VEDOUCÍ Observatoře Kleť a výzkumný pracovník Miloš Tichý popisuje, jak taková planetka vypadá. Je to vlastně skála o průměru jeden až deset kilometrů. Foto: Petr Klukan
Po básníkovi Otokaru Březinovi by mohl mít svou planetku také indolog Vincenc Lesný z Komárovic na Moravskobudějovicku. Oznámil to v Jaroměřicích nad Rokytnou po premiéře dokumentárního filmu o dvou významných vysočinských osobnostech astronom Miloš Tichý, objevitel více než 500 planetek.
Dokumentární film režiséra Olivera Maliny Morgensterna Poselství lásky a učení Vincence Lesného a Otokara Březiny vznikl na námět knihovnice a spisovatelky Gabriely Kopcové z Domamile a Karla Valy ze Společnosti Otokara Březiny. Premiérové promítání filmu se odehrálo v sále jaroměřického Hotelu Opera, kam zavítala více než stovka pozvaných hostí včetně rodiny Lesných.
Mezi hosty seděl i vedoucí Observatoře Kleť Miloš Tichý, který ve filmu také vystupuje. V roce 1996 totiž objevil planetku v souhvězdí Lva vzdálenou od Země 396 milionů kilometrů a dal jí jméno Otokar podle básníka Březiny.
Sám astronom se narodil v Počátkách, stejně jako básník Václav Ignác Jebavý, který později přijal jméno Otokar Březina, a jak v nadsázce Tichý dodává, město má dva významné rodáky, jeho a Otokara Březinu. „Protože Březinů je hodně a Otokar je takové atypické a je jich hrozně málo, proto se planetka jmenuje Otokar,“ vysvětluje astronom.
Film byl oceněn dlouhým potleskem a řada přítomných se k němu vyjádřila. Petrovi Lesnému, pravnukovi Vincence Lesného, se dokument velmi líbil. „Je dělaný pro obyčejného diváka, není to přehnaně akademické, ani přehnaně zjednodušující,“ ocenil tvůrce.
S pochvalou vystoupil i astronom Tichý. “Když jsem viděl profesora Lesného, tak si myslím, že by si tu planetku taky zasloužil,“ prohlásil před publikem a přislíbil tak udělat. Jak ale dodal, je to běh na dlouhou trať. „Březinovu“ planetku objevil v roce 1996, ale k jejímu pojmenování došlo až o sedm let později. Může to ale trvat i kratší dobu.
„Když se sejdeme za dva tři roky, tak k planetce Otokar přibude planetka Vincenc nebo Vincenc Lesný, podle toho, jak mi to komise schválí,“ upřesnil Tichý.
„Byli jsme ohromeni,“ vyznal se k příslibu astronoma za celou rodinu Petr Lesný. „Věřím, že planetka pojmenovaná po Vincenci Lesném, a která bude vidět i z Indie, dál přispěje k propojení těchto zemí.“
Chápe i to, že pojmenování může trvat několik let. „Už ta šance stojí za to,“ vyjádřil se k veřejnému příslibu astronoma.
Bude to planetka, která se s námi nesrazí…
Vedoucí Observatoře Kleť Ing. Miloš Tichý, Ph.D., objevil více než 500 planetek a třetinu z nich pojmenoval. V Jaroměřicích n R. přislíbil, že další planetku pojmenuje po vysočinském rodákovi Vincenci Lesném (viz str.1).
Jste objevitel několika set planetek, máte je spočítané?
Momentálně jich mám asi 530. Přestal jsem je počítat od stovky. Opravdu, do stovky jsem je vzorně počítal.
Kolika planetkám jste už dal jméno?
Asi tak třetině. Je to vlastně to poslední, co se u planetky dělá. Prvně ji objevíte, zjistíte přesnou dráhu, pak dostane číslo, potom můžete navrhnout jméno, a to je opravdu to poslední. Takže když je nějaká příležitost nebo mě něco hezkého napadne, tak ji teprve pojmenováváme.
Jedna z planetek se jmenuje Počátky…
V Počátkách jsem se narodil, a jak jsem říkal, Počátky mají slavný rodáky - mě a samozřejmě Otokara Březinu. (smích)
Jak dlouho trvá pojmenování planetky od jejího objevení?
Vemte si, že objev planetky Otokar byl 19. července 1996 a pojmenování se uskutečnilo až 10. září 2003, takže vlastně skoro přesně před jednadvaceti lety.
Jinak ta jména planetek jsou opravdu mezinárodně závazná. Jsou to jediná tělesa, která se pojmenovávají.
Pět set objevených planetek je úctyhodné číslo…
Posledních 20 let už méně objevujeme, protože my děláme něco úplně jiného. Soustředíme se na sledování planetek, které by mohly ohrozit naši Zemi, eventuálně se s námi srazit. To je naše hlavní práce a objevy jsou něco navíc. Jsme v desítce nejlepších na světě. Protože to děláme ve třech lidech, tak to není tak špatné.
Dal jste zde veřejný příslib, co teď bude následovat?
Musím najít planetku, kterou na to použiju. Sedneme si a vybereme, kterou z číslovaných objevů použijeme.
Takže nemusíte objevovat úplně novou?
Máme je předpřipravené. Pak napíšeme zdůvodnění, proč si myslíme, že by se ta planetka měla jmenovat právě takto. Pak to pošleme mezinárodní komisi, ta má 16 členů a ta koukne, jestli to je vhodné a splňuje to mezinárodní pravidla. Předpokládám, že je splňovat budeme, pak to bude reprodukováno v jejich cirkuláři a tehdy to vstoupí v platnost. Nové jméno s tím číslem bude platné po celém světě.
Mohl byste už říct, jaká planetka by mohla nést jméno Lesného?
Bude to planetka naší sluneční soustavy, těleso, které obíhá mezi Marsem a Jupiterem kolem Slunce. Jak bude velké, vám neřeknu, záleží podle toho, co vybereme.
Nelze ani řádově?
Řádově od kilometru do deseti. Jsou to velké kusy skal mezi Marsem a Jupiterem a určitě to bude planetka, která nebude ohrožovat naši Zemi, takže se s námi nesrazí. (úsměv)
A bude vidět i z Indie?
Samozřejmě, protože Indii máte na severní polokouli, takže bude na 99 % pozorovatelná i z Indie.
Diskuze k článku