Reklama
Dnes je čtvrtek 28.11.2024     svátek má René

Vilému Novému z Jihlavy se stalo osudným svědectví o Husákovi

FABULACE Viléma Nového ohledně činu Jana Palacha nabývaly až neskutečných rozměrů. Tvrdil například, že se Palach nechtěl upálit. K činu se měl uvolit až poté, kdy byl ujištěn, že bude polit chemikálií způsobující studený plamen, který nepálí. Zdroj: reprofoto
FABULACE Viléma Nového ohledně činu Jana Palacha nabývaly až neskutečných rozměrů. Tvrdil například, že se Palach nechtěl upálit. K činu se měl uvolit až poté, kdy byl ujištěn, že bude polit chemikálií způsobující studený plamen, který nepálí. Zdroj: reprofoto

28.11.2024 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Každá doba s sebou přináší kladné i záporné hrdiny. Do obou těchto kategorií by se dal zařadit jihlavský rodák Vilém Nový. Letos uplynulo 120 let od jeho narození.
Nový byl významným komunistickým funkcionářem, šéfredaktorem Rudého práva i politickým vězněm v období kultu osobnosti. Na výročí narození této osobnosti nás upozornil předseda Spolku pro starou Jihlavu Vilém Wodák.
Vilém Nový se narodil 16. května 1904 v Jihlavě. Pocházel z velice skromných poměrů. Jeho otec byl krejčí a matka posluhovačka. Vyučil se typografem a poté pracoval v několika tiskárnách na Jihlavsku. Nejdéle jako sazeč v tiskárně Antonína Melichara v Jihlavě. I vzhledem ke svému sociálnímu původu již od útlého mládí inklinoval k levicovým myšlenkám.


V roce 1921 ještě jako neplnoletý se stal krátce po jejím vzniku členem Komunistické strany Československa (KSČ). Na přelomu 20. a 30. let působil Nový v Jihlavě jako novinář a funkcionář Krajského výboru KSČ.
Jako schopný funkcionář byl vybrán pro studium v Sovětském svazu. Zde absolvoval v Moskvě na Marx-Engelsově institutu roční studium politických a hospodářských věd.
Po návratu pracoval jako vysoký komunistický funkcionář KSČ a reaktor nejprve na Olomoucku a později na Ostravsku.
Po okupaci Československa nacistickým Německem se zapojil do odboje.


Učinil tak i přes to, že Sovětský svaz, dokud nebyl sám napaden, viděl válku jako imperialistickou. A proto Sověti tehdy na našem území protinacistický odboj nepodporovali. V srpnu 1939 Sovětský svaz dokonce podepsal s Německem smlouvu o neútočení (tzv. Pakt Ribbentrop–Molotov). Nový v červnu 1939 uprchl do Polska.


Po jeho napadení odešel do Velké Británie. Na ostrovech se věnoval žurnalistice. Působil jako rozhlasový komentátor stanice Volá Londýn a šéfredaktor listu Nová svoboda.
Po skončení války a návratu do Československa se zdálo, že jeho zářivé kariéře nestojí nic v cestě. Stal se členem Ústředního výboru KSČ, poslancem Národního shromáždění a šéfredaktorem Rudého práva.

 

V soukolí procesů
V únoru 1948 se Nový ještě aktivně účastnil komunistického převratu v Československu. Jenže pak ho dohnala jeho činnost na Západě. Západní odbojáře nový režim považoval za své nepřátele bez rozdílu, jestli byli komunisty anebo ne.
Dne 26. listopadu 1949 byl zatčen, donucen rezignovat na poslanecký mandát a vyloučen z KSČ. Uvádí se, že důvodem byly jeho styky s bratry Fieldovými, kteří figurovali ve vykonstruovaném politickém procesu v Maďarsku s László Rajkem. Nový se ke smyšleným obviněním přiznal, protože pochopil, že to po něm chce strana pod vedením Klementa Gottwalda.


