Reklama
Dnes je pondělí 01.07.2024     svátek má Jaroslava

Prior Jihlava - 40 let existence

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

12.5.2023 Čtenáři píší/Komentáře (5), autor:
 Vladimír Havlíček

V květnu 1983 byl v Jihlavě otevřen obchodní dům Prior. Na jedné straně stavba, která dosud vyvolává negativní odezvu, s nostalgickými vzpomínkami na Krecl, na straně druhé obchod, který neměl nejen v Jihlavě, ale i v sousedních okresech konkurenci. O tom svědčí fakt, že se zde realizovalo více než 30 % tržeb města.

Sluší se připomenout, že kromě širokosortimentního prodeje zde převládal na tu dobu výjimečný systém etážových samoobsluh. Dnes je zřejmě úsměvné, že tržby dosahovaly při jeho otevření částku víc než 1 milion Kč denně. 
Prioru byla stanovena náběhová křivka maloobchodního obratu, jejíž plnění zajišťovalo i návratnost vložené investice. Což byl při všeobecném nedostatku dodávaného zboží velmi těžký úkol. 
Existoval sice centrálně zajišťovaný nákup, nicméně, nebýt tzv. mimobilančních nákupů, stanovených cílů by se nepodařilo splnit. A to i díky systému vyplácení smíšené podílové mzdy vedoucím prodejních oddělení, tedy mzdy částečně závislé na plnění plánu tržeb, pořádání prodejně propagačních akcí a módních přehlídek i mimo obchodní dům, nákupů zboží v rámci výměnných obchodů s Polskem, NDR a Maďarskem. Prior např. realizoval i jednorázové prodeje traktorů Zetor, což významně podpořilo plnění plánu. 
To vše v prostředí jednotné celostátní cenotvorby, kdy realizovaný obchodní profit Prioru činil dle sortimentu od 10 do 15 % z maloobchodní ceny prodávaného zboží, přičemž více než 50 % „spolkly“ mzdy zaměstnanců.

Za úspěchy Prioru stáli konkrétní lidé, zejména jejich chuť pracovat. Byly jich desítky. Nicméně, sluší se připomenout, a dělám to velmi rád, osobu prvního ředitele OD Prior Jihlava, pana Františka Kořínka, který nedávno zemřel v požehnaném věku 98 let. 
Člověka sice drobné postavy, ale schopného uřídit 250členný kolektiv nesourodých lidí, mnohdy bez potřebných zkušeností. Symbolu životní moudrosti a rozvahy.

Také je dobré zmínit dopad privatizace Prioru na jeho další existenci. Nástupem nového ředitele, který se nadchl pro myšlenku spojení obchodního domu s v té době úpadkovým velkoobchodem Drobné zboží Jihlava v jednu akciovou společnost, začala upadat sláva obchodního domu. „Jeho projekt“ neprošel na ministerstvu obchodu, nicméně, „drobnou chybou“ nakonec dostal zelenou. 
Jako spoluautor konkurenčního projektu, samostatné akciové společnosti, který byl ministerstvem schválený a doporučený k realizaci, jsem podal trestní oznámení na evidentní podvod.
„Uklidnili“ mne dva pracovníci kriminálky z Bartolomějské ulice, když mi řekli, že každý druhý „vítězný“ projekt byl podobně zmanipulovaný. Holt Prior jako Prior. Je mi líto všech těch lidí, pro které bylo zaměstnání v Prioru nejen prací, ale plněním určitého životního cíle. 

Čas pozvolna obrousil snahy některých politiků o jeho zbourání a jeho budova se stala součástí koloritu středu města. Tedy ne obchodní dominantou Jihlavy, ale něčím, co město trvale charakterizuje. 

