad, jak se o kvetoucí louku starat. Dozvíme se třeba, že nejvhodnější dobou pro výsev louky je jaro a podzim, ovšem semínka některých květin vyklíčí až poté, co projdou mrazem.
Není vhodné osivo lučních květin dosévat do běžného zahradního trávníku. To z důvodu, že vitální porost většinou mladé rostlinky zadusí.
Lépe, pokud kvetoucí louku založíme na holém terénu. Podobně jako u trávníků upěchujeme povrch prknem nebo druhou stranou hrábí.
První rok musíme odstraňovat invazivní plevele, které by mladé a křehké rostliny zadusily. Aź později si louka s plevely poradí.
Sečení květnaté louky má svá specifika. Zejména traviny rostou rychleji a svou rozpínavostí by vytlačily další druhy. Takže např. koncem května můžeme posekat „navysoko“ a pomalejším rostlinám tak zajistit prostor a světlo. V dalších letech je vhodná tzv. mozaiková seč, kdy části louky kosíme s časovým rozestupem. Důležité pro nás je, aby květy uzrály a stačily se v louce vysemenit.
Kdo má trpělivost, může si při letních procházkách místní krajinou sebrat trochu zralých semeníků lučních květin a přenést si je na svoji květinovou louku. Stačí zde zralé květy, tobolky či klásky vyklepat, klidně i pohodit a pak očekávat výsledek.
Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři.
Registrace nového uživatele
Pravidla pro diskuse na www.jihlavske-listy.cz:
Nelze zveřejňovat příspěvky, které porušují zákony ČR.
Jsou zakázány příspěvky urážlivé, pomlouvačné, vulgární. Nepřijatelná je i neúcta vůči zemřelým a jejich rodinám.
Nesmí se vyhrožovat komukoli násilím či podněcovat k nenávisti k jednotlivcům, skupinám (národnostní, rasová, náboženská příslušnost).
Zakazuje se zveřejňovat další údaje o identitě ostatních diskutujících (např. telefon, adresa…). Musí být respektováno soukromí ostatních.
Diskutující se nesmí vydávat za někoho jiného.
V diskusních příspěvcích nesmí být šířena reklama, spamy, odkazy na stránky s nelegálním obsahem, příspěvky či odkazy nesouvisející s tématem článku.
!!! Uživatelé, kteří budou pravidla porušovat, musí počítat s tím, že jim budou příspěvky administrátorem smazány. Rovněž si Jihlavské listy vyhrazují právo diskusní příspěvky dle vlastního uvážení odstraňovat či diskusi kdykoli uzavřít !!!