Ilustrační foto: archiv JL
22.6.2023 Pro ženy/Komentáře (0), autor: MUDr. Stanislav Wasserbauer, Program prevence dětských úrazů – Kraj Vysočina
Otravy u nás patří k nejčastějším příčinám úmrtí dětí. Nejohroženější jsou batolata ve věku od jednoho do tří let, která zkoumají svět, vše berou do úst a ochutnávají. Tak malé tělíčko není navíc připraveno na odbourávání toxických látek. Ale i pro děti starší je pozření jedovaté látky velkým rizikem. Nejsmutnější na tom je, že k těmto nehodám dochází z 90 % v domácím prostředí. Přitom se jim dá většinou velmi jednoduše zabránit. Předvídavostí, opatrností a také důsledností nás dospělých. Pojďme společně projít naši domácnost a podívejme se, jaká nebezpečí na naše děti číhají.
Léky nám mají hlavně pomáhat. Dětské otravy léky jsou téměř vždy náhodné. Někdy omylem, někdy z dobré vůle rodič podá dítěti léčivo v jiném, silnějším než předepsaném, dávkování. Leckdy si však dítě, napodobující dospělého, samo vezme nějaký prášek, protože ho bolí hlava nebo se jinak necítí dobře. Nebo si barevnou pilulku splete s bonbónem. Proto bychom měli léky vždy uchovávat zcela mimo dosah našich dětí. A pokud onemocní, dávat jim vždy jen takové množství léčiva, které předepsal jeho lékař.
Čisticí a prací prostředky obsahují celou řadu chemikálií, které po požití způsobují vážné zdravotní komplikace. Ať jde o aviváže, prací prášky či gely, různé saponáty, leštidla nebo desinfekční prostředky. Stejně tak v garáži nebo v dílně najdeme celou řadu nebezpečných tekutin, jako benzín, motorový olej, nemrznoucí kapaliny.
Pokud máme zahradu, pak doma skladujeme spoustu přípravků proti škůdcům, plevelu, hmyzu, nebo různá hnojiva. Všechny tyto látky také musejí být uloženy na bezpečném, pro děti zcela nepřístupném místě. A platí jedno zásadní pravidlo. Žádnou z těchto tekutin nikdy a za žádných okolností nepřeléváme z původních nádob do jiných lahví, třeba od minerálky nebo alkoholu. Originální obaly jsou obvykle opatřené bezpečnostní pojistkou a je jasně patrné, jakou látku obsahují a že je nebezpečná.
Také mnoho okrasných rostlin, které pěstujeme, mohou být nebezpečné. Vždy bychom se měli přesvědčit, jestli některé z nich neobsahují jedovaté alkaloidy, které mohou způsobit i v malém množství otravu.
Specifickou skupinu tvoří otravy mladistvých. Ve věku, kdy začínají experimentovat s novými zážitky, dochází často k předávkování ať alkoholem, tabákovými či jinými návykovými látkami. Nový fenomén jsou nikotinové sáčky, které mohou způsobit předávkování, a dítě, poté co zkolabuje, končí na jednotce intenzívní péče.
V případě otravy nebo podezření na požití nebezpečné látky kontaktujte TIS (Toxikologické informační středisko), kde vám poskytnou všechny potřebné informace, na tel. č. 224 919 293 nebo 224 915 402.
Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři.
Registrace nového uživatele
Pravidla pro diskuse na www.jihlavske-listy.cz:
Nelze zveřejňovat příspěvky, které porušují zákony ČR.
Jsou zakázány příspěvky urážlivé, pomlouvačné, vulgární. Nepřijatelná je i neúcta vůči zemřelým a jejich rodinám.
Nesmí se vyhrožovat komukoli násilím či podněcovat k nenávisti k jednotlivcům, skupinám (národnostní, rasová, náboženská příslušnost).
Zakazuje se zveřejňovat další údaje o identitě ostatních diskutujících (např. telefon, adresa…). Musí být respektováno soukromí ostatních.
Diskutující se nesmí vydávat za někoho jiného.
V diskusních příspěvcích nesmí být šířena reklama, spamy, odkazy na stránky s nelegálním obsahem, příspěvky či odkazy nesouvisející s tématem článku.
!!! Uživatelé, kteří budou pravidla porušovat, musí počítat s tím, že jim budou příspěvky administrátorem smazány. Rovněž si Jihlavské listy vyhrazují právo diskusní příspěvky dle vlastního uvážení odstraňovat či diskusi kdykoli uzavřít !!!