Ilustrační foto: archiv JL
U mladších dětí hrozí nejvíce úrazy, které se stanou doma. Přitom by měl být domov bezpečným místem pro život. I tady jsou však možnosti, jak úrazům předcházet, myslet na ně předem a udělat drobné úpravy, které mohou výrazně pomoci bezpečí.
Některá opatření byla úspěšně zavedena, aniž by nás to omezilo, a přitom nás to zbavilo strachu a obav z úrazů. Byla provedena změna teploty vody v potrubí, začaly se používat termostatické baterie, zábrany na sporáky, aby nemohlo dojít ke stržení nádob, došlo k lepší konstrukci varných konvic a podobně.
Na další zabezpečení si však rodiče musí myslet sami. Zde alespoň připomínáme přehled některých důležitých doporučení. Prvním je zamezit tomu, aby se dětem do rukou dostaly chemikálie, čisticí prostředky, léky, alkohol a další nebezpečné látky.
Stejně tak by se děti neměly dostat k elektrickým zásuvkám. Když už jsme u elektřiny, upozorňujeme na kabely natažené na nevhodných místech. Hrozí zakopnutí, jindy stržení spotřebiče. Zakopnout můžeme také o cokoli volně položeného či položeného na podlaze, o nepřipevněný okraj koberce, zapomenout můžeme i na práh u dveří. Je třeba na to myslet při vybavování bytu, stejně jako na výběr protiskluzových povrchů. Zabránit pádu můžeme také pomocí různých držadel, madel a zábradlí.
Bezpečnost domova ovlivní i pevnost a stabilita nábytku, kulaté rohy hlavně u stolů, židlí, lavic a postelí. Bezpečnostní prvky k nábytku, zarážky do zásuvek nebo netříštivá skla jsou již v prodeji, je třeba si jen vzpomenout, koupit je a nainstalovat.
Existují také zábrany proti vypadnutí z okna a předcházet bychom měli i možnosti přisunutí lehčího nábytku dítětem k oknu. Děti nemusí vypadnout jenom z okna, stačí pád na hranu nábytku nebo jen v nešťastné poloze.
Pády jsou u malých dětí velmi nebezpečné, v batolecím věku udávané jako hlavní příčina úrazů. Na druhém místě je vdechnutí drobných předmětů. Riziko představují také tvrdé kousky potravy. Dětem na hraní nepatří plastové sáčky ani šňůrky či tkanice, riziko nechtěného dušení a škrcení se je vysoké.
Třetí místo v četnosti domácích úrazů u nejmenších dětí představují popáleniny a opařeniny. Ty jsou velmi bolestivé, vyžadují dlouhé léčení a často opakované zákroky. Určitě je lepší využít každou možnost, jak jim předejít.
MUDr. Irena Zimenová, Program prevence dětských úrazů – Kraj Vysočina