Reklama
Dnes je neděle 19.01.2025     svátek má Doubravka

Jaké budou letošní betlémářské Vánoce v Třešti, ukáže zejména vývoj situace

SNÍMKY z instalace výstavy třešťských betlémů v pražské Jindřišské věži. Foto: Jindřišská věž
SNÍMKY z instalace výstavy třešťských betlémů v pražské Jindřišské věži. Foto: Jindřišská věž

4.12.2021 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Od roku 2008 vystavují betlémáři z Třeště v době adventu a Vánoc v Jindřišské věži v Praze. Novogoticky upravená věž v Jindřišské ulici, objekt s vyhlídkou a zvonohrou, zahrnuje mimo jiné Muzeum pražských věží, galerii a prostory pro společenské akce.

Jde o zvonici kostela sv. Jindřicha a sv. Kunhuty na Novém Městě pražském, součást urbanistického celku, jehož zakládací listinu podepsal císař Karel IV. na Křivoklátě 3. dubna 1347. V Jindřišské ulici byl poté postaven v polovině 14. století farní kostel spolu se hřbitovem, zvonicí, farou a farní školou.

Za švédského obléhání Prahy v r. 1648 byla zvonice o celkové výšce 65,7 m silně poškozena. Zásadní opravou prošla v letech 1878-1880. Tvar střechy s nárožními věžičkami dostala dle návrhu arch. Josefa Mockera.

„Věž má půdorys okolo deset na dvanáct metrů, takže prostor je tím daný. Vozí se tam dřevěný betlém naší rodiny i další betlémy a figurky. Místní řezbáři před lety vyřezali také nebarvenou Jindřišskou věž, takže ta je tam také k vidění, je v ní umístěna svatá rodina,“ popisuje Eva Požárová z předsednictva třešťského betlémářského spolku.

Právě Jindřišská věž je v pražské betlémářské instalaci jedinou nekolorovanou řezbou, ostatní zakomponované figurky jsou kolorované.  Betlémy jsou i zde vystavěny v „třešťském stylu“, jsou tedy doplněny mechem a přírodninami s malovaným pozadím, tzv. „lončoftem“.

„Prostor věže je opravdu veliký a původní třešťské rodinné betlémy, jako je třeba ten náš, měly vlastně je pár figurek. Instalace je tedy vlastně spojena z několika betlémů,“ vysvětluje E. Požárová. 

Hledá se brigádník

Betlémářská tradice se v Třešti uchovává od počátku 19. století, kdy se tu objevily první papírové, později dřevěné figurky. Zdejší Spolek přátel betlémů vystavuje své rozměrné betlémy zejména ve stálé expozici v Schumpeterově domě.

Komponovány jsou jako dioráma s krajinou z pařezů, mechů a dalších přírodnin s malovaným pozadím. Jsou také součástí expozice třešťské pobočky Muzea Vysočiny Jihlava ve stejném domě.

Tradice stavění betlémů v rodinách má v Třešti 200 let. Každoročně v období od 26. prosince do 2. února, tedy od Štěpána do Hromnic, lidé v minulých letech mohli navštěvovat domácnosti, kde se betlémy vystavovaly. Tato Betlémská cesta byla na konci roku 2015 zapsána na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Cesta za betlémy do rodin však byla zrušena o loňských Vánocích s ohledem na atmosféru ve společnosti a na opatření kvůli onemocnění covid-19. I letos bude zpřístupnění expozice betlémů v Schumpetrově domě a podoba Betlémské cesty záviset na momentální „covidové“ situaci.

„Betlémy jsou přestavěné. V největší místnosti, kde býval Brožkův betlém, najdou teď návštěvníci betlém z třešťského sympozia Dřevořezání. Těch více než 1300 figurek tak má teď nový prostor a Brožkův betlém je přesunut do vedlejší menší místnosti. To vše se podařilo betlémářům v listopadu přestavět,“ popisuje E. Požárová situaci ve stálé expozici.

Spolku nicméně podle ní momentálně scházejí „lidé na hlídání“, tedy uvaděči expozice. „Nechceme vystavovat ty naše babičky a dědoušky, kteří chodívali dřív hlídat do expozice, nějakým rizikům a také tomu, aby museli kontrolovat bezinfekčnost návštěvníků. To po nich nemůžeme chtít,“ vysvětluje Požárová, která je také místostarostkou Třeště. 

Betlémářský spolek proto hledá na tento post brigádníka s tím, že po dozdobení by výstavu 20. prosince rád otevřel. Přístupná by pak měla být přes vánoční svátky, zřejmě až do Tří králů (do 6. ledna).

„Takže bychom tu sezónu trošku zkrátili a uvidíme, jestli lidé budou chodit, nebo jestli se situace tady v Třešti nezhorší. Určitě bude lepší, když si lidé před návštěvou expozice betlémů pro jistotu zavolají na informační městské centrum, kde jsme s děvčaty domluveni, a kde budou mít aktuální informace,“ uvažuje Požárová.  

Podobně otevřená zůstává otázka rozsahu letošní Betlémské cesty po rodinných a dalších betlémech ve městě. Na infocentru by podle Požárové měly být k dispozici informace, zda některé rodiny své betlémy veřejnosti zpřístupní.

„Je to opravdu na dobrovolnosti těch rodin, aby se cítily bezpečně. Víme, že by snad měl být přístupný betlém ve firmě Podzimek a betlém v kostele sv. Kateřiny, jestli se nám podaří ho dostavět a pokud tam bude služba,“ dodává E. Požárová. Jak očekává, další jedno až dvě místa by mohla být přístupná v rodinách.

