ŘIDIČ osobního auta Renault narazil u Mirotína na Pelhřimovsku s vozem do stromu. Těžce zraněného ho převážel do nemocnice v Českých Budějovicích vrtulník. Spolujezdkyně vážným zraněním podlehla ještě před příjezdem záchranářů. Foto: ZZS Kraje Vysočina
Policisté na Vysočině zveřejnili souhrn dopravní nehodovosti za celý loňský rok. Při meziročním srovnání ze statistiky vyplývá, že sice došlo k mírnému nárůstu dopravních nehod (+6%), ale fatální následků přitom o více než třetinu oproti roku 2020 ubylo (-35%).
Podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové totiž v průběhu předloňského roku zemřelo na silnicích napříč krajem celkem 37 lidí. O rok později se jich domů z cest na Vysočině nevrátilo domů už „jen“ 24.
„Současně se jedná o nejmenší počet zemřelých osob od vzniku krajského ředitelství v roce 2010,“ dodává Čírtková s tím, že došlo k poklesu počtu i těžce zraněných osob. Naopak se ale o 15 procent meziročně zvýšila hmotná škoda, která se v roce 2021 přehoupla přes částku 334 milionů korun.
Nemuseli zemřít, stačilo mít pás
Některé loňské dopravní nehody nemusely podle Čírtkové mít tragické následky, kdyby řidiči dodržovali pravidla silničního provozu. V některých případech by i stačilo, kdyby cestující měli zapnutý bezpečnostní pás.
Při loňských dopravních ne-hodách se dalších 68 osob těžce zranilo, což je ve srovnání s rokem předešlým výrazný pokles o 36 procent. Dalších 1155 osob utrpělo při nehodě lehká zranění, což představuje meziročně mírný nárůst, a to podle Čírtkové o celkem šest procent.
Vloni policisté při vyšetřování 159 dopravních nehod zjistili, že řidiči před jízdou pili alkohol. Další tucet byl při karambolu pod vlivem drog.
„Poměrně časté byly případy, že dechové zkoušky u řidičů vykazovaly hodnoty vyšší než dvě promile. Výjimkou nebyly ani hodnoty přesahující tři promile a dokonce také téměř čtyři promile,“ dodala.
Opilcům i zdrogovaným hrozí tučné pokuty
Přitom jízda pod vlivem alkoholu a nebo drog má i citelný zásah na rodinný rozpočet. V případě, že policisté odhalí za volantem opilce nebo zfetovaného řidiče, může jim hrozit i trestní stíhání před soudem.
Podle naměřeného množství se jedná buď o dopravní přestupek, nebo o trestný čin. Ve správním řízení se případ řeší, když řidič nadýchá do jednoho promile. K soudu naopak záležitost putuje, pokud šofér nadýchá přes tuto hranici.
Za přestupek lze uložit pokutu do 20 tisíc korun a zákaz činnosti od šesti měsíců do jednoho roku. Pokud je u řidiče zjištěna hodnota nad jedno promile alkoholu, řidič se dopouští trestného činu.
Za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky může být řidič potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti.
„Pokud ale takový řidič způsobí dopravní nehodu, hrozí mu ještě přísnější trest, a to odnětí svobody na šest měsíců až tři roky, peněžitý trest nebo zákaz činnosti,“ upozorňuje David Jirák, vedoucí krajských dopravních policistů.
Dál roste počet nehod se zvěří
Hlavní příčiny dopravních nehod jsou na silnicích kraje dlouhodobě neměnné. V největší míře se na nich podílel nesprávný způsob jízdy (1753 nehod), nepřiměřená rychlost jízdy (656 nehod), nedání přednosti v jízdě (307 nehod) a v neposlední řadě také nesprávné předjíždění (52 nehod). Na 20 dopravních nehodách se podílela technická závada.
Největší počet dopravních nehod zavinili loni v kraji řidiči osobních vozidel. Za nimi následují řidiči nákladních vozidel. V roce 2021 došlo opět k vysokému počtu dopravních nehod zaviněných zvěří. Loni policisté dokumentovali celkem 1933 případů.
Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři.
Registrace nového uživatele
Pravidla pro diskuse na www.jihlavske-listy.cz:
Nelze zveřejňovat příspěvky, které porušují zákony ČR.
Jsou zakázány příspěvky urážlivé, pomlouvačné, vulgární. Nepřijatelná je i neúcta vůči zemřelým a jejich rodinám.
Nesmí se vyhrožovat komukoli násilím či podněcovat k nenávisti k jednotlivcům, skupinám (národnostní, rasová, náboženská příslušnost).
Zakazuje se zveřejňovat další údaje o identitě ostatních diskutujících (např. telefon, adresa…). Musí být respektováno soukromí ostatních.
Diskutující se nesmí vydávat za někoho jiného.
V diskusních příspěvcích nesmí být šířena reklama, spamy, odkazy na stránky s nelegálním obsahem, příspěvky či odkazy nesouvisející s tématem článku.
!!! Uživatelé, kteří budou pravidla porušovat, musí počítat s tím, že jim budou příspěvky administrátorem smazány. Rovněž si Jihlavské listy vyhrazují právo diskusní příspěvky dle vlastního uvážení odstraňovat či diskusi kdykoli uzavřít !!!