Reklama
Dnes je úterý 26.11.2024     svátek má Artur

Na Heulose nově porostou také třešně

S KÁCENÍM na Heulose pomáhá pracovníkům Správy městských lesů (SML) traktor. Foto: Pavel Bajer
S KÁCENÍM na Heulose pomáhá pracovníkům Správy městských lesů (SML) traktor. Foto: Pavel Bajer

2.2.2022 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Zvuky motorové pily, traktoru a padající kmeny stromů. To vše mohou občané vidět v těchto dnech v největším jihlavském lesoparku Heulos.

„Lesopark je postižen kůrovcem. Musí se zde proto kácet hodně jehličnanů,“ přiblížil mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk.

Město kvůli tomu svolalo do lesoparku ve středu terénní tiskovou konferenci. Vedoucí jihlavského odboru životního prostředí Katarína Ruschková to zdůvodnila osvětou pro občany.  

„Vždycky, když se v zimním období začne kácet, tak máme takové ty rozhořčené ohlasy, proč kácíte? Vy jste vrazi! a tak,“ zdůvodnila. Podle ní jsou příčinou kácení stromů kromě kůrovce také doznívající následky červnové vichřice, která narušila a oslabila některé stromy v lesoparku.  

„Jestli se v Jihlavě v zimním období kácí, tak pouze stromy, které jsou suché nebo provozně nebezpečné, protože mají tlakové vidlice nebo jsou něčím napadené, což snižuje jejich vitalitu a bezpečnost,“ vysvětlila.

Upozornila, že je-li ke kácení daného stromu důvod, laik to většinou nepozná.  

„Ty počty by se mohly zdát vysoké, protože na Heulose je v tuto chvíli ke kácení určených myslím 81 jehličnanů a tři listnáče. Po zbytku města to je přes 30 stromů,“ připustila.

Nevyloučila, že do konce zimního období mohou ke kácení přibýt i další stromy. Upřesnila, že v Jihlavě je na veřejných plochách vysazených přes 30 tisíc stromů.  

„Vysoký počet plyne z toho, že tu máme kůrovcovou kalamitu, nebo že většina jehličnanů v Jihlavě je napadena podkorními škůdci. Nejsou to jenom smrky, ale občas i borovice a modříny,“ pokračovala.  

Kácejí také listnáče

Ruschková zmínila, že listnaté stromy, které pokácí, poškodila nějakým způsobem červnová bouřka. Praskliny na nich se však objevily v důsledku mrazu až v zimě.

„Kácení provedeme, co nejrychleji to půjde, ale musí k tomu být podmínky. Obnovu v lesoparku bychom chtěli postavit na přirozeně rostoucích stromech, které nám tu vyrostly z náletu,“ informovala vedoucí.

Podle ní se jim v lesoparku takto dobře obnovují například javory, jasany, lípy nebo duby červené. Další stromy pak chtějí dosazovat. Kolik jich bude potřeba, zjistí, až skončí probírka.  

Vyloučila, že to budou smrky jako hlavní dřevina. Preferují především listnáče.

„Chceme to ještě doplnit nějakými třešněmi ptačkami (ptačími), buky, habry. Určitě sem dáme i nějaké jehličnany, hlavně borovice a modříny,“ upřesnila.

Zimním kácením chrání ptáky

Vedoucí odboru životního prostředí Ruschková podotkla, že o kácení stromů v zimě hovoří platná legislativa.  

„Důvody vyplývají z běžné fyziologie rostlin, protože když kácíte listnáč, tak je o dvě třetiny v zimě lehčí, jelikož nemá lupeny. Za druhé to je humánnější, protože ta dřevina spí,“ objasnila.  

„Velmi podstatným důvodem je i to, že v dřevinách v letním období hnízdí ptáci, takže bychom jim narušili hnízdění a to nechceme,“ pokračovala.

Jihlava na svém území eviduje tři lesoparky. Velký Heulos se 14 hektary, který byl zakládán s převládajícím smrkovým porostem. A to je také důvod, že je nejvíce postižený kůrovcem.

Na něj bezprostředně přiléhá tři a půl hektarový Malý Heulos, který byl zakládán se smíšeným stromovým porostem. Lesopark je také v Heleníně. Má rozlohu okolo dvou a půl hektarů.

Lesoparkovitý charakter má teoreticky i plocha nad Starou plovárnou, kde část tvoří hospodářský les a část je nelesní pozemek.  

K lesoparkům přistupují jinak

A jaký je vlastně rozdíl mezi parkem a lesoparkem? Dle Ruschkové žádná definice neexistuje, je to otázka pouze péče a přístupu. Jako příklad uvedla Smetanovy sady a Heulos.