Betlémská cesta ve virtuálnu

Možností pro obdivovatele krásy betlémů je i v „době covidové“ návštěva virtuální Betlémské cesty na facebookových stránkách Betlémská cesta Třešť.

„Tam se může v podstatě zapojit každý z celé republiky. Vyfotí svůj betlém, napíše třeba - toto je slaměný betlém z Prahy, a my ho do virtuální Betlémské cesty zařadíme,“ vysvětluje Požárová.

V loňském roce měla tato virtuální procházka 74 zastavení v Třešti i mimo ni. „Tak budeme doufat, že se letos třeba podaří to stejné, protože víme, že v Třešti se betlémy staví,“ dodává Eva Požárová. 

Tradicí v činnosti Spolku přátel betlémů v Třešti je v posledních letech také hojně navštěvované letní dvoudenní mezinárodní sympozium řezbářů Dřevořezání. Také jeho konání bylo ohroženo covidem. Nakonec se 19. ročník Dřevořezání v roce 2021 po přímluvách betlémářů - řezbářů uskutečnil, jen z náměstí se sympozium přesunulo do komornějšího prostoru zahrady Schumpeterova domu.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
ReklamaReklamaReklama
Reklama
31.12.2024 KulturaJihlavští na Vánoční ceně znovu bodovali

Organizátorem Vánoční ceny je už tradičně jihlavský taneční klub Chrisstar při TJ Sokol Bedřichov. Pořádá ji pod hlavičkou Českého svazu tanečního sportu pro děti, juniory, mládež ...

Komentáře (0)
28.12.2024 KulturaNa nové klavírní křídlo Petrof potřebuje ZUŠka vybrat ještě necelý půlmilion

Žáci klavírního oddělení ZUŠ Jihlava Hana Molvová a Jan Molva ze třídy Evy Fišerové se stali absolutními vítězi 4. ročníku soutěže Antonín Dvořák mladým, který pořádala Společnost ...

Komentáře (0)
20.12.2024 KulturaO Vánocích nebude na Jihlavsku chybět Ryba

Pod názvem Není Ryba jako ryba začala 2. prosince v prostorách Základní umělecké školy v Jihlavě vánoční výstava prací žáků výtvarného oboru školy. Je zahrnuta do programu oslav 100. ...

Komentáře (0)
18.12.2024 KulturaUsedlost u Jimramova, petrkovské objekty a Žlutá vrata. Vysočina má nové památky

Na Vysočině byly za památky prohlášeny další objekty. Jak uvedl Národní památkový ústav, odborné pracoviště v Telči (NPÚ), vykazuje samostatně stojící selská usedlost v Borovnici u ...

Komentáře (0)
17.12.2024 KulturaNa Barrandov otec vyrazil jako správný desperát, vzpomínal syn Josefa Hekrdly

Ve spolupráci s městem Brtnicí a majiteli soukromého domu v ulici Za hospodou 245 inicioval Spolek zámek Brtnice v čele s předsedou Eduardo Garcíou Salasem instalaci pamětní desky na rodném ...

Komentáře (0)
15.12.2024 KulturaPokřtí knihu příběhů ze zoo 

Slavnostní křest nové knihy Pohádky z nosálího pelíšku aneb Pohádky z jihlavské zoologické zahrady se uskuteční 19. prosince od 14 hodin v centru PodpoVRCH v zoo. Křest je veřejný, doprovodí ...

Komentáře (0)
14.12.2024 Kultura Film Rok vdovy doprovodí beseda s režisérkou Liškovou

Beseda s tvůrci filmu Rok vdovy bude provázet jeho projekci, která se koná 19. prosince od 17.30 hodin v kině Dukla. Film vypráví o odvaze, naději a síle začít znovu po tragické smrti životního ...

Komentáře (0)
13.12.2024 Kultura V příběhu zpronevěry peněz na malém městě nahlédne divadlo do zákoutí duší

HDJ oslovilo uznávaného autora Petra Marka, aby pro jihlavskou scénu vytvořil současnou komediální hru na motivy skutečné události. Text se nechává inspirovat reálnou zpronevěrou veřejných ...

Komentáře (0)
12.12.2024 KulturaVybrat 33 příběhů? Leckdy mi ´krvácelo srdce´

Myslím, že i v současnosti mezi námi žijí osudové ženy a můžeme je najít ve všech oblastech života. Nejen o poselství knihy hovoří Ivana Chmel Denčevová, redaktorka Českého rozhlasu ...

Komentáře (0)
11.12.2024 KulturaMladí módní tvůrci se opět sešli v Jihlavě

Na 1300 soutěžících studentů, jejich pedagogů, členů týmů i podporujících diváků se sjelo 28. listopadu do Jihlavy na letošní MMT ČR. Pořadatelem soutěže je Sdružení pro pořádání ...

Komentáře (0)
09.12.2024 KulturaV muzeu evidují nejen vánoční ozdoby, ale i pěkné čertoviny

Plánujete adventní výlet? Co se takhle rozjet do Pelhřimova. Ve zdejším Muzeu rekordů a kuriozit evidují i pěkné čertoviny. Třeba to, že nejvíc čertů a čertic najednou v minulosti strašilo ...

Komentáře (0)
08.12.2024 KulturaOdborníci zachraňují staré daguerrotypie

Společný projekt Ústavu dějin umění AV ČR (ÚDU AV ČR) a Městského muzea Polná (MMP) přinese v rozmezí let 2024 – 2026 záchranu nejstarších fotografií ze sbírky muzea. Projekt je realizován ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net