Reklama
Dnes je středa 27.11.2024     svátek má Xenie

Značením turistice vracíš to, co ti dala

ZNAČKAŘSKÁ dvojice Míla Bradová a František Janeček při prezentaci práce značkařů na rantířovském nádraží během květnového 43. ročníku pochodu Teslácký šotek. Foto: Míša Svatošová
ZNAČKAŘSKÁ dvojice Míla Bradová a František Janeček při prezentaci práce značkařů na rantířovském nádraží během květnového 43. ročníku pochodu Teslácký šotek. Foto: Míša Svatošová

1.7.2024 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Jednotný systém malovaných barevných pásových značek na českých cestách je jedním z unikátů naší země. Vůbec první turistická trasa byla vyznačena v okolí Svatojánských proudů, kde Vltava protékala údolím, které je dnes zatopeno. V současnosti je v ČR na 44 tisíc km turistických značených tras. 


V roce 2023 se o ně staralo celkem 1 951 značkařů, kteří odpracovali 65.769 hodin. Jihlavští Míla Bradová a František Janeček mezi nimi patří k nejzkušenějším. 
Oba jsou celoživotními turisty. Jako někdejší kolegové, technici v podnikové výzkumně-vývojové základně jihlavské Tesly, pomáhali už v první polovině osmdesátých let rozjíždět činnost tehdy ještě mladého odboru KČT Tesla, jehož je M. Bradová od roku 1989 předsedkyní.


Celé čtvrtstoletí také byli oba členy redakční rady Kalendáře turistických akcí KČT pro oblast Vysočina. Několik desetiletí jsou organizátory turistických akcí, jako jsou Novoroční výstup na Šacberk, Kolem noční Jihlavy po historických pamětihodnostech nebo Teslácký šotek. 
„Šotka jsme po čtyřiceti letech předali mladým, tak máme radost,“ usmívá se M. Bradová. 

 

Žáci Ivana Bohatého 
Coby značkaři se vyškolili u doyena jihlavských značkařů Ivana Bohatého, který přes čtyřicet let systematicky značil na Jihlavsku a je např. tvůrcem tzv. bezúdržbového stojanu na mapy. 
„Chtěli jsme značit hned, když se k nám do odboru Ivan v roce 1992 přihlásil. Ale on nám stále říkal - na to nemáte čas! A měl pravdu, protože když je člověk mladší, věnuje se spíš výkonnostní turistice – my jsme provozovali hlavně tu vysokohorskou, po otevření hranic to pak bylo úplně úžasné...,“ vzpomínají oba turisté. 


Dnes už sami potvrzují, že značení je ideální činnost pro dobu důchodu: „Jsi užitečný a turistice vracíš to, co jsi celý život využíval. Značkaři s sebou také často berou do lesa vnoučata a vlastně si tak vychovávají i případné následovníky.“ 
Pro tesláckou dvojici nastala ta správná značkařská doba v roce 2001, kdy byl na Jihlavsku nedostatek značkařů a I. Bohatý je sám ke spolupráci vyzval. V roce 2003 pak oba složili zkoušky na vedoucí značkaře. 
„Celkem náročné školení proběhlo v Hostýnských vrších. Doma jsme studovali ze skript, jeli jsme tam složitě několika vlaky se zpožděním, přijeli úplně vysílení a hned jsme sedli a psali vstupní test. Ale uspěli jsme a Ivanovi jsme tím udělali radost...,“ vzpomínají s úsměvem. 


Stát se značkařem KČT totiž není jen tak. Je třeba zvládnout teorii a absolvovat s vedoucím značkařem nejméně deset kilometrů trasy. Vědět, kam a jak se značí a kam ne, jak se míchají barvy, jak se vyplňuje značkařský příkaz. 
Pryč je doba dřevních prvopočátků, kdy se první značkaři v turistických pumpkách pohybovali krajinou v šestičlenných družstvech včetně velícího značkaře, nosiče jídla a nosiče materiálu. 
Dnes chodí značkaři zejména z bezpečnostních důvodů ve dvojicích. Zjištěné závady na trase zaznamenávají do zápisu na stupnici od jedné do čtyř. Následně pak na místo mohou vyrazit i jejich kolegové s tzv. těžkými prvky – opravit či nahradit kolíky, směrovky, stojany na mapy apod. 


