Ilustrační foto: Pixabay
Již dvanáctým rokem probíhá projekt „Program prevence dětských úrazů“ organizovaný a financovaný Krajem Vysočina.
Všichni žáci třetích ročníků základních škol dostávají zdravotně výchovné materiály s tématikou prevence úrazů a pedagogové metodiku, jak s nimi pracovat. Školy, které se přihlásí, navštěvují ještě odborní lektoři osobně a realizují zde v každé třetí třídě cyklus tří besed vč. nácviků poskytování první pomoci a komunikace s operátorkou zdravotnické záchranné služby.
Realizace projektu funguje, zpětná vazba od učitelů i dětí je velmi pozitivní a všichni věříme, že třeťákům z těch „nakoncentrovaných informací“ zůstane do života něco v hlavě. Bohužel, jen toto nestačí. Rizik, která jsou okolo nás, je přespříliš.
A i kdybychom na všechna upozornili, vstupují do hry další faktory. Opatrnost, zodpovědnost versus nechuť poslouchat, co je potřeba dělat, a také touha po dobrodružství, sklony k riskování. Na to vše v rámci našich vstupů není příliš velký prostor.
Vidíme však velké rozdíly u dětí, které s námi komunikují. Je jasně poznat děti, které si už o úrazech a o prevenci povídaly. Vědí, že nebezpečné předměty je potřeba držet z dosahu od malých dětí, že si malé děti nemají hrát např. s mikrotenovými sáčky, drobnými předměty ani v blízkosti elektrické zásuvky nebo otevřeného okna.
Že i větší děti mají být opatrné při šermování různými předměty, při běhání po kluzké podlaze, při sportovních aktivitách, a že je potřeba v dopravě dodržovat určitá pravidla.
To všechno a mnoho dalšího se mohou dozvědět v obdržených materiálech, jenom je potřeba s nimi pracovat ve škole i doma, popřípadě děti motivovat, aby si zábavné úkoly udělaly ve chvilkách samostatné práce.
To, že se od nás potom dozvědí informace ještě jednou, vůbec není na škodu. Právě opakování vede k tomu, že se na potenciální nebezpečí bude myslet.
Věřím, že naše snaha směřuje ke stejnému cíli. Předejít úrazům. Vyhnout se tomu, abychom po úraze říkali. „Kdybychom něco udělali dříve, nemuselo se to stát.“
MUDr. Irena Zimenová, Program prevence dětských úrazů – Kraj Vysočina
Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři.
Registrace nového uživatele
Pravidla pro diskuse na www.jihlavske-listy.cz:
Nelze zveřejňovat příspěvky, které porušují zákony ČR.
Jsou zakázány příspěvky urážlivé, pomlouvačné, vulgární. Nepřijatelná je i neúcta vůči zemřelým a jejich rodinám.
Nesmí se vyhrožovat komukoli násilím či podněcovat k nenávisti k jednotlivcům, skupinám (národnostní, rasová, náboženská příslušnost).
Zakazuje se zveřejňovat další údaje o identitě ostatních diskutujících (např. telefon, adresa…). Musí být respektováno soukromí ostatních.
Diskutující se nesmí vydávat za někoho jiného.
V diskusních příspěvcích nesmí být šířena reklama, spamy, odkazy na stránky s nelegálním obsahem, příspěvky či odkazy nesouvisející s tématem článku.
!!! Uživatelé, kteří budou pravidla porušovat, musí počítat s tím, že jim budou příspěvky administrátorem smazány. Rovněž si Jihlavské listy vyhrazují právo diskusní příspěvky dle vlastního uvážení odstraňovat či diskusi kdykoli uzavřít !!!