Reklama
Dnes je úterý 24.12.2024     svátek má Adam a Eva / Štědrý den

Rady do zahrady | 105

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

26.2.2023 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

Výsev ředkvičky: ředkvičky jsou jednou z nejranějších a nejoblíbenějších zelenin pro svůj atraktivní tvar, vybarvení a výjimečnou chuť.

Navíc jsou velmi zdravé, oceníme je především v jarním období, protože jsou jedny z prvních, které vypěstujeme na zahrádce. Obsahují mnoho vitamínu C a minerálních látek, především hořčík a vápník. Typickou kořenitou chuť způsobuje hořčičný olej.

Rané odrůdy ředkviček vyséváme do teplého pařeniště již v únoru, kde je rychlíme pro sklizeň ve druhé polovině března. Do studeného pařeniště můžeme vysévat již v polovině března. Ředkvičky mají velmi krátkou vegetační dobu, od výsevu do sklizně potřebují 30 až 40 dní. Na rozdíl od jiných zelenin koření velmi mělce.

Dobře se jim daří v humózní půdě, dostatečně zásobené pohotovými živinami. Ředkvičky také vyžadují po celou dobu růstu dostatek vláhy. Pro rané rychlení je možné doporučit hned několik odrůd: Duo, Vinara F1, Lidka, Prima, Kvarta a další.

 

 Příprava bramborové sadby: jedním z důležitých předpokladů pro ranou sklizeň brambor je příprava předklíčené nebo dokonce zakořenělé sadby.

Koncem února až začátkem března umístíme hlízy do lísek, tak aby korunková část s více očky směřovala vzhůru. Lísky je nutné umístit do světlé místnosti a až do doby výsadby je mít v teplotě kolem 14 °C. Brambory by měly vytvořit silné klíčky dlouhé přibližně 2 až 3 cm. 

Nikdy nedávejte předkličované hlízy do tmy, klíčky se pak vytahují, a sadba tak ztrácí na kvalitě. Pro ranou sklizeň jsou vhodné odrůdy: Velox, Leoni, Rosara a další.

 

 V poslední době je velmi oblíbený rakytník řešetlákový, nejprve je nutné vybrat si kvalitní sazenice. Protože se jedná o dvoudomou rostlinu, musíme koupit sazenice samičí a rostlinu samčí – opylovací.

Pyl se přenáší větrem, a opylovač proto umístíme vždy po směru větru. Oblíbenou odrůdou je velmi plodná Lejkora. K dispozici jsou nové odrůdy, jako například Sluníčko a další.  Plody v závislosti na odrůdě zrají v září až v říjnu.

Rakytník dobře roste v každé půdě. Nesnáší ale trvalé zamokření nebo zasolení, vadí mu také zastínění.

 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net