Reklama
Dnes je neděle 24.11.2024     svátek má Emílie

Prevence, prevence a zase ta prevence

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

10.5.2023 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
MUDr. Irena Zimenová Program prevence dětských úrazů – Kraj Vysočina

Každý z nás chce být zdravý. Nikdo z nás nechce dobrovolně trpět bolestí nebo ležet s omezenou hybností nebo třeba utrpět na vzhledu po škaredé popálenině. 
Jde o to, zda děláme vše pro to, abychom se těmto problémům vyhnuli. Ony se některé věci stanou, aniž bychom byli jejich strůjci, ale v mnoha případech lze problémům předejít, kdyby…


Předcházení problémům se nazývá prevence. Na prvním místě jsou znalosti, povědomí o tom, co se může stát, když. A příkladů je mnoho. Když necháme malé dítě chvilku u otevřeného okna, když půjdeme na tenký led, když půjdeme ve tmě po silnici a nebudeme vidět, když neschováme před dětmi nebezpečné předměty, čisticí prostředky, léky a třeba alkohol.
Bohužel vědět, co se může stát, nestačí. Je potřeba se podle toho zařídit. 


Myslet na to, když otevíráme okno a otevřít jenom ventilačku, led nepodceňovat, mít pořízené reflexní pásky a mít je s sebou, když vyrážíme za šera, a zabezpečit, aby se děti k nebezpečným předmětům vůbec nedostaly. 
Pak jsou tady kritické momenty. Třeba savo vytáhneme, když je dítě s tatínkem na procházce. Jenže se nám prodlouží doba úklidu, děláme kromě toho ještě něco jiného, může jít například o neodkladný telefonát. A když se dítě vrátí a my na savo zapomeneme a neuhlídáme to, dostane se dítě k němu, než si stačíme všimnout.


Takové věci se stávají a člověk si pak dlouho vyčítá, že na to nemyslel. O tom, co všechno se může stát a na co všechno bychom měli myslet, je třeba mluvit a neustále to připomínat, abychom se některé věci naučili automaticky, jako třeba se rozhlédnout, než přejdeme silnici.


Již třináctým rokem jezdí lektoři ze spolku Zdravá Vysočina do třetích tříd základních škol v Kraji Vysočina, aby dětem připomněli, co je to prevence a jak předcházet dětským úrazům. Aktivity financuje Kraj Vysočina v rámci Programu prevence dětských úrazů. 
V rámci tohoto projektu také všichni třeťáci v kraji dostávají pracovní sešit „Nebezpečí číhá všude“, brožurku „Co udělám, když …“ a záložku „První pomoc“. Tyto zajímavé materiály pak mohou využívat při výuce, v družině nebo i doma s rodiči a učit se úrazům předcházet.

 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

email / login:

heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net