Značkař zvládne podle náročnosti terénu za den vyznačit 5 až 7 km trasy. Okresy na sebe podle plánu značení navazují vždy po třech letech v obnově stěžejních tras (např. červené) v tom kterém roce. 
„Určitě to není na výdělek. Dostanete nějakou korunu na sváču a ´ošatné´, protože se třeba postříkáte barvou, anebo roztrháte oblečení, když klestíte křoviny. To ke značení taky patří,“ vysvětluje Fr. Janeček. 


Kromě štětců, barev, kartáčů a pilky je pomocníkem značkaře i tlouček, nástroj se škrabkou na očištění kůry a kovadlinkou na zatloukání hřebíků. Posloužit prý může i jako obrana proti napadení značkaře třeba agresivním psem. 
„U Telče jsme jednou nevylezli z auta, protože kolem volně pobíhal vlčák a štěkal a my jsme čekali, až ho to přestane bavit. Když konečně pes zmizel, byla jsem tak rozechvělá, že jsem vylila zelenou barvu a mohli jsme jet domů,“ směje se Míla Bradová. Jindy zase pejsek vesele provázel značkaře přes tři vesnice. 

 

Výzva jménem kůrovec
I pro zkušené značkaře přišly v posledních letech nové výzvy v podobě covidové pandemie a zejména kůrovcové kalamity. 
„Za covidu se do přírody chodit dalo, ale ne ve velké skupině. Covid znemožnil pouze konání 40. ročníku Tesláckého šotka, který se musel o rok odložit. Jako osmička organizátorů jsme ten den vyrazili ´zakuklení´ a prošli jsme si trasu s rouškami na nose. A navíc celý den lilo,“ vzpomínají oba značkaři na jeden z absurdních momentů doby. 


Vypořádat se s následky mnohde zcela vymizelých lesů bude podle nich práce na roky. „Ten stav je na Vysočině katastrofální, ale zase to budí zájem nových lidí, kteří značení chtějí provozovat,“ uvažuje M. Bradová. 
Značkaři oceňují přístup lesáků, kteří na rozcestích ponechávají alespoň pahýly stromů pro umístění směrovek či značek: „Ale ty jsou samozřejmě jen prozatímní. Protože kůra odpadne, značka zmizí, a pak se asi vytěží i tyhle pahýly. Snad mezitím vyrostou nové stromy.“ 


Situace vede značkaře k neustálému přehodnocování, která z tras vyžaduje přednostní péči. Okrouhlík, Čeřínek, Černé lesy, Brtnička, tady i jinde padly celé hektary lesa. 
Říká se, že značka by měla být nejdále po 250 metrech trasy. „Ale mnohde ji nebylo kam umístit, ten první rok byl nepředstavitelný. Hledali jsme kdejaký klacíček, aby na něm mohla být pro turistu alespoň potvrzovací značka. Ale na druhou stranu najednou objevíte v krajině ledacos, co dřív nebylo vidět,“ nachází Fr. Janeček i pozitiva „bezlesí“. Příkladem mohou být vojenské šance na Rounku nebo výhledy z Mešnice či od zříceniny hradu Štamberka. 

 

Mapa, nebo mobil?
Zejména mladí dnes vyrážejí do přírody s mapou výhradně v mobilu. 
„U staré dobré papírové mapy vám ale nikdy nedojde baterka, i to jsme už u rozcestníku viděli a zažili,“ usmívá se Fr. Janeček. Na druhou stranu se dnes krajina mnohem rychleji mění, trasy stále častěji narážejí na soukromé pozemky a tištěné mapy rychleji ztrácejí platnost. 


Značkaři se ale i dnes na cestách setkávají se zájmem lidí o svoji práci. Od roku 2006 M. Bradová a Fr. Janeček turistické značení pravidelně také propagují při pochodu Teslácký šotek. 
Na možnost namalovat si vlastní značku děti na jejich stanovišti vždycky rády vystojí i frontu, a tak se snad značené turistické trasy o budoucnost úplně bát nemusí. Podle M. Bradové se ostatně jen loni v ČR vyškolilo na 143 nových značkařů. 

