Ilustrační foto: Pixabay.com
Od poloviny srpna je vhodné začít s výsadbou jehličnanů a stálezelených listnáčů. Dbáme na to, abychom co nejvíce zachovali nepoškozený kořenový bal.
Vysazené rostliny přistíníme bílou netkanou textilií a pravidelně zavlažujeme.
Jednou plodící maliníky jsou již sklizené, a tak odstraníme odplozené výhony těsně u země, pokud jsme to neudělali již dříve. Novým letorostům tak vytvoříme prostor pro zdraví růst.
Neplatí to však u remontantních odrůd, těch, které plodí na letorostech až do podzimu.
Althanova renklóda je kvalitní odrůdou českého původu, s bujným růstem a široce kulovitými korunami, cizosprašná. Pro dobrou plodnost je nutné při dokvétání stromy ošetřit proti pilatkám.
Jako vhodné přípravky proti těmto škůdcům jsou např. Mospilan 20 SP, Reldan, z ekologických přípravků je vhodný odvar z hoblin dřeva Quassia amara, dodává Biocont laboratory.
Stromy středně pozdně vstupují do plodnosti, potom však plodí dosti bohatě a pravidelně, jsou středně odolné proti zimním mrazům, vůči šarce tolerantní.
Za deštivého počasí trpí moniliózou a praskáním plodů. Plody jsou o průměrné hmotnosti 40 gramů, kulovité, dužnina je oranžově žlutá, pevná a dosti šťavnatá, dobře odlučitelná od pecky. Sklizeň se provádí přibližně ve druhé polovině srpna. Chuť je sladce navinulá až nasládlá, aromatická, velmi dobrá až výborná.
Seriál o bylinách: kopřiva roste hlavně na rumištích, v křovinách, u plotů a v příkopech. Užitnou částí je list, nať před květem a někdy i kořen. List a nať se sbírají od května do září.
Nejkvalitnější jsou mladé kopřivy vysoké asi 20 cm. Užívá se vnitřně v nálevu k podpoře vylučování moči, jedna lžíce drogy na sklenici vody 3krát denně. Působí jako podpůrný prostředek při cukrovce a jako léčivo proti jaterním a žlučníkovým chorobám.