V NEDĚLI se po opětovné instalaci uskutečnilo v ulici Na Hrázi slavnostní odhalení barokních soch. Foto: MěÚ Třešť
Po více než půl roce jsou sochy Panny Marie Immaculaty a sv. Jana Nepomuckého zpět na svém místě v ulici Na Hrázi v Třešti, a to po plánované restauraci.
Kvůli pracovnímu vytížení dodavatele restaurátorských prací se sochy podařilo transportovat do dílny až začátkem května letošního roku. Původně měly práce začít v průběhu dubna.
V neděli 8. prosince se po opětovné instalaci uskutečnilo jejich slavnostní odhalení. Autorem barokních soch z první poloviny 18. století je Franz Klaus, který působil ve Stonařově. Jejich majitelem je město.
„Na jaře letošního roku jsme oslovili restaurátory Jana a Janu Prokýškovi z Popelína. Ve svém ateliéru sochy vyčistili od nánosů prachu a nečistot, odstranili mechy, lišejníky, doplnili ulámané doplňky. Samotné podstavce soch po zrestaurování byly osazeny nad úroveň chodníků,“ sdělil starosta Vladislav Hynk.
Při samotném restaurování se podle něj objevily na sochách barevné skvrny (barokní sochy bývaly barevné. I většina soch v interiérech kostelů je barevná). Po dohodě se zástupci památkové péče bylo rozhodnuto vrátit sochám původní, barevný výraz (polychromii).
„Na sochy se můžeme podívat novýma očima, stejně jako se na ně dívali lidé v 18. století. Můžeme se pouze domnívat, jak by se lidem té doby naše nově rekonstruované sochy líbily. My si na jejich novou podobu budeme asi zvykat, ale doufám, že jejich nový vzhled s pochopením přijmeme,“ sdělil starosta.
Samotného požehnání soch se ujal třešťský farář Martin Mokrý. Z rozpočtu na to podle starosty mělo jít přibližně 15 tisíc korun a dalších více než 350 tisíc korun pokryje dotace získaná od ministerstva kultury.
Ve schváleném rozpočtu města jsou finanční prostředky na restaurování barokních soch vyčleněné. Zastupitelstvo výdaj posvětilo na dubnovém jednání. Město jejich restaurace vyjde na minimální peníze.
„Poslední jejich renovace proběhla před více než 20 lety. Už to zkrátka bylo potřeba. Do podzimu budou opravené, žádná komplikace není,“ říká starosta. Radnice má uzavřenou smlouva o provedení restaurátorských prací s vybraným restaurátorem.
Vlastní restaurování vyšel z restaurátorského záměru, který městu dopředu schválili památkáři. Jedná se mimo jiné například o vlastní čištění či už zmíněné následné vyspravení, a to částí chybějící hmoty.
Samozřejmostí byla podle starosty i závěrečná hydrofobizace (odpuzuje vodu) a biosanace. Sochy byly také doplněny podle starosty o nové zhotovení zámečnicko - kovářsky provedené svatozáře.
Diskuze k článku
UTŘINOS NA MOSTĚ
UTŘINOS NA MOSTĚ
Převzato:
Josef Jelinek, šéfredaktor Jihlavských listů:
„Min uže nět“
. . . „Historii píše život a je na nás, abychom naši dělnickou, pokrokovou tradici a její symboly lépe ochraňovali a zakládali. Nemohu než sáhnout v této souvislosti pro jiný příklad.
Kdysi stál cestou na Kalvárii v Jihlavě starý most
a na něm socha sv. Jána.
Starý most ustoupil novému, který se stal vstupem do budoucího moderního sídliště města.
Samozřejmě že se nezapomnělo na renovaci sochy sv. Jána nákladem cca 15.000 korun
i na příslušné místo na novém mostě,
kam by měl být opět umístěn…
… Nestane se tak a je to moudré.
Projektant tu dbal pozorně památky, možná i umělecké.
My bychom měli pamatovat na to, aby na ono prázdné místo (kam chtěl projektant sochu znovu umístit) vyplnila soch třeba sportovce“…
„Musíme naše inženýry-architekty učit uctívat památku dělnické třídy a komunistické strany. A pokud některým z nich tyto myšlenky nejsou blízké, ukládat jim v tomto smyslu konkrétní požadavky k odbornému ztvárnění. Generace dnešní i příští ocení bezpochyby skutečnost, jako je plánované postavení pomníku prezidentu Gottwaldovi v sídle okresního města na památečním místě,
z něhož k občanům Jihlavska promlouval“.
Dnes to lze ještě prostorově řešit.
Za pět let bude pozdě. Tady – i jinde.“
Ještě štěstí, že v historii žádný plod přisluhování tomu,
co momentální představuje dobré bydlo, v porovnání se skutečnými hodnotami neobstojí a že nás nic nenutí učit
„naše inženýry – architekty myslet a tvořit především ideově,
v úctě ke komunistické straně“
Josef Jelínek
Jihlavské listy 28. 6. 94
--------------------------------------
Samotného požehnání soch se ujal třešťský farář Martin Mokrý. Z rozpočtu na to podle starosty mělo jít
přibližně 15 tisíc korun
a dalších více než 350 tisíc korun pokryje dotace získaná od ministerstva kultury.
------------------
Samozřejmě že se nezapomnělo na
renovaci sochy sv. Jána nákladem cca 15.000 korun
i na příslušné místo na novém mostě,
kam by měl být opět umístěn…
-------------
Náklad na restaurování cca 15.000 korun
určil restaurátor Kozány,
který měl za ty peníze restauraci provést.
Podle vyjádření památkářů v projektu
O.té stavby – Březinovy sady, přípravy území,
byla restaurace sochy,
podmínkou památkářů pro stavební povolení.
--------------
PS.co nato zasloužilý anonym JL „km“,
původně anom "čtenář"
--------------------------------------------------------------------
Nazdar. Zdendo, ty starý popleto.
Říkal jsem si, co je s tebou, že už dlouho jsi básnicky neopěvoval žádného
svatého Utřinosa na mostě.
Konečně jsi zase tady.
Ale poslyš, nebyl on ten Mahler náhodou žid?
Nevím, nevím, jestli by z něj měl svatý Honza z Nepomuku velkou radost, jakou určitě měl, když kdysi biskupství zakázalo hrát Mahlera v kostele u Ignáce právě pro Mahlerův židovský původ.
Tak díky za odpověď a cyklostezkám zdar ! Čauky.
čtenář | 2016-04-09 13:05:00 | Reagovat