KOMPONISTA, divadelní ředitel a dirigent Gustav Mahler na dobovém portrétu. Foto: Wikipedie
Festival Mahler Jihlava – Hudba tisíců nabídne letos v Jihlavě a okolí už po třiadvacáté koncertní řadu rozkročenou mezi první polovinou května a koncem září.
Primátor Jihlavy Petr Ryška označil festival při jeho lednové prezentaci jako jednu z prestižnějších akcí, které tu máme. „Když se na ten festival dívám, myslím si, že jako město máme trošičku dluh v tom, že ten festival nedokážeme v podstatě líp uchopit a víc prodat,“ uvažoval nicméně kriticky Ryška.
Pokud se dobře zpropaguje, mohl by být festival podle primátora zajímavější pro Jihlaváky i pro turistický ruch. „To je něco, na čem bychom měli společně s organizátory spolupracovat a posunout to... Protože fakt si myslím, že jsme ho neprodali zatím tak, jak by si to zasloužil,“ míní Ryška.
Na možné cestě z této situace se podle něho musí město domluvit s organizátory.
„Já si myslím, že je to (festival) primárně málo v povědomí, že propagace je důležitá, a to jak tady v rámci Jihlavy, tak ven z Jihlavy. Na tom bychom měli zapracovat, protože si opravdu myslím, že když se tady v Jihlavě projdete po náměstí a zeptáte se lidí, co to znamená festival Gustava Mahlera, co to má za sebou, co to přináší a co to vlastně je, tak nechci teď úplně střílet, kolik lidí vám odpoví nějak trošku kompetentně. Myslím si, že některé ty koncerty jsou zajímavé, jsou zajímavé pro nějakou, řekl bych skupinu lidí, samozřejmě ne pro všechny, ale myslím si, že bychom to měli víc propagovat,“ uvažoval Ryška.
V tom vidí primátor přínos pro Jihlaváky a pro Jihlavu jako takovou: „Že pokud opravdu budou třeba v tom Rakousku o tom víc vědět, budou vědět, kdo tady vystupuje, za jakých podmínek, tak sem přijedou. A to je pak ten motifikační efekt, který my tady strašně potřebujeme.“
Těžiště je v Jihlavě
„Snažíme se o vícezdrojové financování, tak, abychom nebyli závislí jenom na veřejných prostředcích a myslím si, že v tomto úsilí budeme pokračovat, byť to těžiště je v Jihlavě, která je úzce spojena s osobností a hudbou Gustava Mahlera,“ vysvětlil v reakci na primátora ředitel festivalu prof. Jiří Štilec.
Zdůraznil přitom vstřícnost města jako největšího podporovatele festivalu. Podobně i kraje, ministerstva kultury i dalších sponzorů a kolegů v Jihlavě, bez nichž by zde podle něho festival nebylo možno realizovat.
Podle Štilce tvoří festival velmi úzký tým: „My jsme tak úzký tým, že nemáme žádného zaměstnance, takže se snažíme pracovat bez jakýchkoliv funkcí nebo nároků na odměny.“
Ambicí pořadatelů je podle Štilce udržet kontinuitu akce: „Aby festival mohl pokračovat dalších 23 let, kdy řada z nás už tady asi nebude a budete na nás doufám v dobrém vzpomínat.“
Festival do letošního ročníku přišel s novým typem grafiky. I to podle Štilce souvisí s tím, aby akce byla více vidět a pomohla s propagací Jihlavy.
„Když si zadáte heslo Mahler a heslo Jihlava, tak zjistíte, že ten Mahler je skutečně nepředstavitelně silná obchodní značka,“ zdůraznil Štilec. Vyjádřil přesvědčení, že vložené úsilí a prostředky se budou postupně vracet: „Už máme signály, že rakouští turisté se těší na některé koncerty a spolupracujeme s Rakouskem velmi úzce.“
Jak mimo jiné zaznělo při prezentaci letošního festivalu, je obrovskou výhodou Jihlavy blízkost dálnice D1 a výrazným momentem z hlediska propagace by zde bylo permanentní umístění billboardu spojujícího Mahlerovo jméno s Jihlavou.
S hudbou za lidmi do obchodního centra
Jak ocenil prof. Štilec, rozběhly se díky práci Jany Petrůjové z jihlavského magistrátu velice intenzivně sociální sítě festivalu.
„Takže s tou propagací se snažíme co nejvíce dělat,“ uvažoval ředitel festivalu. Jednou z cest je hledání nových, pro tzv. vážnou hudbu zcela netradičních lokací. Takovou má být letos např. jihlavský Citypark.
„Máme jeden koncert v obchodním domě, tady v obchodním centru. Neslibujeme si od toho, že by všichni, kteří tam nakupují, šli na koncert Elišky Weissové, ale slibujeme si od toho, že se právě dovědí, že se něco takového děje. Také cítíme, že je to zapotřebí,“ obrátil se ředitel festivalu na primátora.
Podle primátora Ryšky je složitější, že se festival odehrává v době, kdy je v krajském městě spousta akcí: „Právě v červnu, kdy je to stěžejní, má Jihlava hodně akcí. A když si vzpomenu na loňský rok, tak každý víkend tady byly jedna až dvě docela veliké akce, na které přišla spousta lidí. A ten festival zůstal trošičku ve stínu, bych řekl. Byl bych rád, kdyby tomu tak nebylo, když už je to naše rodinné stříbro,“ uvedl primátor.
Jak reagoval prof. Štilec, je 18. květen datem Mahlerova úmrtí a 7. červenec datem Mahlerova narození: „Ten hlavní proud festivalu probíhá v těchto datech, s tím asi těžko nějakým způsobem hýbat, je to zavedeno už desítky let. Samozřejmě, pokud narazíme na to, že těch akcí je tady hodně, tak asi s tím nic nenaděláme, jedině zvýšit propagaci. Budeme se snažit přilákat víc a víc diváků, posluchačů a příznivců.“
Více v tištěném vydání JL s datem 19. 3.
Diskuze k článku