Diskuze k článku

Nový komentář

ReklamaReklama
Reklama
23.11.2024 AktualityZtratil občanku u Alberta

„Poslední naděje je u novinářů,“ sdělil nám sedmadevadesátiletý Josef Hanus z Jihlavy. Telefonicky se obrátil na Jihlavské listy, zda by mu mohly pomoci najít jeho občanský průkaz, který ...

Komentáře (0)
23.11.2024 AktualityPrvní velký sníh přinesl třicítku nehod

REGION (kra) – Zima dorazila na Vysočinu. Řidiče napříč krajem potrápila ledovka a čerstvá sněhová pokrývka. V regionu se podle mluvčí policie na Vysočině Dany Čírtkové stalo během ...

Komentáře (0)
22.11.2024 AktualityOprava mostu na dálnici D1 u Jihlavy-Pávova pro letošní rok končí

O nadcházejícím víkendu, 23. a 24. listopadu, bude uvedena do plného provozu první polovina rekonstruovaného mostu na dálnici D1 v km 112 u Jihlavy. Jak avizuje Ředitelství silnic a dálnic ...

Komentáře (0)
22.11.2024 AktualityVánoční řezy redakci letos zaujaly nejvíc

I letos jsme naše čtenáře a čtenářky vyzvali, aby nám poslali své oblíbené recepty. A přišlo jich spoustu zajímavých. Všem za ně děkujeme. Odměnu od JL získává Radka Pekárková, ...

Komentáře (0)
22.11.2024 AktualityOpozice kritizuje placenou funkci pro komunisty

Komunisté, respektive Stačilo!, budou mít po letech placeného politika v čele výboru Kraje Vysočina. Koalice navrhuje na jednání pondělního zastupitelstva volbu uvolněným předsedou Kontrolního ...

Komentáře (2)
22.11.2024 AktualityMají světélkování

Den plný vánoční atmosféry můžete v sobotu 23. listopadu prožít od 10 do 16 hodin v Třešti. V sále tamního kulturního domu se chystá Předadventní světélkování. Pořadatelé připravili ...

Komentáře (0)
22.11.2024 AktualityVánoční čas zpestří kluziště, filmy i trhy

Města a obce na Jihlavsku finišují s přípravami na zahájení adventního času. To se uskuteční od pátku 29. listopadu do první adventní neděle 1. prosince. Dvě kluziště, nové světelné ...

Komentáře (0)
22.11.2024 AktualityHygienici: Neposílejte do třídy děti s respiračním onemocněním

Počet nakažených akutními respiračními chorobami (ARI) na Vysočině mírně přibyl. Vyplývá to ze zprávy vysočinské Krajské hygienické stanice v Jihlavě (KHSV). Za minulý týden ...

Komentáře (0)
20.11.2024 AktualityNa Vysočině mohou lidé v sobotu darovat jídlo potřebným

Na Vysočině mohou lidé v sobotu darovat jídlo potřebným ve 28 obchodech. Vybírat je budou lidé z organizací, které se pomoci chudším lidem věnují, včetně Potravinové banky Vysočina. Potravinové ...

Komentáře (8)
20.11.2024 AktualityCizinka pobodala na ubytovně v Kostelci partnera, Ve Žďáru měl usmrtit mladou ženu sebevrah

Kriminalisté na Vysočině od pátku minulého týdne vyšetřují pokus o vraždu na ubytovně v Kostelci u Jihlavy a od neděle 17. prosince dokonanou vraždu a následnou sebevraždu v rodinném domě ...

Komentáře (0)
21.11.2024 AktualityReflexní štítky na železničních přejezdech mají omezit nehody

Střetů aut s vlaky na železničních přejezdech po celé ČR přibývá. Uvádí se, že jen v loňském roce při nehodách na přejezdech zahynulo 35 osob. Řidičům na přejezdech by měly pomoci ...

Komentáře (0)
21.11.2024 AktualityNa zimu má kraj desetitisíce tun posypu

Od začátku listopadu nastalo pro silničáře nejen na Vysočině zimní období. V regionu se o zimní údržbu silnic starají obce, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a kraj. A právě Kraj Vysočina ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net