„Ve Smetanových sadech víme, že chceme mít anglický trávník, odolný sešlapu, protože plocha je třeba určena k tomu, aby tam mohlo proběhnout Havíření, nebo aby si tam mohla děcka z gymplu zacvičit při tělocviku,“ nastínila.

Naopak u lesoparků považují za prioritní zachování jejich biologické funkce. Ty názorně demonstrovala na torzu buku, které ponechají na Velkém Heulose.  

„Ničemu nevadí, nikoho neohrožuje a bude biotopem pro brouky i pro ptáky, kteří začnou hnízdit v dutinách,“ dodala vedoucí odboru životního prostředí.  

Diskuze k článku

Nový komentář

ReklamaReklama
Reklama
22.11.2024 AktualityMají světélkování

Den plný vánoční atmosféry můžete v sobotu 23. listopadu prožít od 10 do 16 hodin v Třešti. V sále tamního kulturního domu se chystá Předadventní světélkování. Pořadatelé připravili ...

Komentáře (0)
22.11.2024 AktualityVánoční čas zpestří kluziště, filmy i trhy

Města a obce na Jihlavsku finišují s přípravami na zahájení adventního času. To se uskuteční od pátku 29. listopadu do první adventní neděle 1. prosince. Dvě kluziště, nové světelné ...

Komentáře (0)
22.11.2024 AktualityHygienici: Neposílejte do třídy děti s respiračním onemocněním

Počet nakažených akutními respiračními chorobami (ARI) na Vysočině mírně přibyl. Vyplývá to ze zprávy vysočinské Krajské hygienické stanice v Jihlavě (KHSV). Za minulý týden ...

Komentáře (0)
20.11.2024 AktualityNa Vysočině mohou lidé v sobotu darovat jídlo potřebným

Na Vysočině mohou lidé v sobotu darovat jídlo potřebným ve 28 obchodech. Vybírat je budou lidé z organizací, které se pomoci chudším lidem věnují, včetně Potravinové banky Vysočina. Potravinové ...

Komentáře (8)
20.11.2024 AktualityCizinka pobodala na ubytovně v Kostelci partnera, Ve Žďáru měl usmrtit mladou ženu sebevrah

Kriminalisté na Vysočině od pátku minulého týdne vyšetřují pokus o vraždu na ubytovně v Kostelci u Jihlavy a od neděle 17. prosince dokonanou vraždu a následnou sebevraždu v rodinném domě ...

Komentáře (0)
21.11.2024 AktualityReflexní štítky na železničních přejezdech mají omezit nehody

Střetů aut s vlaky na železničních přejezdech po celé ČR přibývá. Uvádí se, že jen v loňském roce při nehodách na přejezdech zahynulo 35 osob. Řidičům na přejezdech by měly pomoci ...

Komentáře (0)
21.11.2024 AktualityNa zimu má kraj desetitisíce tun posypu

Od začátku listopadu nastalo pro silničáře nejen na Vysočině zimní období. V regionu se o zimní údržbu silnic starají obce, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a kraj. A právě Kraj Vysočina ...

Komentáře (0)
21.11.2024 AktualityVáleční veteráni se sjeli ze všech

Okolo stovky delegátů Sdružení válečných veteránů (SVV) ze všech krajů ČR se sešlo na celostátním sněmu. Uskutečnil se v sobotu 9. listopadu v Mlýnhotelu ve Vílanci u Jihlavy. Sněm ...

Komentáře (0)
20.11.2024 Aktuality„Ano“ svému snoubenci řekla venku na procházce

Na svatební veletrh, který se konal v sobotu v aule Vysoké školy polytechnické v Jihlavě, dorazily v průběhu celého dne stovky lidí. Nechyběla mezi nimi ani Alena Dočekalová z Třebíče, ...

Komentáře (0)
20.11.2024 AktualityWC pro veřejnost snad už opraví

Už před zhruba pěti lety chtělo vedení radnice v Třešti nechat generálně rekonstruovat veřejné záchodky, které jsou součástí tamní víceúčelové budovy. Jenže nakonec město od investičního ...

Komentáře (0)
19.11.2024 AktualityOdešel bývalý primátor Vratislav Výborný

Ve věku 71 let zemřel 19. listopadu po dlouhé těžké nemoci bývalý nejvyšší představitel Jihlavy Ing. Vratislav Výborný. Poslední rozloučení se s ním uskuteční v pátek 22. listopadu ...

Komentáře (0)
19.11.2024 AktualityNávrh rozpočtu Kraje Vysočina počítá s výdaji přes 21 miliard

Návrh rozpočtu Kraje Vysočina na rok 2025 počítá s příjmy 20,1 miliardy korun a výdaji přes 21 miliard korun, což je asi o miliardu víc než v rozpočtu schváleném pro letošní rok. Rozpočet ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net