Reklama
Dnes je neděle 29.12.2024     svátek má Judita

Musou Black. Nacházíte se na momentálně asi nejčernější výstavě na světě...

ČERNOČERNÁ barva Musou Black dominuje instalaci věnované tématu adjustace – rámů, soklů a vitrín v galerii 8smička. Foto: Jiří Varhaník
ČERNOČERNÁ barva Musou Black dominuje instalaci věnované tématu adjustace – rámů, soklů a vitrín v galerii 8smička. Foto: Jiří Varhaník

13.3.2024 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Za účasti desítek, snad stovek návštěvníků z celé Vysočiny, ale i z velkých republikový center, v mírném mrholení a v kulturně empatické atmosféře centra Humpolce se v podvečer prvního březnového dne otevřela výstava nazvaná In Margine: rám, sokl, vitrína v tamní galerii moderního umění 8smička. Potrvá do 19. května. 


„Řekla bych, že se nacházíte na teď momentálně asi nejčernější výstavě na světě,“ přivítala za plání ohňů před galerií v Kamarytově ulici početné publikum vernisáže výkonná ředitelka 8smičky Martina Hončíková.
Jak vysvětlila, všechny černé plochy (na výstavě jsou použity v zásadní míře) jsou opatřeny druhou nejčernější barvou na světě zvanou Musou Black. 


Jak návštěvníky informuje i nápis na skleněných dveřích do výstavy, je tato unikátní barva v instalaci použita za účelem potlačení okrajů vystavených děl. 
„Běžné černé akrylové barvy pohlcují přibližně 94–98 % světla. Musou Black pohlcuje 99,4 % světla ve viditelném světelném rozsahu,“ informují organizátoři. 
Jak bylo vysvětleno, znamená slovo Musou v japonštině neexistence, nicota či prázdnota. „A to je vlastně ten prázdný černý vesmír, do něhož Emma (kurátorka výstavy Emma Hanzlíková, pozn. red.) zasadila ten svůj příběh o rámech, soklech a vitrínách,“ charakterizovala Hončíková kurátorský přístup k výstavě.   


Jak zároveň upozornila, je Musou Black velmi náchylná a jemná. „Přestože láká k tomu, abyste se jí dotkli, protože ztrácíte pojem o rozměrech a perspektivách, tak moc prosíme, kdybyste se jí nedotýkali. Nechte se jen unášet uměním, které uvidíte ve výstavě,“ obrátila se ředitelka 8smičky na návštěvníky. 


Do instalace je ostatně zapovězen vstup s taškami či brašnami, které by černý nátěr mohly otěrem narušit. Zavazadla lze odložit do úschovných skříněk v předsálí. V ateliéru v zázemí galerie je také připraven interaktivní program pro děti. Nezbytně do černé je naladěn katalog vydaný k výstavě. 

 

I Váchal či Sudek
Jak prozradila kurátorka Emma Hanzlíková, s nápadem na použití druhé nejčernější černé přišel její muž Kryštof. 
Titul In Margine vychází podle vysvětlení kurátorky z latinského pojmenování textů umístěných na okrajích starých rukopisů, kde vysvětlovaly konkrétní úseky textů. 


8smička výstavou pojmenovává realitu, kdy autorská adjustace, tedy příprava uměleckého díla k vystavení samotným tvůrcem, je často na okraji divákovy pozornosti. Stejně tak je marginalizována v dějinách umění. 
Výstava upozorňuje na umělecké zpracovaní rámů, soklů nebo i vitrín. „Právě nyní můžeme hovořit o určité romantizující renesanci používání výrazných principů napomáhajících autorovi vtáhnout diváka do světa uvnitř rámu. Pro některé umělce proces tvorby nekončí blindrámem, sochou umístěnou na univerzální sokl a objektem uzavřeným do sterilní unifikované vitríny jako pod skleněný zvon,“ zní v anotaci výstavy. 


Jak kurátorka vysvětlila při vernisáži, předkládá divákovi variace nejrůznějších experimentálních případů, jak pojednat rám, v menší míře pak také vitríny či podstavce. Jak přiznala, získat některé zápůjčky z českých i světových institucí a soukromých sbírek bylo náročné.


Výstava totiž kombinuje práce současných autorů s díly vytvořenými především v druhé polovině 20. století. Nechybí však ani ukázka nadčasových ikonických děl z přelomu 19. a 20. století. 
Hned v úvodu instalace tak např. oslovují návštěvníky Vzývači ďábla od Josefa Váchala (1884-1969) z roku 1909, rozměrné plátno v autorské adjustaci ve vyřezávaném rámu, dnes ze sbírky královéhradecké GMU. 
Z padesátých let je zase v autorské adjustaci vystavena celá kolekce fotografií Josefa Sudka (1896-1976) ze sbírky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. 


„Kromě těch opravdu autorských rámů, které pojednávají ať už nějaké brutalistní způsoby, jak vrstvit různé nalezené materiály, nebo řezbářské práce, nebo i textilní vrstvy, které udělají ty správné bordury, jak to známe z knih, je tady i rozměr konceptuální,“ doplnila Hanzlíková. 


„V těchto případech vlastně vystavujeme prázdnotu,“ uvažovala. Avšak v tom ohledu jde podle ní o vědeckou snahu rozklíčovat, proč vůbec umělci často mají potřebu přejít až na okraj a zpracovat si i svůj rám. Díky zájmu nejmladší generace výtvarníků o autorskou, mnohdy rukodělnou adjustaci rezonuje podle galeristů z 8smičky toto téma i dnes. 

