Ilustrační foto: archiv JL
Prodejní stánky patří neodmyslitelně ke koloritu předvánočního období v centru měst. Stejné je to v Jihlavě, Třebíči nebo v Telči.
„V rámci letošních adventních trhů máme zasmluvněno 29 stánků na dlouhodobý provoz, několik dalších bude v provozu pouze vymezené dny,“ naznačuje Soňa Krátká z městské organizace Brána Jihlavy (BJ).
Pokračuje, že stánkaře, respektive sortiment a rozložení nabídky vybírala komise složená ze dvou zaměstnanců BJ a zástupce odboru kultury jihlavského magistrátu.
„V letošním roce se například v nabídce nově objeví pečené kaštany, které tu v minulosti nebyly a k adventu i Vánocům rozhodně patří, nebo veganské burgery a čerstvé ovoce zalité čokoládou,“ líčí nabídku Krátká.
Vysvětluje, že nájem pro stánkaře je stanoven tak, aby i pro ně bylo zajímavé pokrýt dobu celého adventu a návštěvníci měli pestrou nabídku po celou dobu adventu i Vánoc.
Výnos z této činnosti je pouze drobným přispěním do celkového rozpočtu finančně náročné akce, jakou adventní trhy a vánoční oslavy i veškerý doprovodný program.
Dobrovolné vstupné
„I z toho důvodu jsme v letošním roce přistoupili k dobrovolnému vstupnému na obě kluziště, kdy návštěvníci budou moci dle svých možností a chuti přispět prostřednictvím QR kódu u vstupu na kluziště na jeho provoz, který je tou nejnákladnější položkou adventního i vánočního dění v Jihlavě,“ doplňuje Soňa Krátká.
Vánoční jarmark se na Masarykově náměstí v Jihlavě koná od první adventní neděle až do 31. prosince s výjimkou vánočních svátků. Otevírací doba stánků je každý den od 10 do 18 hodin i déle.
Na adventní trhy město půjčuje dřevěné prodejní boudy, které stánkařům dává do podnájmu a platí proto speciální ceník na celou dobu konání trhu. Ceny se různí podle typu zapůjčeného stánku a prodávaného sortimentu.
Je možné prodávat i z vlastní prodejní dřevěné boudy, ale pouze po předchozí dohodě s pořadatelem a po zaslání fotografie. Platba za účast na trhu se hradí předem převodem na účet pořadatele nejpozději dva týdny před zahájením trhu.
Ceny za pronájem městského stánku pro prodej zboží se podle jeho velikosti pohybují v rozmezí od 600 do 800 korun za den. Pro prodej občerstvení od 1400 do 2600 korun za den.
V ceně za vyhlídkové kolo není započtena elektrická energie. Provozovatel si přípojku elektrické energie zajišťuje na vlastní náklady.
Vzhledem k rostoucím cenám energií je spotřeba energie účtována nad rámec nájmu za stánek. Spotřeba všech stánků po zkušenostech z minulého roku vyjde na 200 tisíc korun. V přepočtu na příkon všech stánků v kW to vychází na paušální poplatek 1860 korun za jednu kW příkonu za celou dobu konání trhu.
Stejné ceny
V Třebíči od pondělí 9. prosince do neděle 22. prosince bude v provozu 23 stánků s dárkovým zbožím a občerstvením. Pronájem se podle velikosti ani místa nedělí.
„Provozovatelé musí využít naše dřevěné budky nebo stánky, za pronájem pak zaplatí gastro 600 korun za den a negastro 400 korun a den,“ poukazuje mluvčí radnice Irini Martakidisová.
Při počátečních jednáních s potenciálními prodejci město klade důraz na to, aby ve stáncích bylo různorodé zboží. Příjmy z pronájmu stánku pokryjí náklady na elektřinu a výdaje spojené se zajištěním kulturního programu.
„Na náměstí v Telči budeme mít po celou dobu adventu až do 5. ledna dvě dřevěné chaloupky s občerstvením. V našem městě jsou stánky hned na několika místech, různí se organizátoři, a jsou tedy i různá pravidla,“ vysvětluje starosta Vladimír Brtník.
Ještě před adventem se uskutečnily vánoční trhy v Panském dvoře, před první adventní víkend byly stánky na náměstí v režii města Telč, druhý adventní víkend se konají trhy na zámku a třetí adventní víkend prodejní výstava Českého svazu zahrádkářů.
„K tomu každý z těchto víkendů bude v Univerzitním centru stánek, kde mají možnost prodávat místní organizace a spolky. Mimo tyto trhy máme i prodejní výstavu v domě s pečovatelskou službou na Starém Městě, kterou můžete navštívit po dobu celého adventu,“ naznačuje Brtník.
Na náměstí bývá kolem 15 stánků, u ostatních organizátorů to může být podle Brtníka podobné, snad kromě Panského dvora, kde bývají trhy větší. Starosta odhaduje, že během adventu se v Telči vystřídá kolem 70 stánků.
„U nás platí režijní náklady, místo ani velikost stánku nerozhoduje. My si stánky vybíráme a snažíme se korigovat stánky tak, aby byla nabídka pestrá, ale zároveň necílíme na to, aby byly stánky pouze po jednom od druhu. Upřednostňujeme prodejce domácí nebo z okolí, ale samozřejmě bereme i z širokého okolí, pokud mezi místními není takové zastoupení. Ziskové to pro město není,“ říká Vladimír Brtník.
Trhy nejsou
V Pelhřimově se adventní trhy nekonají. Stabilně je umístěn ve městě stánek U stromečku – ten provozuje soukromý majitel, který je také pořadatelem různých kulturních akcí U stromečku.
Město Pelhřimov a organizace Kulturní zařízení města Pelhřimov pořádají Zlatou neděli na radnici v neděli 22. prosince, která zahrnuje kulturní program a se zhruba 30 stánky.
Vánoční svařák na akci rozdávají starosta Ladislav Med a místostarostové Zdeněk Jaroš a Karel Kratochvíl.
O této neděli prodejci zaplatí za stánek do čtyř metrů délky 600 korun, od čtyř do osmi metrů délky 900, od osmi do dvanácti metrů délky je 1200 korun a každý další započatý metr 50 korun, to vše s příplatkem 21 procent DPH.
Příplatek za elektrický proud pro stánky s občerstvením stojí 300 korun. „O Zlaté neděli se vánoční sortiment snažíme regulovat, ale vždy to nevyjde, občas někdo z přihlášených nedorazí nebo to zase zkusí někdo jen tak. Vždy se ale snažíme být v souladu s vánoční tématikou,“ poznamenává mluvčí radnice Andrea Unterfrancová.
„Akce nejsou ziskové, vždy jde v těchto případech hlavně o to, abychom nabídli lidem to nejlepší a navodili tu správnou atmosféru Vánoc,“ dodává Unterfrancová.
Diskuze k článku