Ilustrační foto: Pixabay
V listopadu můžeme ještě pokračovat s výsadbou ovocných dřevin, dokud nezamrzne půda. Dbáme na to, aby stromky byly vysazeny ve stejné úrovni jako ve školce.
Keře rybízů vysazujeme asi o 10 centimetrů hlouběji, než rostly ve školce. Hlouběji se též vysazují maliníky a ostružiníky, které současně přihrneme zeminou, aby nevymrzly pupeny na kořenovém krčku.
Je nutné zkontrolovat oplocení, dle potřeby je opravit a obnovit ochranu kmínků proti okusu zvěří. Opravíme chrániče a při té příležitosti můžeme povolit nebo obnovit úvazky mladých stromků.
Pokud je příznivé počasí, máme ještě možnost pro vyhnojení půdy organickými hnojivy a zrytí záhonů. Neotálejme s tím, protože podzim je pro tuto činnost jednoznačně výhodnější než jaro.
Zrytá půda může dobře promrznout, drží pak lépe vláhu a při jarní kultivaci se dobře zpracovává.
Zkontrolujeme uskladnění jiřinek, mečíků a dalších cibulnatých a hlíznatých rostlin. Poraněné hlízy, které začaly plesnivět, včas odstraníme, aby se infekce nešířila.
Seriál o bylinách: lípa je rozšířena v celé Evropě. Hojně se pěstuje v listnatých hájích, na slunných stráních a v alejích od nížin do podhůří.
Užitnou částí je květenství, které se sbírá hned na počátku rozkvétání za suchého počasí a rychle se suší ve stínu v průvanu. Uměle se suší jen velmi mírným teplem do 35 °C.
Droga má mírně kořenitý pach a nasládle slizovitou chuť. Vnitřně se užívá v nálevu při infekčních nemocech a horečnatých onemocněních, kdy je žádoucí potná kúra (rýma, kašel, zahlenění dýchacích cest, zánět průdušek), též při onemocnění ledvin a měchýře močového i jako prostředek podporující žaludeční a střevní činnost. Jinak má stejné použití jako květ bezu černého, s nímž se často kombinuje.