Otevřený dopis vedení Jihlavy a městské organizace Brána Jihlavy. Zaslala opoziční zastupitelka Karolína Koubová. Níže ho přinášíme v plném znění.
Vážená rado města, vážená paní ředitelko,
v posledních měsících k nám přicházejí opakované a znepokojivé informace o personálním stavu příspěvkové organizace Brána Jihlavy. Ačkoliv chápeme, že personální otázky spadají primárně do kompetence ředitelky organizace, rozsah personálních změn, kdy během jednoho roku odešlo (dle dostupných informací) devět zaměstnanců z klíčových pozic, považujeme za mimořádně alarmující. Nedostatek transparentních informací o stavu organizace vyvolává vážné obavy o její další směřování a stabilitu.
Tyto obavy posiluje také skutečnost, že paní ředitelka dosud nepředstavila zastupitelům města ani veřejnosti žádnou ucelenou vizi dalšího rozvoje Brány Jihlavy. V uplynulém roce rovněž postrádáme impulsy k inovacím nebo strategickému posunu v podobě konkrétních aktivit.
Bohužel pozorujeme také zásadní rozklad původního týmu, který jsme považovali za jednu z nejcennějších hodnot organizace – tým motivovaných, kvalifikovaných profesionálů, kteří nastavili vysokou úroveň kulturních i turistických aktivit.
Zcela jistě uznáváme, že změna vedení obvykle přináší určitou obměnu týmu. V tomto případě však rozsah i dopad těchto změn vyvolává podezření na hlubší strukturální nebo manažerské problémy. Příkladem budiž odchod celého produkčního oddělení v období Adventu.
Jako opoziční zastupitelský klub považujeme za svou povinnost upozornit na riziko, že se z funkční a smysluplné instituce stává formálně fungující struktura s diskutabilním přínosem pro město a jeho obyvatele. Práce v oblasti kultury a cestovního ruchu ve veřejném sektoru vyžaduje nejen odborné kompetence, ale také silnou vnitřní motivaci. Pokud odejdou lidé, kteří tuto motivaci mají, zůstává pouze organizační schránka bez obsahu.
Přestože vnímáme, že se rada města situací alespoň částečně zabývá (například formou personálního auditu), považujeme za nutné vyzvat vás, jako zřizovatele organizace, společně s paní ředitelkou, k veřejnému a transparentnímu vyjádření k následujícím otázkám:
Otázky k veřejnému zodpovězení:
1) Personální stabilita a řízení organizace.
Jaké jsou konkrétní důvody odchodů zaměstnanců z klíčových pozic?
Jaká je aktuální personální situace v organizaci a jaký je plán její stabilizace?
Jakým způsobem byla vedena interní komunikace během období vysoké fluktuace?
Jaké změny organizační struktury byly provedeny a s jakými výsledky?
Jak rada města situaci monitorovala a vyhodnocovala?
Jaké kroky budou podniknuty k zajištění kvalitního fungování organizace do budoucna?
2) Zajištění městských akcí a dramaturgické kontinuity.
Jakým způsobem je personálně zajištěno konání významných městských akcí (např. Havíření, Kapří den, Jihlava Vánocům, trhy a jarmarky, Letní program na náměstí a letní kino)?
Jak bude zajištěna jejich dramaturgická kvalita a dále rozvíjena v návaznosti na dosavadní úroveň?
3) Dům Gustava Mahlera – přerušený rozvoj hudebních edukačních programů.
Proč se nepodařilo udržet kvalitní lektorský tým, který připravoval nové hudebně-edukační programy pro mládež? Proč si město neváží talentů a profesionálů, kteří nabídli špičkovou úroveň srovnatelnou s velkými institucemi v Praze nebo v Brně?
Jak je reflektována skutečnost, že pilotní programy měly zjevný úspěch u cílových skupin a potenciál dalšího rozvoje i ekonomické soběstačnosti a jednoznačně přispěly ke zvýšení návštěvnosti DGM?
Jak je reflektována skutečnost, že jejich příprava a pilotáž byla podpořena z veřejných zdrojů částkou přibližně 1,5 mil. Kč, ale v aktivitách se dále nepokračuje?
4) Stříbrný dům – naplňování programu a udržitelnost projektu.
Jak je zajištěno naplňování programové dramaturgie Stříbrného domu, která byla definována v rámci podnikatelského plánu projektu?
Proč se zatím nedaří naplnit představu o domě jako živém kulturním a edukačním centru?
Jaké konkrétní programové indikátory se město zavázalo naplnit? Neohrožuje současný stav plnění závazků vůči donoru (Norské fondy) a tím i udržitelnost projektu?
5) Podpora jihlavských kulturních subjektů.
Jak je aktuálně nastavena produkční a marketingová podpora dalších kulturních subjektů ve městě, zejména těch menších, které tuto službu ze strany Brány Jihlavy v minulosti velmi oceňovaly?
6) Cestovní ruch a spolupráce s destinační společností.
Jaké konkrétní aktivity v oblasti rozvoje cestovního ruchu organizace plánuje?
Jak je nastavena spolupráce s nově vzniklou destinační společností a jaké jsou očekávané výsledky?
7) Strategická vize rozvoje organizace.
Jaká je celková vize vedení Brány Jihlavy pro další roky?
Jaké jsou hlavní cíle organizace a jak se plánuje jejich realizace?
Jak je celkově zajištěna kontinuita aktivit?
Jsme si dobře vědomi toho, kolik úsilí – odborného, organizačního i politického – bylo do vzniku Brány Jihlavy vloženo, a proto věříme, že je ve veřejném zájmu se postarat o její další rozvoj. Organizace vznikla jako smysluplná veřejná služba, nikoli jako politický projekt. A právě proto je třeba ji chránit před nevratným úpadkem. I proto pokládáme otázky v takovém rozsahu, aby se nám podařilo veřejně pojmenovat další směřování Brány, její rozvoj, financování a dopad na život ve městě. Věříme, že jsou to otázky, na které je třeba odpovídat si v dobách dynamických změn, a jejichž zodpovězení pomůže dovést organizaci ke stabilizaci.
Za zastupitelský klub PiFo za odpovědi předem děkuje
MgA. Karolína Koubová
Diskuze k článku