Diskuze k článku

Nový komentář

K ILUSTRACI NORMALIZACE V JIHLAVĚ NETŘEBA KOMENTÁŘ
PRIOR

Zdeněk Gryc | Středa, 19. 4. 2023 v 10:58
1968 NORMALIZACE
STAROSTA KAREL PRCHAL
„PO STARU SE ŽÍT NEDÁ“
Se zasadil o likvidaci „GRECLU“
O jehož rekonstrukci v rámci historického jádra
Se snažil František Hoffmann
RŮŽENA ŽERTOVÁ
Po několika letech strávených zejména v ateliéru profesora Bedřicha Rozehnala
v roce 1957 absolvovala. FA
Téhož roku Růžena Žertová nastoupila do podniku Potravinoprojekt, tři roky nato přešla do brněnského Státního projektového ústavu obchodu. Ředitelem byl do normalizace arch. Sirotek
Během více než dvacetiletého působení v něm navrhla kromě jiného právě obchodní domy v Ústí nad Labem, Pardubicích a Košicích.
Vedle těchto realizovaných staveb vyniká rovněž její neuskutečněná studie obchodního domu
Prior v Jihlavě,“ 
Přínos Růženy Žertové pro českou architekturu ocenilo roku 2018 ministerstvo kultury udělením ceny za dlouhodobé umělecké zásluhy.
„Při vědomí rozsahu a vrstevnatosti její práce z ní její tvůrčí dispozice činí jednu ze zásadních postav české architektury,
designu a uměleckého řemesla druhé poloviny minulého století,“ uvedl historik Petr Klíma,
který je spoluautorem publikace Růžena Žertová – architektka domů i věcí.
Zdeněk | 2023-05-12 20:21:15 | Reagovat
ŘÁD a NE – ŘÁD = PRIOR JIHLAVA

 
Přemysl Otakar II. uděluje Jihlavě stavební řád (nejstarší v českých zemí), podle něhož mohou zde být domy vystavěny podle určitého plánu a se souhlasem městské rady a naopak mohou být strženy ty domy, které jsou městu na obtíž. Náměstí se stalo středem, odkud vycházely hlavní ulice k městským branám, a další se vymezovaly podle předem určených bloků či ochozů (CDB V, 602; JAROŠ 1999, 12). Privilegium patrně lze alespoň částečně chápat jako reakci na stále přetrvávající chaotickou zástavbu z doby hektických počátků města (KUTHAN 1993, 183, 186 – 187).
Okupant v roce 1968. uděluje Jihlavě stavební  ne – řád
ABY VYHNAL Z JIHLAVY
PhDr.Františka Hoffmanna (1920–2015).
 