 

Bývala tu přádelna
Jak při vernisáži poznamenala Hanzlíková, může se zdát, že je Humpolec se svou galerií moderního umění místem na okraji kulturních zón, minimálně center, která všichni dobře známe. 
To se podle ní tým 8smičky snaží změnit a důkazem toho byla (už tradiční) početná účast na vernisáži. Svozové „vernibusy“ přivezly i tentokrát do Mekky moderního výtvarného umění na Vysočině i hosty z Prahy a Brna. 
Mimo jiné zazněl dík Báře a Zdeňkovi Rýznerovým, jejich rodinné nadaci a společnosti Hranipex za velkorysost a otevřenou mysl při provozu 8smičky. 


Ta vznikla adaptací komplexu bývalého soukenického areálu specializovaného od konce 19. století na výrobu hrubých suken. Továrna na vlněné látky Karla Trnky se roku 1948, stejně jako další humpolecké textilky, stala součástí národního podniku Sukno. 


V rámci sjednoceného textilního podniku byly jednotlivé závody označovány pořadovými čísly, a tak přišla současná budova k označení číslem 08. Jako přádelna vlnařských závodů fungovala do roku 1989. 
Zchátralý objekt se zachovaným továrním komínem byl revitalizován v roce 1995, dnešní podobu získal během rekonstrukce po roce 2016. Zóna pro umění v něm zahájila provoz 18. dubna 2018. V patře se mimo jiné nachází sbírková expozice 7+1: Byt sběratele.

Diskuze k článku

Nový komentář

ReklamaReklamaReklama
Reklama
04.12.2024 KulturaHotch Potch zavedl publikum do Snáře

Nový komponovaný program s titulem Snář uvedl v úterý v divadelním sále DKO jihlavský taneční klub Hotch-Potch. Publikum zavedl do světa snů, fantastických symbolů, magie a záhad, kde se ...

Komentáře (0)
01.12.2024 KulturaVítězkou soutěže G. Beňačkové je letos sopranistka z Japonska

V konkurenci pěvců z více než 60 zemí světa zvítězila letos v Mezinárodní pěvecké soutěži Gabriely Beňačkové v Jihlavě pěvkyně z Japonska, sopranistka Inoue Shiki. Na koncertu ...

Komentáře (0)
30.11.2024 KulturaSbory v adventní náladě 

Jihlavský smíšený pěvecký sbor Melodie pořádá 30. listopadu od 18 hodin v kostele sv. Ignáce z Loyoly setkání sborů Zpěvy adventní. V předvečer první adventní neděle se sbory s publikem ...

Komentáře (0)
29.11.2024 KulturaVýzva pro čtenáře JL: Jaká jsou vaše výletní místa?

Rádi cestujete? Kde všude jste byli, co jste všechno viděli? Stálo to za to? Máte své oblíbené výletní místo? Cíl, který vás vždy stoprocentně nabije? Vzpomínáte na nějaké ...

Komentáře (0)
29.11.2024 KulturaLiškovci odehrají pohádku čtrnáctkrát během osmi dnů

Divadelní soubor Jana Lišky při TJ Sokol Třešť zahájí své tradiční předvánoční turné v sobotu 30. listopadu premiérou své nové inscenace, pohádky Jak přečarovat čaroděje. Premiéra ...

Komentáře (0)
28.11.2024 KulturaKoplovu divadelnímu Sherlockovi se daří držet rovinu dobrodružství bez parodie

Už od doby, kdy před nějakými deseti lety spojil do komiksové knihy příběhy Skandál v Čechách a Strakatý pás z klasiky sira Arthura Conana Doylea (1859-1930), nosil všestranný jihlavský ...

Komentáře (0)
27.11.2024 KulturaV kostelíku zazpívá benefičně s Campanulou Dagmar Pecková

Na 10. ročníku adventního koncertu v kostele ve Vysokých Studnicích zazpívá 15. prosince přední operní pěvkyně Dagmar Pecková společně s Pěveckým sdružením Campanula Jihlava. Informoval ...

Komentáře (0)
26.11.2024 KulturaFanoušci P. Štěpána sbírají peníze na distribuci „Světce“

Fanoušci jihlavského hudebníka Petra Štěpána, kapel H.N.F. a XIII. století, punku a gotického rocku mohou od minulého týdne na internetové platformě Hithit podpořit uvedení dokumentárního ...

Komentáře (0)
23.11.2024 KulturaKouzlo dřeva a drátu bude končit

V jihlavském Muzeu Vysočiny je do neděle instalována výstava spojující řemeslný um drátování a řezbářství. S ohledem na zahájenou rekonstrukci objektů ve dvoře muzejních expozičních ...

Komentáře (0)
22.11.2024 KulturaNa staré šachtě se pracuje

Na úpatí vrchu Šacberk v Jihlavě obnovují archeologové a další odborníci šachtu sv. Jiří, pozůstatek středověkého dolování stříbra. Práce na sanaci odhalily výjimečně zachované ...

Komentáře (0)
21.11.2024 KulturaCampanula a sbor Differo

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava pořádá ve čtvrtek 21. 11. od 18 hodin na jihlavské radnici koncert s hostem k roku české hudby. Hostem bude sbor Differo. Zazní díla Antonína Dvořáka, ...

Komentáře (0)
20.11.2024 KulturaJaromír Hanzlík beseduje, poté přijede i Jiřina Bohdalová

O více než 50 letech působení v českém filmu, televizi a divadle bude 23. listopadu vyprávět v Brtnici herec Jaromír Hanzlík. Beseda se koná od 17 hodin v kině. Herec má na kontě filmy jako ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net