Foto: archiv obce
Školákům začíná v pondělí 2. září nový školní rok 2024/25. V našem kraji poprvé do školních lavic usedne téměř 5700 prvňáčků. Přibližně o tisícovku více žáků pak nastoupí na střední školu. „Celkem 5003 zvolilo maturitní obor a zbývajících 1793 učiliště,“ upřesnil krajský radní Jan Břížďala.
Celkem bude dle zprávy kraje na Vysočině docházet více než 18 tisíc dětí do mateřských škol, téměř 47 tisíc do základních a bezmála 24 tisíc žáků na střední školy.
Pro některé bude nástup do školy jiný. V rámci Jihlavska usednou do lavic ve vzdělávacím zařízení, které bude po realizaci nástavby či přístavby úplně jiné, než na jaké byli doposud zvyklí. Někde dokonce ještě stavební práce probíhají, a je proto nutné, aby si školáci letní dvouměsíční volno ještě o týden prodloužili.
Příkladem toho je základní škola v Lukách nad Jihlavou. Tam žáci končili se školním rokem v červnu o dva týdny dříve a dopředu se vědělo, že se do lavic vrátí až od 9. září.
Starosta Martin Dvořák vysvětluje, že na škole je nyní sundaná přibližně třetina střechy. „Nahoře byly dřevěné stropy, nyní se betonují podlahy. Bude tam celá nová nástavba jednoho patra, nový krov, plochá střecha,“ popisuje s tím, že dodavatelská firma má ve smlouvě dokončení prací do konce července příštího roku.
Celkové náklady stavebních prací starosta vyčíslil zhruba na 26 milionů korun s tím, že za dalších přibližně 14 milionů korun se bude pořizovat vybavení. Kompletně hotovo by mělo být včetně vybavení v průběhu září příštího roku.
V Polné realizovali nástavbu a přístavbu ZŠ v Poděbradově ulici. „Máme dokončeno. Stavební část je kompletně hotová. Firma zkrátila termín o dva měsíce, takže 13. září bude slavnostní přestřižení pásky. O den později bude i den otevřených dveří pro veřejnost. Jediné, co nám teď kazí radost, je vybavení tříd a školského klubu. Termíny dodání jsou strašně dlouhé,“ popisuje starosta Jindřich Skočdopole.
Investiční akce si vyžádala přibližně 55 milionů korun, přičemž zhruba 49 milionů korun by měla pokrýt dotace. Zbytek město financuje ze svého rozpočtu. Další dva miliony korun město investovalo do dvou kompletně nových tříd ve škole pro obor chemie a přírodopis.
Investici radnice musela realizovat kvůli nutnému zvýšení stávající kapacity základní školy a také družiny, proto město kupuje tamní Lidový dům za 15,5 milionů korun včetně přilehlých pozemků. Radnice ještě čeká, jak dopadne s dotací na navýšení kapacity v mateřince.
Do školské budovy se také významně investovalo v Brzkově. Starosta Aleš Bořil razí společně se zastupitelstvem heslo, že i na malé vesnici mohou dětem poskytnout takový vzdělávací komfort, že rodiče místo místní malotřídky nemusí volit cestu přihlášení svého školou povinného dítěte do velké školy ve městě. Přistavěli proto ke stávající budově školy zbrusu novou.
„Opravili jsme také fasádu a sociální zařízení ve staré budově, tak aby celá budova splňovala veškeré požadavky,“ sdělil. Ve staré škole zůstala jedna učebna, z ostatních prostor se udělaly kabinety pro personál.
Realizace nové budovy včetně rekonstrukce stávající trvala 15 měsíců od května loňského roku. Celková investice dosáhla podle starosty zhruba 17 milionů korun.
Obec na to čerpala dva dotační tituly. Jde o přibližně deset milionů korun. Zbytek obec financuje ze svého rozpočtu. Realizovala se i sportovní učebna ve spodním patře objektu.
Ta se financuje kompletně z rozpočtu obce a podařilo se postavit i multifunkční hřiště po bývalé nádrži, se kterou obec bojovala několik let. Na to obec získala dotaci z Národní sportovní agentury. Celkové náklady byly 5,5 milionu, z toho čtyři pokryla obci dotace.
Školy v Jihlavě opravují i střechy
V krajském městě proběhly o letních prázdninách drobné opravy a údržba téměř ve všech mateřských a základních školách. Jak sdělil na dotaz JL mluvčí magistrátu Radovan Daněk, vedle toho došlo či dochází také na větší opravy s celkovým nákladem 17,5 milionu korun.
Sem patří oprava sborovny a kabinetu chemie a fyziky na ZŠ T. G. Masaryka nebo oprava sociálního zařízení v družině a výměna povrchů na školním hřišti ZŠ Kollárova.
V ZŠ Křížová je to oprava cvičné kuchyně a v mateřské škole Hálkova oprava rozvodu topení a výměna vstupních dveří.
„Do konce září bude probíhat výměna střešní krytiny na objektu Základní umělecké školy z důvodu zatékání do podkroví a půdy. Stávající vláknocementové šablony budou nahrazeny pozinkovaným plechem s nátěrem,“ pokračuje ve výčtu akcí mluvčí magistrátu. Na září je ještě v plánu výměna střešní krytiny nad tělocvičnou v ZŠ Jungmannova.
Vedle těchto účelově financovaných oprav probíhají ve školách také opravy a údržba, které školy zajišťují bez asistence magistrátního odboru školství.
„Jedná se zejména o výmalby, nátěry, opravy osvětlení, opravy podlah a podobně,“ vysvětlil Daněk. Tyto práce, které v celkovém objemu představují náklad v řádu statisíců korun, jsou financovány z provozního příspěvku poskytnutého školám na běžný provoz a z finančních fondů škol.
Vedle oprav byla letos do některých školských zařízení pořízena také nová výbava. Podle informace z magistrátu byly do vývařoven čtyř základních škol pořízeny nové konvektomaty v celkové hodnotě 2,4 mil. Kč.
Základní školy v tomto roce investovaly rovněž do notebooků, tabletů, dataprojektorů, interaktivních tabulí a dalšího podobného vybavení v celkové hodnotě 1,8 mil. Kč.
Příští léto by se měla dočkat velké stavby v půdních prostorách ZŠ Havlíčkova. Tady dojde také na fasádu a kotelnu, vše za cca 40 mil. Kč.
„Dále se bavíme také o pořízení interaktivní venkovní učebny u ZŠ Seifertova. Zda se ale bude dělat příští, nebo přespříští rok, zatím není jasné,“ sdělil JL Daněk.
Diskuze k článku