Muzeum Vysočiny ve spolupráci s Moravským zemským archivem v Brně – Státním okresním archivem Jihlava připravilo výstavu ke stému výročí narození významného českého historika, archiváře a kodikologa PhDr. Františka Hoffmanna, CSc., který dvacet let svého dlouhého a činorodého profesního života spojil s Jihlavou a oběma pořadatelskými institucemi. 
Narodil se 23. února 1920 v Litomyšli. Po vysokoškolských studiích a absolvování Státní archivní školy nastoupil 1. prosince 1950 do jihlavského archivu, který vedl do 31. srpna 1968, od září 1968 do konce roku 1969,
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
kdy byl kvůli své veřejné angažovanosti v letech 1968–1969 z funkce odvolán, byl ředitelem Muzea Vysočiny v Jihlavě. Koncem následujícího roku musel z muzea i z Jihlavy odejít úplně.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Od ledna 1971 působil v oddělení pro soupis a studium rukopisů Ústředního archivu Československé akademie věd v Praze, kde byl zaměstnán do konce roku 1985, později zde ještě dlouhá léta působil jako externista.
Bibliografie prací Františka Hoffmanna obsahuje na 340 záznamů. Je autorem několika knih a desítek odborných studií a popularizačních článků o historii Jihlavy, zaměřených především na předhusitské a husitské období a jihlavské městské a horní právo, ale i na novější dějiny města. V širším záběru se uvedené problematice věnoval i po nuceném odchodu do Prahy. Je proto pochopitelné, že Jihlava zaujímá v mnoha jeho kodikologických, historických a právněhistorických studiích významnou roli.
Vyvrcholením jeho historického bádání je odborníky vysoce oceňovaná syntéza
České město ve středověku z roku 1992
v níž zhodnotil svůj celoživotní zájem o tuto problematiku.
Za odbornou činnost v oblasti historie, kodikologie a archivnictví a za své občanské postoje obdržel František Hoffmann řadu vyznamenání a čestných ocenění,
v roce 2000 mu bylo uděleno čestné občanství města Jihlavy.
Zemřel 1. října 2015 v Praze.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vernisáž, jež bude součástí konference Iglavia historica – exempla trahunt pořádané při příležitosti 750. výročí jihlavského stavebního řádu Přemysla Otakara II.
---------------------------------------------------------------------
Jeho články - snahu o zachování historického jádra Jihlavy najdeme v místním tisku
Orgánu OV KSČ Jiskra v ročnících 67 – 69
Zdeněk | 2023-05-13 09:45:40 | Reagovat
NEPŘEHLÉDNOUT A PŘEČÍST SNOVU
Přemysl Otakar II. uděluje Jihlavě stavební řád
(nejstarší v českých zemí),
podle něhož mohou zde být domy vystavěny podle určitého plánu
a se souhlasem městské rady
a naopak mohou být strženy ty domy,
které jsou městu na obtíž.
Zdeněk | 2023-05-13 09:50:37 | Reagovat
........plán byl místo PRIORU krajská knihovna..........dobře, že to nedopadlo.......dnes by tam dobře fungovala výkupna kovů, zástavárna, potravinová banka a pobočka sociálky............
km | 2023-05-13 20:02:55 | Reagovat
dnes dělníci a lidé na traktorech
Dne 19. května roku 1983 se otevíral nový obchodní dům v Jihlavě.
Nejvýraznějším počinem druhé poloviny 20. století je nepochybně výstavba budovy obchodního domu Prior, která byla provedena přibližně na místě zbouraného špalíčku domů v letech 1977–1984.
Přestože realizaci předcházely diskuze a přípravy vedené přinejmenším od roku 1964 včetně dvou vnitropodnikových soutěží v rámci Státního projektového ústavu obchodu se zajímavými příspěvky, byl dům nakonec realizován podle upraveného projektu architekta Zdeňka Sklepka,
který byl až třetím v pořadí, kdo se mu věnoval.
Stavba je tak nejen
-------------------------------------------------------------------------
výsledkem normalizačních procesů uvnitř projektového ústavu,
-----------------------------------------------------------------------
z něhož odešel vedoucí
Jaromír Sirotek … viz blog :
--------------------------------
ARCHITEKTURA JIHLAVY

Zdeněk Gryc | Čtvrtek, 11. 5. 2023 v 9:18


Profesor Fuchs
Profesor Rozehnal
V návaznosti na blog:
PRIOR
Zdeněk Gryc | Středa, 19. 4. 2023 v 10:58
Tato vzpomínka na architekty Fuchse a Rozehnala v Jihlavě,
Je předmluvou k blogu:
BEDŘICH ROZEHNAL VE VZPOMÍNKÁCH
ROZHOVOR S JAROMÍREM SIROTKEM
Výročí „osvobození“ v květnu 1945 je důvodem,
Proč se pokusit vzpomenout na dobu, pohledem žáka profesora Rozehnala, Mojmíra Sirotka.
BEDŘICH ROZEHNAL VE VZPOMÍNKÁCH ROZHOVOR S JAROMÍREM SIROTKEM
------------------
i autorka vítězného návrhu Růžena Žertová,
ale i MNV a bezradnosti, se kterou samospráva a státní aparát s tehdy prominentní obchodní společností komunikoval.
Na severní stranu zpracoval sochař Miloš Slezák text básně od Jana Skácela.
Z bílého jihlavského stříbra
králové čeští razívali lva;
dnes dělníci a lidé na traktorech
říkají s láskou: Naše Jihlava.
Pro zájemce pak připravujeme komentovanou prohlídku obchodního domu Prior.
Muzeum Vysočiny Jihlava, Národní památkový ústav v Telči, Filip Šlapal
Zdeněk | 2023-05-27 07:04:32 | Reagovat
Napište i vy, svůj vlastní článek - formulář ZDE
Reklama
23.05.2024 Čtenáři píšíNaše školní motýlí zahrádka

Ve třídě IV. B máme motýlí zahrádku. Před měsícem nám přicestovalo 5 housenek babočky bodlákové. Hanča s Luckou se nabídly, že budou zapisovat a pozorovat, jak nám housenky rostou. ...

