Reklama
Dnes je pátek 24.01.2025     svátek má Milena

Boj s větrnými…mlýny?

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

27.9.2023 Čtenáři píší/Komentáře (0), autor:
Milan Jelen,  Jamné

Po marném úsilí kolem roku 2007 začínají kolem obcí a městeček opět kroužit nikoliv obchodníci s deštěm, ale businessmani větrní. Útočí na starosty, radní, zastupitele a občany vůbec vábničkami plnými ekologie, peněz a mlhavých příslibů. A to v době, kdy se naše republika řadí obecně a nepochybně mezi přední vývozce elektřiny nejen v Evropě, ale i na celém světě. 


V roce 2022 jsme ze zahraničí importovali např. 16,7 TWh (terawathodin) a sami jsme exportovali 30,3 TWh do sousedních zemí. To je obrovský nepoměr. Například na Slovensku tvořil import 13,5 TWh a export 11,8 TWh (2019). Celkem vyrobeno asi 78 TWh.
Tvrdí se, že končí těžba uhlí. Ně-které státy skutečně skončily, jiné (např. ČR) plánují ukončení asi za 10 let. Ale třeba Poláci s konečným termínem příliš nespěchají. Asi vědí proč. 


S omezením dodávek plynu z Ruska vzrostly obavy v Německu ze zajištění energií pro zimní období. Zvýšil se dovoz zkapalněného plynu (LNG) a (světe, div se) jsou „dočasně“ oživovány uhelné elektrárny – odstavené i ty odstavení očekávající. Němečtí energetici ujišťují vládu i klimatické aktivisty, že uhlí v nouzi pomůže, aniž by došlo ke zvýšení emisí nad celoevropský limit. Nebudou prý ohroženy ani klimatické cíle našich západních sousedů.


Z jiného soudku jsou obtíže Velké Británie. Tu zasáhlo citelně se projevující průměrné snížení rychlosti větru prakticky v celé Evropě. Samozřejmě nesmíme zaměňovat rychlost větru při vichrech, tornádech a bouřích s rychlostí větru v „normálních“ podmínkách. Na britských ostrovech v roce 2020 vyráběly větrné elektrárny 18 % elektrické energie, v roce 2021 zavinil „pomalý vítr“ ohromující pokles na 2 %! Takový propad donutil Angličany otevřít dvě elektrárny na fosilní paliva. Je to proti trendům, které jsou v evropském kontextu horlivě propagovány.


Velkou otázkou zůstává, zda je ČR opravdu větru zaslíbenou zemí. Porovnejme se s přímořskými státy, kde vítr fouká a fičí prakticky nepřetržitě, což umělým větrníkům svědčí. U nás jsou podle větrných map teoreticky vhodná místa v nadmořských výškách nad 600 – 700 m n.m. Odtud je to výškově blízko k našim „velehorám“. Ale doufám, že na Sněžce, Klínovci, Plechém, Pradědu i na Lysé hoře by vám vrtule poněkud vadily. Nemusíme jezdit ani chodit daleko. Letos v létě jsem několikrát cestoval v okolí Pavlova na Stonařovsku. Asi jsem měl smůlu…ale ve třech případech se točila jen jedna nebo dvě turbíny ze čtyř. Ostatní tiše přihlížely.

 

K samotným elektrárnám
Výkon VE je velmi závislý na síle a směru větru. Škodí slabý vítr – do sítě se potom musí dodávat energie z jiných zdrojů. Při vichřicích a vichrech se opět musí výkon větrníků omezit – hrozí přetížení rozvodové sítě. 


Tyto dva extrémy zatím nejdou zásadním způsobem vyřešit. Nemohou se v blízké době stát nosníkem výroby elektrické energie. Chvíli ještě zůstanou zanedbatelným doplňkovým zdrojem.


Je to energie, kterou zatím neumíme skladovat. Je třeba ji v daném okamžiku spotřebovat. Neustále musí být tento zdroj zálohován jinými alternativami.  Z toho vyplývá, že se větrné turbíny nemohou stát významnou součástí energetiky našeho státu. Uvádí se, že vzhledem k cenám nových elektráren je jejich životnost příliš krátká.


VE je nenapravitelným zásahem do vzhledu okolní krajiny. Ničí přirozený vzhled přírody, narušují životní prostředí ptáků i dalších živočichů. V pozdním podzimu a v zimě bývá přítomen stroboskopický efekt – střídající se světlo a stín listů větrné elektrárny. Pokud má vrtule větší rychlost, je např. pro netopýry a ptactvo „neviditelná“ a zaručeně při střetu dochází k úhynu těchto živočichů. 
Úsměvné jsou argumenty zastánců větrné energie, že nám vadí 100 – 150 metrové stožáry, ačkoliv je naše země pokryta sloupy elektrických sítí. Znovu zavzpomínám na cestu mezi Stonařovem a Pavlovem přes Otín. Zde po pravé straně komunikace můžeme snadno porovnat větrné obry s trpasličími kovovými sloupy dřívějšího vedení. 


