RUDOLF Křesťan ze Žďárska přijel do Třeštice s Avií, aby se na návsi mohl pochlubit se svým strojem, který byl rodině v roce 1949 zabaven. Zpět do jejich vlastnictví se dostal až po revoluci.
Po čtyřech letech se do Třeštice opět sjely desítky traktorů dnes už skoro legendární značky Zetor. Náves obce nedaleko Telče jich nakonec obsadilo celkem 106 strojů.
Asi největší pýchou pro pořadatele byl ale traktor Zetor – Pionýr. I když o něm vznikla na místě speciální prezentace, jméno majitele byste z organizátorů nevypáčili.
Mezi traktory jde totiž o opravdový skvost. „Vyrobily se všeho všudy jen tři kousky,“ vysvětluje za pořadatele akce starosta obce Martin Kodys. Tenhle malý traktor byl totiž cenou v soutěži o nejlepší pěstitele kukuřice na školním pozemku.
Vyrobili ho žáci učiliště Závody Jana Šverny (tehdejší název Zetoru Brno) pro vítěze v této soutěži v roce 1960. „Je to zmenšenina traktoru Zetor 25. Záměrem bylo, aby mladí učni sestrojili pro mladé pěstitele malý traktor, který by pionýrům pomohl obdělávat školní pozemek,“ vysvětluje starosta.
Traktor jako filmová hvězda
Traktor, který se prezentoval v Třeštici, vyhráli nakonec v roce 1960 pionýři z Telče, konkrétně z tamní základní školy a dlouhá léta ho využívali právě při práci na školním pozemku. „Také ho slavnostně předváděli v prvomájových průvodech, protože dokazoval jejich pěstitelské úspěchy,“ přibližuje historii Kodys.
Tenhle traktor si dokonce zahrál i ve slavném filmu Až přijde kocour, který natočil režisér Vojtěch Jasný v Telči v roce 1963. Škola ho tehdy zapůjčila filmařům, a tak ho můžete vidět ve scéně, kdy přiváží herce Karla Effu na telčské náměstí.
V Třeštici byly k vidění i další skvosty. Jen z nich přivezl z roku 1947. „Byl to jeden z prvních traktorů. Nemělo to kompresor, hydrauliku ani startér. Natáčel se na kliku,“ přibližuje Rudolf Křesťan ze Světlé u Žďáru nad Sázavou. Jenže z traktoru se jeho předci i on mohli radovat jen dva roky, protože v roce 1949 jim byl zabrán.
„Postupně se střídal v několika podnicích. Zpátky jsme se k němu dostali kolem roku 1996, kdy jsme zareagovali na inzerát u Kolína. Pán, co mu bylo 80 let, měl i průvodní kartičku, kde bylo napsáno, že pochází z Přibyslavi,“ vysvětluje návrat traktoru domů.
Traktor jim zabavili, po revoluci ho koupili zpět
Stroj, který odkoupili zpět do svého vlastnictví, byl ale v žalostném stavu. „Traktor postupem let zůstal stát, takže všechno spadlo. Pneumatiky, plechy. Všechno bylo shnilé,“ říká.
Přiznává, že pátrání po něm trvalo dlouho. „Pamatuji si ho jako malé dítě. Vytvořil jsem si k němu vztah. Máme spoustu dochovaných fotek, jak s ním otec jezdil do lesa. Navíc tehdy traktor koupil zároveň i s vlekem,“ říká.
Pátrat po něm začala rodina, až když se mu začala blížit sedmdesátka. Když už ho měli doma, tak se rozhodli na něm udělat generální rekonstrukci. Kolik byla úplně původní cena, rodina do této chvíle netuší, ale za to ví úplně přesně, kolik do jeho opravy museli postupně nasypat. Vždyť jen generálka motoru prý vyšla na zhruba 50 tisíc korun.
„Pak máte pneumatiky. Blatníky stály 20 tisíc korun. Takže celkem jsme do jeho opravy dali asi 100 tisíc korun,“ vypočítává s tím, že do koupě museli investovat zhruba 20 tisíc korun. Na akce, jako byla v Třeštici, traktor vždy doveze z druhého koutu regionu na Avii. Letos byl Křesťan už celkem na sedmi srazech.