Reklama
Dnes je sobota 23.11.2024     svátek má Klement

Rady do zahrady | 109

Ilustrační foto: Pixabay.com
Ilustrační foto: Pixabay.com

26.3.2023 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

Pravidelnou víkendovou rubriku připravuje šlechtitel a zahrádkář Petr Kumšta. 

• Trávník - než  přistoupíme k hnojení, provzdušňování a sečení trávníku, vyplatí se nejprve zbavit trávník mechu mechanicky. 
Na malém pozemku vystačíme s železnými hráběmi, ale na pozemku o výměře několika arů je ruční vyhrabování nadlidský výkon. 
Na takové ploše se vyplatí použít vyčesávač, který je dodáván jako příslušenství rotačního kypřiče půdy. Ocelové pruty snadno a rychle vyčešou veškerý mech.

 

• Pokračujeme v základním řezu jabloní a hrušní. Dbáme na to, aby byly koruny řídké, odstraňujeme převislé a křížící se větve, a zahušťující jednoleté výhony. 
Kvalitní ovoce je vždy na mladém dřevě, tj. na jednoletých až tříletých větvích.  Větší rány ošetříme proti houbovým chorobám buď stromovým balzámem, latexem s přídavkem fungicidu, štěpařským voskem nebo Kambilanem. 
Vyvážeme a ohýbáme větve u ovocných stěn a štíhlých vřeten. Na jednoleté výhony lze využít různá těžítka, nebo drátěná ohýbadla. 

 

• Do konce března roubujeme a přeroubováváme všechny peckoviny, v některých případech i jádroviny. 
Podmínkou pro úspěšné roubování jsou nenarašené rouby. Volíme obyčejnou nebo anglickou kopulaci, sedélkování, popřípadě kozí nožku. 
Při roubování vždy dbáme na to, abychom se nedotýkali řezných dosedacích ploch a měli ostré a čisté nože. 

 

• Koncem března můžeme již do pařeniště, skleníku nebo případně doma za okno vysévat košťáloviny, jako jsou kedlubny, květák, kapusta či brokolice. 
Hotová sadba je přibližně za šest týdnů.

 

• Často se setkávám s tím, že zahrádkáři používají k ochraně porostů nekvalitní postřikovače, které vytvářejí hrubé kapky. 
Tím dochází ke špatnému pokrytí rostlin, k velké spotřebě postřikové kapaliny a nadměrně se zatěžuje i životní prostředí. 
Dle vlastních zkušeností doporučuji postřikovače společnosti AKP, které postřikovou kapalinu dokonale rozmlží, pokryjí tak velmi dobře ošetřované porosty a spotřeba postřikové kapaliny je podstatně menší. 

 

• Rock Effect - aplikací tohoto olejového přírodního  přípravku na ochranu rostlin výrazně omezíme množství přezimujících škůdců hlavně ve fázi vajíček.  
Ošetřované porosty je nutné tímto naředěným přípravkem doslova omýt.  Ochranu ovocných a okrasných dřevin provádíme v období od počátku rašení do zeleného poupěte, stačí jedno ošetření v koncentraci 3 %. 
V případě výskytu savých škůdců během vegetace provedeme ochranu s koncentrací 1 až 2 % ve večerních hodinách po západu slunce.  
Pro snížení výskytu žravých a savých škůdců je vhodné všechny kmeny a opory stromů natřít lepem Chemstop ecofix.  Přípravek Rock Effect je možno používat i k ochraně zeleniny dle návodu. Ochranná lhůta po jeho aplikaci je jeden den, to znamená, že po uplynutí jednoho dne od postřiku můžeme ošetřené rostliny a plody konzumovat. 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

email / login:

heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net