Reklama
Dnes je sobota 11.01.2025     svátek má Bohdana

Energická dáma na podpatcích: výstava v muzeu připomíná 110. výročí narození Ireny Foitové

MOSHI, Tanzanie 1956. Vždy elegantní Irena Foitová. Foto: MV Jihlava, Reprofoto: -jv-
MOSHI, Tanzanie 1956. Vždy elegantní Irena Foitová. Foto: MV Jihlava, Reprofoto: -jv-

10.8.2023 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Ředitelka muzea ve slovinském městě Velenje Tanja Verboten zahájila v polovině července v pobočce jihlavského Muzea Vysočiny na Starém městě v Telči výstavu, která připomíná osobnost a působení Ireny Foitové z Telče (14.7. 1913, Louny - 24. 7. 2005, Jihlava).


Irena Foitová byla dáma, na kterou pamětníci v Telči dodnes vzpomínají. Při studiu obchodní školy se v Praze seznámila s akad. sochařem Františkem Vladimírem Foitem z vesnice Doupě u Telče. Už jako manželé se 18. listopadu 1947 vypravili na plánovanou devítíměsíční pracovní cestu do Afriky (svoji první cestu sochař realizoval už v roce 1931). 


Z Telče odjížděli automobilem, za zvuku pochodu. Cílem bylo modelovat pro Antropologický ústav Karlovy univerzity tváře příslušníků afrických kmenů. Paní Irena manželovi při práci pomáhala v pozici asistentky a při dorozumívání, byla jeho pravou rukou. Své hudební vzdělání využila při nahrávání hodin autentické domorodé hudby. Dochovalo se 313 nahrávek na 18 svitcích z let 1948 – 1950, dnes uložených v ČR. 


Když se v roce 1948 chopili moci v Československu komunisté, přišli manželé o vše a nemohli se do své země vrátit. Po nebezpečném konfliktu s místními domorodci (vypálené portrétní hlavy černochů považovali za skutečné odříznuté hlavy a Foitovy za lidožrouty) navíc manželé, v té době na sedm měsíců izolovaní v buši, trikem konzula československé ambasády přišli o pasy. 


V roce 1952 dostali povolení k pobytu v Tanzanii, kde paní Irena pracovala pro českou rodinu Lany v hotelu Marangu – výchozím bodě pro výpravy na Kilimandžáro. Na jeho vrchol i paní Irena v roce 1961 vystoupila.   


Africký pobyt Foitových se prodloužil na 24 let. V keňském Nairobi Foit vyučoval mladé budoucí učitele v oboru Keramika a sochařství jako profesor tamní Kenyata College, národní školy založené v roce 1964.  Paní Irena v Keni pracovala ve fotografickém studiu Pegas. 
V 70. letech Foitovi požádali o přesídlení do tehdejší Jugoslávie, které přislíbili darování množství svých etnografických sbírek. V roce 1971 zde pak sochař Foit zahynul při automobilové nehodě. 

 

Šarmantní dáma
Irena Foitová ve slovinské Velenji africkou sbírku uspořádala. Dnes jsou etnografické předměty vystaveny v muzeu na tamním hradu.  V roce 1989 získala paní Irena zpět československé občanství a v roce 2000 se definitivně vrátila do Telče, kde žila do svých 92 let. 


Jako na energickou, houževnatou a šarmantní dámu na vysokých podpa

tcích vzpomíná na Irenu Foitovou např. Zdena Vaníčková, někdejší vedoucí telčské muzejní pobočky a bývalá kastelánka hradu Roštejna. 
Z muzea v Třešti, kde se podle ní v depoziáři zázračně zachránila mnohá Foitova díla, se sbírky převedly do muzea v Telči. Paní Foitová na této práci spolupracovala. 


„Spolupráce s Irenou přerostla v přátelství, ale přesto, že mi nabídla tykání, byla pro mě osobností, které jsem tykat nedokázala,“ vzpomíná Vaníčková. 


Ráda vzpomíná např. na společnou přípravu jubilejní Foitovy výstavy v Justičním sále zámku v roce 1995: „Čistily jsme spolu zaprášené sbírky, patinovaly hliněné modely hlav afrických domorodců…, a hlavně si povídaly o tom, co Irena zažila v Africe.“  


Také Helena Grycová Benešová, od roku 2001 vedoucí telčské muzejní pobočky, vzpomíná na Irenu Foitovou jako na elegantní a do vysokého věku vitální dámu, vždy perfektně upravenou a na vysokých podpatcích, neuvěřitelně vstřícnou a kdykoli připravenou vyprávět o svých životních zážitcích.  

 

Dcerka zůstala doma
U rodičů paní Ireny museli Foitovi při odjezdu v roce 1947 zanechat svoji tehdy osmiletou dceru Reginu. K rodičům se nemohla připojit ani poté, kdy se usadili v Tanzanii. 


Navštívit je mohla v Keni až po dvaceti letech, v době přechodného uvolnění tzv. Pražského jara (1968, v muzeu ve Velenje je uložen filmový dokument z této návštěvy). Dcera Regina působila v Telči jako učitelka hudby na zdejší LŠU. Zemřela v lednu roku 2018. Celá rodina je pochována v Telči, její jméno nese i jedna z místních ulic. 


Ze své první cesty do Afriky v roce 1931 napsal a vydal sochař Foit knihu Napříč Afrikou. Na vydání deníkových záznamů z druhé cesty prý Foitovým nezbyly peníze. 


