SNÍMEK ze soustředění štábu MFDF Jihlava, pořádaného 3. září k blížící se 25. Ji.hlavě. Jak zveřejnil ředitel festivalu Marek Hovorka, šlo o tradiční seznámení se s programem, sešly se týmy jednotlivých oddělení, proběhly společné obhlídky kin a dalších festivalových míst. Společná fotografie je ze schodů u kina Dukla, kde to všechno před 25 lety začalo. Festival začne 26. října. Foto: Marek Hovorka
Pětadvacátý ročník MFDF proběhne od 26. do 31. října. Zatímco loni se mohl festival kvůli pandemii koronaviru konat pouze ve virtuálním prostředí, letos organizátoři věří, že se projekce budou moci vrátit i do kinosálů.
Zachována však má být i virtuální podoba akce, která loni objevila pro dokumenty tisíce nových diváků. Festival tedy poprvé proběhne souběžně fyzicky i online. Šest dní se budou dokumenty promítat v kinosálech, poté 14 dní online pro území České republiky.
Některé snímky budou k vidění pouze na internetu, jiné zase výhradně v sálech. „U filmů, které mají velký divácký potenciál, chceme umožnit po dohodě s producenty, aby byly k vidění jak na festivalu, fyzicky v kinech, tak online,“ řekl k tomu už v červnu ředitel MFDF Marek Hovorka.
Na základě vyhodnocení dotazníků mezi roky 2019 a 2020 podle něho organizátoři festivalu zjistili, že tyto divácké skupiny (publika) se od sebe liší: „Chceme jim vyjít vstříc, aby opravdu na tom festivalu našli to, co chtějí, ať už půjdou na ten skutečný, anebo na ten digitální.“
Podle Hovorky organizátoři věří, že fyzická forma festivalu bude letos v říjnu možná.
„Věříme, že jsme se jako společnost i jako jednotlivci už poučili,“ uvažuje ředitel MFDF, „že už trochu víme, jak se chovat bezpečně vůči sobě i vůči svým blízkým, do jakých prostor zkrátka bez roušky ani v létě nechodit a kde si to naopak můžeme dovolit. Věříme, že ten podzim nebude vypadat tak, jako loni. Ale kdyby bylo nejhůř, tak proběhne festival opět jenom digitálně.“
Architektonická nebo produkční řešení fyzického festivalu budou nicméně podle Hovorky pojata tak, aby se lidé nemuseli shlukovat, pokud nechtějí, aby se v prostředí festivalu cítili bezpečně.
„Myslím, že v tomto ohledu máme některé velmi sympatické nápady, které vyjdou vstříc náladě, která by na podzim mohla být. Ale těšíme se, že uvidíme společně s diváky filmy na plátnech kin,“ dívá se k říjnu ředitel MFDF.
Jak uvedl, bude jeden z kinosálů vyhrazen pro výběr z filmů, které mohli diváci loni vidět pouze doma na monitorech. Sálů bude celkem osm. Pokud by se ale ukázalo, že omezení počtu diváků budou na podzim „drastická“, mají přijít na řadu i „záložní sály“ v tělocvičnách.
Změna konceptu i porot
Jak pořadatelé uvedli, po několika letech příprav se rozhodli radikálně změnit podobu hlavních soutěžních sekcí MFDF a spojit je v jednu. Letošní Ji.hlava tedy bude mít ústřední soutěžní sekci, v níž se utká o přízeň porotců až osmnáct filmů ve světové, mezinárodní či evropské premiéře.
„To znamená, že sekce, která se dřív jmenovala Opus bonum a na kterou navazovaly sekce První světla pro filmové debuty a Mezi moři pro filmy ze střední a východní Evropy, se změní v jednu velkou sekci zhruba o šestnácti až osmnácti filmech. Bude mít název Opus bonum, ale bude se věnovat právě všem těmto zmíněným filmům,“ avizuje Hovorka.
Mění se i způsob sestavování porot a udílení ocenění. „Porota, která bude od letošního roku sedmičlenná, nebude oceňovat jenom nejlepší film, ale zaměří se i na žánrové kategorie, například na střih, kameru nebo zvuk,“ vysvětluje Hovorka.
Festival tak chce upozornit na filmaře, kteří za prezentovanými dokumentárními filmy stojí a kteří podle ředitele MFDF obecně nejsou dostatečně oceňováni.
„Konec konců si všimněte, že ani když se vyhlašují profesní ceny – v Česku například Český lev, ale platí to samozřejmě i pro jiné národní akademie, tak střihači, zvukaři nebo kameramani dokumentárních filmů jako by neexistovali. Nám to přijde škoda a špatně, protože častokrát je přehlížena jejich výborná práce. Touto změnou koncepce chceme přispět k tomu, aby i filmaři mimo režiséra nebo producenta, kteří stojí za těmi filmy, byli oceněni,“ argumentuje Marek Hovorka k této změně festivalového soutěžního konceptu.
Porotci vyzdvihnou také výjimečné formáty, např. nejlepší filmovou esej.
Nejlepší doku-kniha
Poprvé se bude na letošním říjnovém festivalu udělovat také Cena za nejlepší dokumentární knihu. Jak k tomu uvedl M. Hovorka, zajímá festival hledání dokumentárního aspektu ve všech možných úhlech - nejenom ve filmu, ale i ve výtvarném umění, v divadle, virtuální realitě či GameZone. Tentokrát festival do středu svého zájmu dostává také knihu.
„Ji.hlava již tradičně zkoumá dokumentární východiska nejen ve filmech, ale i v rozhlasové tvorbě, počítačových hrách, virtuální realitě nebo divadelních projektech. Od letošního roku se zaměřujeme rovněž na literaturu, která má silný dokumentární náboj, přispívá k reflexi doby i přemýšlení o minulosti,“ komentuje novinku ředitel festivalu.
Přihlášeny byly bezmála tři stovky titulů, mezi nimiž lze najít knižní rozhovory a cestopisy, odborné studie, básně, fotopublikace, anebo i současnou prózu.
„Nehledáme jen dokumentární literaturu, ale jakoukoli literaturu se silným dokumentárním, tedy osobním východiskem a originálním zpracováním,“ vysvětluje Hovorka.
Do prvního kola této soutěže organizátoři v červnu nominovali třicet knih. Tento výběr odborná komise do poloviny září zúžili na deset finalistů. Nejlepší dokumentární kniha roku, která bude odměněna částkou třicet tisíc korun, bude vyhlášena během festivalu.
„Zatím se soustředíme na českou literaturu, výhledově se budeme věnovat i anglicky psané dokumentární literatuře,“ dodal ředitel festivalu.
Loňský MFDF nabídl v online prostředí přes 270 snímků. Celkově zvítězil dokumentární film režiséra Jindřicha Andrše Nová šichta, který popisuje „rekvalifikační proměnu“ horníka, který přišel o práci v dole, v počítačového odborníka, „ajťáka“. Tento film loni zvítězil také u festivalového publika a posléze zamířil do kinodistribuce.
Letošní festival provází plakát J. Horvátha. Vyzývá k zastavení a zasnění. Evokuje současnou situaci společnosti na konci krize, která je podle ředitele MFDF i šancí k novým snům a začátkům.
Z prodeje akreditací do 30. června letos MFDF podpořil projekt Živá krajina, který se věnuje navracení vody do krajiny. Přispěvatelé si na mapě mohli vybrat i konkrétní regionální projekty.
Diskuze k článku