Často bývá kritizován periodický aerodynamický velký hluk větrníků. Zatímco vliv na lidskou psychiku je poněkud snižován postupným zvětšováním vzdáleností staveb od lidských obydlí, vliv hluku na místní živočišstvo bývá velmi často ignorován. 


Ještě připomínám recyklaci elektráren, které doslouží (obvykle za 20 – 25 let). Samozřejmostí bývají závazky firem, že se na likvidaci budou podílet významnou měrou. Co se však stane, pokud báječná firma zkrachuje? Bude to na 100 % záležitostí obce, na jejímž katastru bylo zařízení zbudováno. Pak se může 40 – 50 milionů Kč, které byly získány od větrných magnátů, zdát pakatelem proti částce potřebné k odstranění stavby. 
Zatímco 90 % částí turbín lze bez větších obtíží recyklovat a případně prodat, vrtule se ukazují pro budoucnost velmi problematické. Podobně jako vesmírný program tu objevíme směs pryskyřice a laminátu. Přeprava listů je neekologická a neekonomická. V USA je v současnosti tento problém řešen podivuhodným způsobem. Nerecyklovatelné součásti jsou prozatím ukládány na „odlehlých místech“ nebo jednoduše „pohřbívány“ v mamutích „hrobech“ pod zemí. Málokterá skládka v ČR může vrtule umístit či skladovat. A ta těžká doba teprve nastane. V současnosti se ve světě používají speciální drtičky.


Sám považuji větrné elektrárny za pseudoekologické. Více si o tom můžete přečíst v Jihlavských listech z 1. 9. 2023 v zajímavém článku Ing. Miroslava Žáčka Obnovitelné zdroje a uhlíková stopa. Roční účinnost současných zařízení je přibližně 15 – 20 %. V ČR vyrábějí 0,7 TWh elektřiny.


Chtěl bych v této souvislosti apelovat na odbor životního prostředí a ochránce přírody vůbec. Při procesu EIA v této souvislosti si nedovedu představit kladné stanovisko k výstavbě jediného nebo dokonce více stožárů v naší krásné krajině na Vysočině. V kontrastu péče o každého šnečka, žabičku, ptáčka, broučka apod. se jeví toto exemplární narušení životních podmínek neuvěřitelné. Kdybychom chtěli být poněkud cyničtí, mohli bychom postižení a poničení našich lesů kůrovcem chápat jako výzvu k nahrazení smrků větrníky. 


Podobně bych se obrátil i na památkáře, kteří pozorně sledují barevné nátěry památek, jejich obílení POUZE vápnem, styly dláždění ulic a uliček a šířku vstupů a bran v hradbách, opevněních a plotech v okolí historických památek. Kovová monstra vám v historickém kontextu nevadí? Mnoho článků na toto téma jsem v okresním a krajském tisku od ochránců přírody a památkářů nečetl. Přesto zůstávám optimistou. Oni mlčí, protože si nechtějí „vystřílet munici“. Počkají, s čím obce a investoři přijdou, a potom to začne lítat. 


Někteří lidé si možná nedokážou představit rozměry stožárů. Jedná se o železnou konstrukci větší než mezinárodní fotbalové hřiště postavené na výšku. Blízko vrcholu jsou připevněny listy, které mají průměr dalšího „placu“ na kopanou. Samotná gondola je velká jako linkový autobus.


Nelíbí se mi finanční podmínky, které starostům a zastupitelstvům jednotlivé firmy nabízejí. Vyměnit hezkou a jedinečnou krajinu za ušmudlané 2 – 3 milionky ročně, se mi zdá zoufale málo. Jako dlouholetý zastupitel vím, co se v obci dalo vybudovat za dva miliony v devadesátých letech a co se dá udělat dnes. Zkuste si vykalkulovat kompletní výměnu střešní krytiny na jedné menší obecní budově. Pár desítek metrů chodníku nebo odbahnění rybníka (i s dotací) také nepořídíte za několik stokorun.


