PROFESIONÁLNÍ herci, bohatá výprava a také dětský sbor jihlavské ZUŠky. Snímek z nové fantazijní inscenace Horáckého divadla Modrý pták. Foto: HDJ, Igor Stančík
Symbolistní drama Modrý pták uvede HDJ v premiéře v sobotu 18. prosince od 19 hodin. Autorem příběhu o hledání štěstí je slavný belgický dramatik Maurice Maeterlinck (1862–1949). Titul Modrý pták (L´Oiseau bleu) z roku 1908 je jeho vůbec nejhranějším dramatem.
Jak připomíná dramaturgyně a spoluautorka inscenační úpravy jihlavské inscenace Barbora Jandová, s velkým úspěchem se setkala téhož roku premiéra Maeterlinckova dramatu ve slavném MCHATu v režii proslulého divadelníka Stanislavského: „Tato inscenace se hrála až do šedesátých let 20. století a dosáhla kolem tří tisíc repríz. V roce 1911 dostal Maeterlinck za své dílo Nobelovu cenu.“
Maeterlinckova dramata jsou typická bohatou fantazií a poetickým idealismem, často mají pohádkovou podobu. Tématem hry Modrý pták je iniciační cesta.
Během vánoční noci se chlapec Tyltyl a jeho malá sestra Mytyl vydávají na dobrodružnou výpravu pro modrého ptáka štěstí, aby zachránili nemocnou holčičku ze sousedství. Na cestu děti dostávají kouzelný Diamant, který umožňuje vidět duši všech věcí, tedy jejich pravou podstatu.
„Děti to pověstné ‘štěstí‘ v podobě Modrého ptáka hledají v zemi vzpomínek, v království noci, v lese, na hřbitově, v zahradách štěstí i v království budoucnosti… Jisté je, že po návratu z této cesty, z této pouti za štěstím, se už nikdy nebudou dívat na svět stejnýma očima. Cílem této cesty je prohlédnout a pochopit, uvidět věci kolem sebe v jejich pravé podstatě, vnímat je,“ přibližuje podstatu příběhu B. Jandová.
Titul, který ovlivnil surrealismus i fantasy
V dramatu Modrý pták se prolínají realita se snem, významy jednotlivých obrazů jsou nejednoznačné. Maeterlinckova hra určila žánr symbolismu a ovlivnila vznik surrealismu a fantasy.
Jihlavští inscenátoři hru nevnímají jako pohádku pro děti, nýbrž jako alegorický filozofický příběh, cestu k poznání, ke zvýšené citlivosti a vnímavosti. Proto ji připravili jako součást repertoáru pro dospělého diváka, pro publikum všech věkových kategorií.
Inscenaci s jihlavským souborem nastudoval hostující režisér Jakub Maceček, v současné době umělecký šéf divadla Adverte, které zacílil na uvádění kvalitních francouzských bulvárních her.
Po absolutoriu na brněnské JAMU hostoval Maceček v řadě divadel. Inscenace připravil např. pro Národní divadlo Brno, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, Městské divadlo Zlín, Divadelní společnost Petra Bezruče v Ostravě, Černé divadlo Praha, Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích, Divadlo Mandragora ve Zlíně, Divadlo U stolu, Městské divadlo Kladno, Divadlo Polárka, Divadlo Radka Brzobohatého nebo Studio Dva. Často hostuje ve Slováckém divadle Uherské Hradiště.
V Jihlavě režíroval Maceček vůbec poprvé. „Pán prstenu, Harry Potter, Alenka v říši za zrcadlem, Pátý element, Stopařův průvodce po galaxii, ale třeba i Anděl Páně 2 - tohle vše a nepřeberná spousta dalších děl vychází jak dějově, tak především myšlenkově z Modrého ptáka. Málokdo to ale ví. Každý si toho všimne. Všichni budou srovnávat - divadelní hru z roku 1908 a současné filmové hity. Pro mě je to výzva!“ uvažuje před premiérou režisér Maceček.
Desítky postav na dobrodružné cestě
Na inscenaci spolupracoval režisér Maceček se svým osvědčeným tvůrčím týmem, výtvarnicí Evou Jiříkovskou (scéna a kostýmy) a Davidem Smečkou (hudba). Publikum uvidí celý široký soubor Horáckého divadla i hosty. Do postavy Tyltyla obsadil režisér Michala Krause, Mytyl ztvární Stanislava Hajduková.
V dalších postavách fantazijního příběhu se představí Lenka Schreiberová (Víla Beryluna, sousedka Berlingotová), Lukáš Matěj (Pes Tylo), hostující Anna Randárová (Světlo, Nemocná holčička), František Mitáš (Chléb, Kanec), Jakub Škrdla (Oheň, Vlk), Šárka Čermáková (Voda, Kráva), Sára Venclovská (Mléko, Ovce), Zdeněk Stejskal (Cukr, Býk), Lucie Sobotková (Maminka a Mateřská láska, Přízrak, Lípa, Smích) nebo Stanislav Gerstner (Tatínek, Starý Dub, Štěstí být vlastník, Radost být spravedlivý).
Jako host se na scénu HDJ vrátí také dlouholetá členka souboru HDJ Taťána Schottnerová, aby si zahrála postavy Babičky a Štěstí nechápavosti. Josef Kundera připravil postavy Dědečka, Času, Králíka, Štěstí, Jedlíka a Pijana.
Alexandra Palatínusová si zahraje Noc a Radost milovat. Petr Soumar ztvární role Štěstí bohatství, Přízraku, Nemoci a Břečťanu, Ondřej Šípek se představí coby Štěstí být zdravý, Přízrak, Rýma nebo Buk. Zbyšek Humpolec si zahraje Topol, Štěstí zahálky a Radost vidět všechno krásné.
K alternaci muselo HDJ sáhnout v postavě Kocoura. Kvůli zlomené noze v předpremiérovém týdnu musí Mariána Chalányho nahradit hostující slovenský herec Jakub Spišák, kterého zná publikum např. jako odvážného dobrodruha Jakuba z loňské filmové pohádky O léčivé vodě.
Na výpravné inscenaci tentokrát spolupracuje také sbor dětí ze Základní umělecké školy Jihlava. Choreograficky spolupracovala Denisa Musilová, kouzelnické triky pro inscenaci připravil Tomáš Kotlík.
Dvě letošní reprízy nové inscenace Modrý pták uvede HDJ 20. a 27. prosince v 19 hodin. Po Novém roce se bude novinka poprvé hrát 7. ledna.
Diskuze k článku