Na silnicích po celé Vysočině se při dopravních nehodách v průběhu prvního čtvrtletí umíralo výrazně méně než ve stejném období loni.
Vyplývá to z aktuálně zveřejněných statistik krajských dopravních policistů.
Z údajů jde vyčíst, že se přitom bouralo v prvních čtyřech měsících letošního roku navlas stejně jako od ledna do konce dubna loni. Policisté totiž vyjížděli šetřit 1284 karambolů.
Letošní dopravní nehody si vyžádaly šest obětí. Pět účastníků zemřelo bezprostředně při nehodě a jedna osoba zemřela podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové na následky zranění v nemocnici.
Loni přitom ve sledovaném období zemřelo o deset lidí víc. Celkem deset účastníků se při letošních nehodách těžce zranilo, což představuje ve srovnání se stejným obdobím loňského roku pokles o 44 procent.
Dalších 266 účastníků utrpělo lehké zranění. Toto číslo je ve srovnání s počtem lehce zraněných za leden až duben roku 2020 o devět procent nižší. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku přesáhla 83,2 milionu korun a je o dvanáct procent vyšší než loni.
Ve 37 případech policisté při šetření nehody zjistili, že řidič před jízdou požil alkoholické nápoje, nebo byl pod vlivem omamných a psychotropních látek.
Počet podnapilých řidičů, kteří havarovali, se sice meziročně snížil, a to o sedmnáct procent. Policisté v letošním roce ale dokumentují i několik dopravních nehod, kdy řidiči, kteří s vozidlem havarovali, usedli za volant v silně podnapilém stavu, kdy výjimkou nebyly hodnoty přesahující tři promile alkoholu.
„Když se podíváme na příčiny dopravních nehod, tak jednoznačně vede způsob jízdy v kombinaci s nepřiměřenou rychlostí. Tyto dvě příčiny stojí za většinou letošních nehod,“ uvedla mluvčí krajské policie. Kvůli nim se stalo víc než 700 nehod.
Alarmující podle Čírtkové může být skutečnost, že na třetím místě v pořadí příčin je nedání přednosti v jízdě, což představuje ignorování základních dopravních značek. Řidiči takhle způsobili 58 dopravních nehod.
„Někteří také zbytečně riskují, což je patrné při předjíždění v zatáčkách, horizontech či zákazech předjíždění. Stejná bezohlednost u nich panuje, když se po předjetí zbrkle zařazují před předjížděné vozidlo, protože v protisměru se objevilo vozidlo, které tak svým riskantním manévrem bezprostředně ohrožují,“ zmínila Čírtková.
Celkem 508 nehod bylo nezaviněných ze strany řidiče. Ve většině případů (504 dopravních nehod) se jednalo o srážky vozidel s lesní zvěří.
Tyto nehody tak dlouhodobě tvoří více než třetinový podíl na celkovém počtu dopravních nehod – za první čtyři měsíce se konkrétně jedná o více než 39 procent z celkového počtu nehod.
„Za první čtyři měsíce letošního roku jsme vyšetřovali také nehody, na nichž mělo účast celkem 12 motocyklistů, v pěti případech motocyklisté nehodu zavinili,“ dodala mluvčí.
Jeden motorkář se při nehodě těžce zranil, devět utrpělo lehké zranění a pouze dva vyvázli z nehody bez zranění.
Od ledna do dubna se stalo také několik nehod, na nichž mělo účast celkem 19 chodců.
Ve dvou případech chodec nehodu zavinil. Dva se při nehodě těžce zranili a zbývajících 17 utrpělo při střetu s vozidlem lehké zranění.
Od začátku roku do konce dubna vyjížděli policisté v kraji vyšetřovat nehody, na nichž mělo účast 22 cyklistů, když 16 z nich kolizi zavinilo.
Jeden cyklista při nehodě zemřel a dalších 18 dalších utrpělo lehké zranění a pouze tři kolaři vyvázali z nehody bez zranění.
„V šesti případech policisté zjistili, že cyklista – viník dopravní nehody - byl pod vlivem alkoholu,“ uzavřela Čírtková.
Bezpečnost účastníků silničního provozu patří mezi priority policistů na Vysočině.
Řidiči tak musí počítat s kontrolami. Nejvíc dopravních nehod se stalo od ledna do konce dubna na Jihlavsku, při kterých zemřeli celkem tři lidé.
Bez smrtelného následku byly nehody ve třech okresech.
Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři.
Registrace nového uživatele
Pravidla pro diskuse na www.jihlavske-listy.cz:
Nelze zveřejňovat příspěvky, které porušují zákony ČR.
Jsou zakázány příspěvky urážlivé, pomlouvačné, vulgární. Nepřijatelná je i neúcta vůči zemřelým a jejich rodinám.
Nesmí se vyhrožovat komukoli násilím či podněcovat k nenávisti k jednotlivcům, skupinám (národnostní, rasová, náboženská příslušnost).
Zakazuje se zveřejňovat další údaje o identitě ostatních diskutujících (např. telefon, adresa…). Musí být respektováno soukromí ostatních.
Diskutující se nesmí vydávat za někoho jiného.
V diskusních příspěvcích nesmí být šířena reklama, spamy, odkazy na stránky s nelegálním obsahem, příspěvky či odkazy nesouvisející s tématem článku.
!!! Uživatelé, kteří budou pravidla porušovat, musí počítat s tím, že jim budou příspěvky administrátorem smazány. Rovněž si Jihlavské listy vyhrazují právo diskusní příspěvky dle vlastního uvážení odstraňovat či diskusi kdykoli uzavřít !!!