Reklama
Dnes je neděle 24.11.2024     svátek má Emílie

Úrazy hrozí dětem a mládeži v každém věku

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

 

Z údajů Národního registru dětských úrazů vychází jako nejrizikovější skupina vážně zraněných mládež ve věku 15–19 let. A to bychom si mohli myslet, že čím bude „dítě“ starší, tím bude mít více rozumu, zodpovědnosti a bude opatrnější.

Jak zjišťujeme, není to pravda. Je to období, kdy si dospívající dokazují, že nemusí poslouchat, neuznávají autority a přitom ještě nemají dostatek zkušeností ani schopnosti předvídat, co by se mohlo stát. Rádi se předvádějí a riskují. Mladiství jsou nejvážněji ohroženi dopravními úrazy, dvakrát častěji chlapci než dívky.

Často k nim dochází pod vlivem alkoholu a mívají i smrtelné následky. Dospívající chlapci také častěji utonou nebo se topí. Zmínit musíme také skoky do neznámé vody, kolize s lodí nebo její převržení. Překvapující je, že se zvyšují počty neplavců, u kterých je pak vyšší riziko tonutí.

Výchova k bezpečnému chování bývá v tomto věku často kontraproduktivní. Na to je potřeba se zaměřit v mladším věku. Jenže v mladším věku myslíme spíše na aktuálně hrozící úrazy. Těmi jsou u mladších dětí úrazy v domácnosti, které podrobněji připomeneme v příštím článku.

Menší děti učíme pravidlům bezpečného chování při sportu i při neorganizovaných kolektivních hrách, seznamujeme je se základními pravidly, jak se chovat v dopravě. A měli bychom se snažit pozitivně ovlivňovat obecné postoje dětí k tomu, aby dovedly odolávat přitažlivým, ale nebezpečným výzvám.

Zkušení rodiče vědí, že největší vliv na děti nemají slova, ale příklad vlastním chováním. Mohli bychom se zamyslet, jakým příkladem jsme vlastním dětem, ale třeba i dětem, se kterými někteří pracujeme ve škole nebo volném čase. Zda sami vždy dáváme přednost bezpečnosti třeba před ušetřením času nebo pohodlnější variantou.

Začít bychom mohli od nejjednoduššího příkladu. Ruku na srdce, kolikrát si kdo z nás zkrátil cestu přes silnici na nevhodném místě, než by došel na přechod pro chodce. Ale pozor. Pokud zapomínáme na vlastní bezpečnost, nezapomínejme, že jsme neustále vzory pro naše děti. A ty nás napodobují.

MUDr. Irena Zimenová

Program prevence dětských úrazů – Kraj Vysočina

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

email / login:

heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net