Vynaložit prostředky na vydání deníkových záznamů schválil posléze Muzejní spolek v Telči. I za přispění města Telče a soukromých dárců pak kniha Z Telče do Afriky a nikdy zpět vyšla v roce 2006. Paní Irena už se jejího vydání nedožila. 

 

Některé snímky objevili nedávno  
V den 110. výročí narození Ireny Foitové uvedla červencovou vernisáž v Telči ředitelka muzea ve Velenji Tanja Verboten, která výstavu spolu s H. Grycovou Benešovou připravila. Ze slovinského jazyka tlumočila vedoucí Muzea Vysočiny Třešť Milina Matulová. 


Jak uvedla Verboten, navázalo slovinské muzeum také spolupráci s Muzejním spolkem v Třešti a ředitelka věří, že tato spolupráce bude pokračovat. 
„Dá se říci, že mi Telč a celý tenhle kraj přirostly k srdci,“ oslovila Verboten po několikaleté spolupráci publikum telčské vernisáže.  


Jak podotkla, mluví se často o sochaři Foitovi a jeho práci, a přitom se zapomíná na jeho manželku Irenu a její zásadní roli. Některé vystavené fotografie s ní jsou objevem zpřed pěti let, kdy byly ve sbírce ve Velenji teprve objeveny a veřejnost je dosud nemohla vidět. 
 

 

Diskuze k článku

Nový komentář

ReklamaReklamaReklama
Reklama
12.12.2024 KulturaVybrat 33 příběhů? Leckdy mi ´krvácelo srdce´

Myslím, že i v současnosti mezi námi žijí osudové ženy a můžeme je najít ve všech oblastech života. Nejen o poselství knihy hovoří Ivana Chmel Denčevová, redaktorka Českého rozhlasu ...

Komentáře (0)
11.12.2024 KulturaMladí módní tvůrci se opět sešli v Jihlavě

Na 1300 soutěžících studentů, jejich pedagogů, členů týmů i podporujících diváků se sjelo 28. listopadu do Jihlavy na letošní MMT ČR. Pořadatelem soutěže je Sdružení pro pořádání ...

Komentáře (0)
09.12.2024 KulturaV muzeu evidují nejen vánoční ozdoby, ale i pěkné čertoviny

Plánujete adventní výlet? Co se takhle rozjet do Pelhřimova. Ve zdejším Muzeu rekordů a kuriozit evidují i pěkné čertoviny. Třeba to, že nejvíc čertů a čertic najednou v minulosti strašilo ...

Komentáře (0)
08.12.2024 KulturaOdborníci zachraňují staré daguerrotypie

Společný projekt Ústavu dějin umění AV ČR (ÚDU AV ČR) a Městského muzea Polná (MMP) přinese v rozmezí let 2024 – 2026 záchranu nejstarších fotografií ze sbírky muzea. Projekt je realizován ...

Komentáře (0)
07.12.2024 KulturaZ Hospůdky U Dejva okolo Mont Blancu

Na jeden z nejkrásnějších horských treků Evropy vezme publikum v neděli 12. prosince od 17 hodin v Hospůdce U Dejva ve Velkém Beranově cestovatel Jeník Mráz. Vyprávění a projekce Tour ...

Komentáře (3)
05.12.2024 KulturaJihlavská zoo má mládě africké guerézy běloramenné

Guerézam běloramenným v Zoo Jihlava se 18. listopadu narodilo mládě zatím neznámého pohlaví. Jde o první mládě svého druhu narozené v jihlavské zahradě. Jak vysvětluje mluvčí zahrady ...

Komentáře (0)
04.12.2024 KulturaHotch Potch zavedl publikum do Snáře

Nový komponovaný program s titulem Snář uvedl v úterý v divadelním sále DKO jihlavský taneční klub Hotch-Potch. Publikum zavedl do světa snů, fantastických symbolů, magie a záhad, kde se ...

Komentáře (0)
01.12.2024 KulturaVítězkou soutěže G. Beňačkové je letos sopranistka z Japonska

V konkurenci pěvců z více než 60 zemí světa zvítězila letos v Mezinárodní pěvecké soutěži Gabriely Beňačkové v Jihlavě pěvkyně z Japonska, sopranistka Inoue Shiki. Na koncertu ...

Komentáře (0)
30.11.2024 KulturaSbory v adventní náladě 

Jihlavský smíšený pěvecký sbor Melodie pořádá 30. listopadu od 18 hodin v kostele sv. Ignáce z Loyoly setkání sborů Zpěvy adventní. V předvečer první adventní neděle se sbory s publikem ...

Komentáře (0)
29.11.2024 KulturaVýzva pro čtenáře JL: Jaká jsou vaše výletní místa?

Rádi cestujete? Kde všude jste byli, co jste všechno viděli? Stálo to za to? Máte své oblíbené výletní místo? Cíl, který vás vždy stoprocentně nabije? Vzpomínáte na nějaké ...

Komentáře (0)
29.11.2024 KulturaLiškovci odehrají pohádku čtrnáctkrát během osmi dnů

Divadelní soubor Jana Lišky při TJ Sokol Třešť zahájí své tradiční předvánoční turné v sobotu 30. listopadu premiérou své nové inscenace, pohádky Jak přečarovat čaroděje. Premiéra ...

Komentáře (0)
28.11.2024 KulturaKoplovu divadelnímu Sherlockovi se daří držet rovinu dobrodružství bez parodie

Už od doby, kdy před nějakými deseti lety spojil do komiksové knihy příběhy Skandál v Čechách a Strakatý pás z klasiky sira Arthura Conana Doylea (1859-1930), nosil všestranný jihlavský ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net