Komentáře (0)
22.05.2024 Čtenáři píšíExkurze jihlavských školáků za poznáním

Během jara vyrazili žáci II. stupně jihlavské školy Nad Plovárnou. V pátek 12. dubna se žáci osmých ročníků vydali do Brna. Nejdříve zavítali na Kraví horu do hvězdárny a planetária, ...

Komentáře (0)
19.05.2024 Čtenáři píšíPozor, vosa! Zůstaňte hlavně v klidu

Kamarád pobíhá kolem, máchá divoce rukama a vykřikuje: „Vosa, vosa!“ Strašně se toho hmyzu bojí. Dělá ale, bohužel, vše pro to, aby ho vosa opravdu bodla. Jak se má zachovat správně? ...

Komentáře (0)
16.05.2024 Čtenáři píšíZa poznáním a kulturou do Prahy a Brna

V sobotu 27. 4. se autobusem vydalo 49 seniorů na první výlet z Humpolce do Prahy za poznáním a kulturou. První zastávkou bylo Hlavní nádraží, a to zrekonstruované prostory historické Fantovy ...

Komentáře (0)
15.05.2024 Čtenáři píšíŽáci na autentickém místě bojů za 2. světové války

U příležitosti oslav osvobození naší země, 5. a 8. května, si žáci MŠ a ZŠ Větrný Jeníkov připomněli v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze památku sedmi československých parašutistů, ...

Komentáře (0)
13.05.2024 Čtenáři píšíKrásné vzpomínky na LŠU v Třešti

V roce 1963 jsem nastoupila do 1. třídy a současně jsem začala chodit do rytmiky, která byla součástí LŠU. Paní učitelka Kodymová se nás snažila naučit správné držení těla, základní ...

Komentáře (0)
12.05.2024 Čtenáři píšíVítání ptačího zpěvu v Jihlavě přálo počasí

Celkem 53 účastníků, z toho 17 dětí, se v neděli 5. května rozhodlo absolvovat celostátně i celoevropsky organizovanou akci Vítání ptačího zpěvu, kterou pořádala Česká společnost ornitologická ...

Komentáře (0)
09.05.2024 Čtenáři píšíCirkus do škol představil akrobacii

Jako v cirkuse. Tak si připadali třeťáci ze Základní školy Havlíčkova v Jihlavě. Oddíl Akrobat při TJ Sokol Jihlava totiž spustil projekt Cirkus do škol, ve kterém si děti pod vedením ...

Komentáře (0)
08.05.2024 Čtenáři píšíČarodějnický rej v centru

V humpoleckém SeniorCentru bylo během „čarodějnic“ veselo. Personál využil ideálního jarního počasí a připravil pro klienty pestrý program. „Dopoledne prolétly čarodějnice domovem ...

Komentáře (0)
07.05.2024 Čtenáři píšíRej čarodějnic a čarodějů pod vedením našich deváťáků se opět vydařil

„Ježibaba s ježibabou, na kopečku za Jihlavou, radily se, radily, jak by nejvíc řádily...“ Velkým benefitem spojení naší základní a mateřské školy je možnost vzájemné spolupráce ...

Komentáře (0)
28.04.2024 Čtenáři píšíDostávala jsem role spíše statické

Jsem jihlavská rodačka a nyní žiji již 38 let u Tábora. Sice jsem již dlouhou dobu přestěhovaná, ale dění v Jihlavě a okolí stále sleduji. Jednak v Jihlavě žije můj bratr s rodinou a ...

Komentáře (0)
25.04.2024 Čtenáři píšíŽádná práce není těžká, jestliže nás baví

Polytechnická výchova (vzdělávání) je proces, který vede k osvojení si technických poznatků a dovedností a ke kladnému vztahu k technice. Jsme děti ze třídy Medvídků a Berušek. Už ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net