„Vyšetřovateli byl rychle zlomen, čímž unikl brutálnímu násilí a současně tím prokazoval věrnost právě Gottwaldovi, protože ,spiklenci´ podle vyšetřovatelů usilovali o jeho život,“ napsal o Novém v časopise Dějiny a současnost historik Václav Kaška.
Koncem roku 1951 byl nečekaně zatčen generální tajemník KSČ Rudolf Slánský. Druhý muž KSČ byl obviněn ve vykonstruovaném procesu ze špionáže, velezrady a sabotáže. Nový proti němu vystoupil jako svědek. „A zvládl sehrát svoji dvacetiminutovou roli poměrně důvěryhodně,“ podotkl Kaška.

 

Proti Husákovi
Až v prosinci 1953 byl Vilém Nový odsouzen k sedmi letům vězení. Trest si odpykával ve věznicích v Ruzyni, Novém Jičíně a ve Rtyni. I za svoji ochotu spolupracovat byl již v červnu 1954 podmíněně propuštěn. Musel však totalitnímu režimu poskytnout ještě jednu službu.


„Za normalizace Nový nemluvil ani o tom, že ve vězení vypovídal proti tzv. slovenským buržoazním nacionalistům a v roce 1954, těsně před svým propuštěním, byl využit jako svědek v procesu Husák a spol.,“ pokračoval historik Kaška.
Po svém propuštění pracoval bývalý šéfredaktor Rudého práva z Jihlavy ve Státní knihovně v Praze. Rehabilitován byl v roce 1963. Pro funkce v nejvyšší politice se s ním však nepočítalo. Ve vězení totiž zřejmě podepsal spolupráci se Státní bezpečností (StB). Říkalo se o něm, že byl například StB nasazen na Josefa Smrkovského.


V letech 1963-1968 působil na postu rektora Vysoké školy politické ÚV KSČ v Praze. Zároveň byl poslancem Národního a později Federálního shromáždění a tajemníkem ÚV KSČ (od roku 1966).

 

Normalizační fabulátor
Ačkoliv byl Nový v 50. letech sám vězněn, zůstával i po propuštění věrný konzervativní stalinistické linii prosazované Klementem Gottwaldem. Byl zapřisáhlým odpůrcem obrodného procesu tzv. pražského jara v roce 1968.
Okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy uvítal. Jeho jméno je především spojeno s fabulacemi ohledně sebeupálení studenta Jana Palacha v lednu 1969.
Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se upálil ve věku 20 let na protest proti okupaci země a začínajícímu procesu normalizace.  


Podle Nového byl Palach členem organizované skupiny „pětice smrti“, která údajně měla vyvolávat ve společnosti napětí a odvádět pozornost od „pozitivních výsledků KSČ“.
Naopak jeho dcera Kamila Moučková byla za normalizace pronásledována a propuštěna z práce. Se svým otcem se lidsky i politicky rozešla a později patřila k signatářům Charty 77.

 

Nepopulární pro všechny
V období 1973-1974 dostal Vilém Nový dvě významná ocenění: Řád Vítězného února a Řád Klementa Gottwalda. Jenže o dva roky později z vrcholné politiky odešel. Hlavní příčinou byl nejen vysoký věk, ale především Gustáv Husák.
„Uvědomoval si, že jeho mocenské upozadění v 70. letech…, souviselo jak s pokročilým věkem, tak s tím, že nebyl populární ani u veřejnosti, ani u Gustáva Husáka, proti němuž v minulosti lživě svědčil,“ napsal mimo jiné Kaška.


Po svém konci v politice Nový odešel do penze. Občas se jako důchodce věnoval osvětové činnosti mezi mládeží. Zemřel 1. března 1987 v Praze ve věku nedožitých 83 let. Politicky v podstatě nikdy neprohrál.
„Když se Vilém Nový v 80. letech na besedách s mladými ohlížel zpět, mohl se pomocí stranické mytologie hodnotit jako vítěz všech historických zápasů, kterých se účastnil,“ dodal Kaška.

