LÉTO u Pilské nádrže je plné zábavy. V srpnu hladinu rozčeří dračí lodě.
Ale hned na začátek je dobré vědět, že při cestě autem se musíme obrnit trpělivostí. To poznáme hned na příjezdové silnici od Jihlavy, kde provoz omezuje stavba. Od loňska se opravuje i průtahová silnice Žďárem.
Tato stavba již postoupila za barokní most k zámku. Právě do oblasti s památkami bývalého cisterciáckého kláštera řada výletníků míří. Hlavním magnetem je zdejší památka UNESCO. Do území se jezdí po jednom pruhu kyvadlově na světla. Zdržení je asi 10 minut.
Raději můžeme auto odstavit v centru a na místo si udělat procházku po stezce údolím řeky Sázavy. Jakmile se přiblížíme k cíli, krajina se stopami děl předků na nás dýchne romantikou. A nejde jen o památky, ale i vodní díla.
V lokalitě zvané historicky Zámek Žďár se zrcadlí hned tři rybníky: Bránský rybník před branou zámku, Konventský rybník mezi zámkem a Zelenou horou, kde se můžeme do chráněné krajiny vydat po letos opravené naučné stezce. Těsně za městem je Pilská nádrž. O ní později.
Balet vody a africký folklor
Hlavním turistickým cílem je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, dílo slavného barokního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. Ctitel kabaly stavbu zasvětil číslům a svatojánským hvězdám. Oslavuje mučedníka ze 14. století.
Letos uplynulo 300 let od posvěcení kostela, k němuž došlo v předvečer svatého Václava roku 1722. Zadavatel opat Václav Vejmluva byl totiž velkým ctitelem patrona České země. podobný termín bude mít i výpravná krojovaná pouť na Zelenou horu. Té se 28. 9. zúčastní folklorní soubory z blízka i daleka.
Ale zatím jsme ještě v létě. Celý žďárský program se zaměřuje na baroko. Výpravnou výstavu o životě barokního člověka pořádá městské muzeum v centru. Více zjistíme na webu Santini300.
Stopy Santiniho architektury rozpoznáme i v zámeckém areálu, který býval středověkým klášterem. V části dosud žijí majitelé bývalého panství – Kinští. Jejich cílem je živá památka, z níž si návštěvník odnáší dojmy ze spojení historie, umění a přírody. O naše zážitky se postará Muzeum nové generace.
Milovníci folku a country si letos poprvé užijí festival Horácký džbánek v zámecké Forotě, tedy zdejším jabloňovém sadu.
Pokud se do Žďáru dostaneme 28. 8., počkejme si do večera na ojedinělou podívanou na hladině Konventního rybníka - Hasičskou fontánu. Vodní balet několika tisíců kubických metrů vody v jednom okamžiku vytvoří na 40 hasičských jednotek.
Fontána v rámci festivalu Slavnosti jeřabin uvede plovoucí díla česko-rakouského uměleckého experimentu Pocta baroku.
A protože baroko je obdobím protikladů, celá tato vodní slavnost začne koncertem afrického folkloru v podání sboru z Kapverdských ostrovů.
Morový hřbitov s pověstí o upírovi
Po všech těch dojmech nám přijde vhod relax v přírodě.
Cestou k Pilské nádrži dojdeme asi 350 metrů od zámku k Dolnímu hřbitovu, zvanému morový. Je kulturní památkou zapsanou na seznamu „Historických hřbitovů“. O prázdninách je zpřístupněn denně od 10 do 16 hodin.
Dle Santiniho projektu jej nechal postavit opat kláštera v roce 1709. Počátkem 18. století postihly východní Čechy morové epidemie. Již zmiňovaný opat Vejmluva provedl v klášterním panství řadu opatření proti nákaze, jedním z nich byl morový hřbitov. Nemoc prošla krajem mírně a on si za příkladnou přípravu proti hrozící nákaze vysloužil titul císařského rady.
Na Dolním hřbitově se pak běžně pohřbívalo. Po poslední rekonstrukci (asi před 20 lety) se starý hřbitov stal lapidáriem pod širým nebem. Najdeme tu zrestaurované originály soch světců z barokního mostu. Milovníky starého umění zaujmou i prastaré náhrobní kříže ze zaniklých sléváren.
Když zrovna není otevřeno, jako v našem případě, i přes mříž na nás silně zapůsobí socha Anděla posledního soudu uprostřed areálu. Je patrně dílem sochaře Řehoře Thenyho z r. 1730.
Morový hřbitov má také své tajemno - pověst o posledním upírovi.
V r. 1817 zde byl pohřben Johann Alois Ulrich, správce zámeckého velkostatku. Člověk za života velmi zlý.
Po jeho smrti na záhadnou horečku se ale údajně začaly dít věci. Světci jej spatřovali v okolí, a hned, že jde o upíra...
Přítrž všemu učinil kat s pacholkem, přivolaní z Jihlavy. Po otevření rakve prý Ulrich nevypadal jako mrtvý, na oslovení katem se posadil a ušklíbl. Kat mu hned uťal hlavu, do úst a do krku mu nasypal mák a hlavu pohřbili odděleně od těla. Legenda praví, že Ulrich začne znovu strašit za tolik let, co bylo zrnek máku v hrobě...
Zábavný Pilák a komiksoví draci
Bojíte se? Tak rychle na Pilák s volným vstupem. Na děti čeká spousta atrakcí dle věku, na dospělé golf, pétanque, míčová hřiště, fit park... Nebo si v amfiteátru můžeme od 19. 8. užít legendární muzikály.
V zázemí Piláku si lze půjčit loďku, šlapadla, ale i kolo a koloběžku. Kolem vody totiž prochází Santiniho cyklotrasa.
V sobotu 20. 8. bude na hladině rušno. To při 16. ročníku festivalu Seriálu dračích lodí Vysočina. Ovšem ve Žďáru půjde o misi Asterixe a Obelixe.
Nad hladinou je kouzelný západ slunce. Čekání si můžeme zkrátit na konci pláže u Hraničního kamene. Tak se jmenuje vyhledávané sousoší místního umělce Michala Olšiaka. Je asi 100 metrů jižně od skutečné historické zemské hranice Čech a Moravy. Olšiakův český lev hledí směrem na Moravu a moravská orlice zase do Čech.
A když „rostou“, tak je les za Pilskou nádrží houbařským rájem. Zvlažit hrdlo si tu můžeme z historické studánky Salvatorka. I ona je opředena legendou.
Diskuze k článku