Myslím si, že skoro každý cestoval z Mikulova do Vídně. Viděl desítky nebo stovky stožárů, které hyzdí zbytečně okolní krajinu. Výsledky aktuálních referend v ČR. Pro stožáry hlasovali občané Dolní Řasnice a Krásný Les na Liberecku, Otěšice na Plzeňsku a Sazomín na Žďársku. Proti Josefov na Sokolovsku, Hor. Řasnice, Všeruby, Ptenín, Koloveč, Stará Červená Voda. „Naše“ Jamné odmítlo v roce 2019 v poměru 187:61. Ve stejném roce odmítli větrníky v Brzkově i v Polné.
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Napište i vy, svůj vlastní článek - formulář ZDE
ReklamaReklamaReklama
Reklama
01.01.2025 Čtenáři píšíBranně-vědomostní soutěž

V pondělí 9. prosince se konala branně-vědomostní soutěž na základní škole ve městě Svratka pod taktovkou příslušníků POKOS Krajského vojenského velitelství Jihlava (KVV). Řídícím ...

Komentáře (0)
31.12.2024 Čtenáři píšíNaše předvánoční akce

Pojďme se dojmout! Tak bych nazvala vánoční vystoupení žákyň naší školy, které chodí do Muzikálových kroužků. Je prosinec, uf, už všechno umíme, na školní Mikulášské besídce jsme ...

Komentáře (0)
29.12.2024 Čtenáři píšíMoje první lyže

Je mi skoro 80 let, chůze mi už tak nejde, tak vzpomínám na léta, kdy jsem ještě běhal jako čamrda. Když jsem chodil do 1. třídy, na Zdeňkově se ještě soukromě hospodařilo. Ten rok brzy ...

Komentáře (0)
19.12.2024 Čtenáři píšíČerti, andělé a Mikuláš přilákali stovky návštěvníků do Velkého Beranova

V pátek 6.12. se fotbalové kabiny ve Velkém Beranově proměnily v pravé peklo plné čertů a andělů a dokonce přišel i Mikuláš. Nezisková akce, která byla určena především dětem, však ...

Komentáře (0)
19.12.2024 Čtenáři píšíPředvánoční vycházka našich prvňáků

Děti z první třídy jihlavské ZŠ T. G. Masaryka se vydaly do centra města vychutnat si předvánoční atmosféru. Nejdříve hodnotily nazdobené stromečky v Parku Gustava Mahlera a poté pokračovaly ...

Komentáře (2)
18.12.2024 Čtenáři píšíMikulášská besídka dřevěnomlýnské školy

V úterý 3. prosince se v Divadle Na Kopečku konala tradiční předvánoční besídka žáků ZŠ Havlíčkova. Mikulášské besídky se zúčastnil celý 1. stupeň a někteří žáci II. st. I ...

Komentáře (0)
18.12.2024 Čtenáři píšíBesídka pod hlavičkou vysočinské ukrajinské rady

Ve středu 4. 12. se uskutečnila Mikulášská besídka pro ukrajinské děti. Pořádala ji Ukrajinská Rada Kraje Vysočina v klubovně na Okružní ulici v Jihlavě. Zúčastnilo se jí cca 70 nadšených ...

Komentáře (2)
15.12.2024 Čtenáři píšíSpolužáci z Kněžic měli sraz

Letos mají za sebou sraz spolužáci ročníku 1957 z Kněžic. Viděli se rádi a už se těší na další setkání. Máte za sebou setkání bývalých spolužáků ze školy? Ať už jste spolu ...

Komentáře (0)
12.12.2024 Čtenáři píšíProjekt Mahler všemi smysly

V podzimních měsících se na ZŠ a MŠ Jihlava, Nad Plovárnou uskutečnil projekt s názvem Mahler všemi smysly pro žáky druhého stupně. Děti ze šestých a sedmých ročníků se vydaly do ...

Komentáře (1)
11.12.2024 Čtenáři píší170 let od otevření rozhledny na Šacberku

Magický vrch Šacberk stojí jako maják střežící své okolí. Nevysoký leč výrazný vrch se stal uctívaným symbolem celého okolního kraje. Ve 12. století se zde od prvních chvil provozovala ...

Komentáře (0)
08.12.2024 Čtenáři píšíI Hojkovští zahájili advent

Advent je čtyřtýdenní období před Vánoci, kdy se věřící připravují na narození Ježíše Krista. Jak již tradičně, se v předvečer první adventní neděle sešli hojkovští sousedé ...

Komentáře (0)
06.12.2024 Čtenáři píšíVánoční výzdoba už září

Uplynulý víkend začal adventní čas. Radek Zvolánek nám zaslal snímek z rozzářených Starých Hor. Jak vypadá vánoční výzdoba u vás? Dejte nám vědět na e-mail: redakce@jihlavske-listy.cz, ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net