Diskuze k článku

Nový komentář

ReklamaReklama
Reklama
25.11.2024 AktualityKrajská Jihlava potřebuje zlepšit zásobování vodou

Jihlava bude mít nový vodojem za rok. Stavba za 76,9 milionu korun bez daně nyní začala v kopci Lesnova. Je to první ze čtyř akcí, jíž chce radnice zlepšit zásobování města pitnou vodou. ...

Komentáře (0)
25.11.2024 AktualityNejhezčí stromečky JL zdobí centrum Jihlavy už 22 let

I v letošním roce vánoční čas v krajském městě zpestří soutěž O nejhezčí vánoční stromeček, kterou už podvaadvacáté připravily Jihlavské listy. Děti z mateřských a základních ...

Komentáře (1)
25.11.2024 AktualityPsí léčitelka není obyčejný gaučák

Rekordy se dají zdolávat prakticky v čemkoli a v různých kategoriích. Víte, že se třeba pořádá mistrovské klání v drcení melounů stehny, v balancování na střeše rozjetého automobilu, ...

Komentáře (0)
25.11.2024 AktualityKoželužský potok město vyřeší do konce desetiletí

Město již řadu let řeší, co bude dál s Koželužským potokem. Potok už nějakou dobu kapacitou nedostačuje v případě silných přívalových dešťů. „Za 30 let, co sedím v zastupitelstvu, ...

Komentáře (0)
24.11.2024 AktualityNěkteří zastupitelé jsou starosty i poslanci

Předseda Senátu, ministr či europoslankyně. V novém krajském zastupitelstvu sedí celá řada osobností přesahujících hranice Vysočiny. Nejvýše z nich je postavený druhý nejvyšší ...

Komentáře (2)
24.11.2024 AktualityI letos má Ježíšek speciální poštu

Zahájení adventního času se ani letos neobejde napříč Jihlavskem bez už tradiční Ježíškovy pošty. Princip bude vesměs totožný jako v předcházejících letech. V Polné bude k dispozici ...

Komentáře (0)
24.11.2024 AktualityE-mail o vrácení přeplatku od VZP je podvodný

Dostali jste e-mail od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) ČR s názvem: Důležité – Vaše refundace a za tím nějaká částka od pětistovky třeba až do pěti tisíc korun? Pak jste se ...

Komentáře (0)
23.11.2024 AktualityDejte pozor na to, jaké bankovky máte v peněžence

Jestli máte v peněžence nějaké papírové bankovky, zbystřete. Jihlavští kriminalisté varují, že se lidé při placení mohou setkat s falešnými bankovkami. Mají zadokumentováno z průběhu ...

Komentáře (0)
23.11.2024 AktualityZtratil občanku u Alberta

„Poslední naděje je u novinářů,“ sdělil nám sedmadevadesátiletý Josef Hanus z Jihlavy. Telefonicky se obrátil na Jihlavské listy, zda by mu mohly pomoci najít jeho občanský průkaz, který ...

Komentáře (0)
23.11.2024 AktualityPrvní velký sníh přinesl třicítku nehod

REGION (kra) – Zima dorazila na Vysočinu. Řidiče napříč krajem potrápila ledovka a čerstvá sněhová pokrývka. V regionu se podle mluvčí policie na Vysočině Dany Čírtkové stalo během ...

Komentáře (0)
22.11.2024 AktualityOprava mostu na dálnici D1 u Jihlavy-Pávova pro letošní rok končí

O nadcházejícím víkendu, 23. a 24. listopadu, bude uvedena do plného provozu první polovina rekonstruovaného mostu na dálnici D1 v km 112 u Jihlavy. Jak avizuje Ředitelství silnic a dálnic ...

Komentáře (0)
22.11.2024 AktualityVánoční řezy redakci letos zaujaly nejvíc

I letos jsme naše čtenáře a čtenářky vyzvali, aby nám poslali své oblíbené recepty. A přišlo jich spoustu zajímavých. Všem za ně děkujeme. Odměnu od JL získává Radka Pekárková, ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net