KAPELA X-Core hraje svůj večerní blok na letošní akci Přijďte na koncert, pomůžete.Foto: Jiří Varhaník
Každoroční benefiční koncert jihlavských kapel organizuje od roku 2002 jihlavský spolek AlternativaPro. Letošní ročník se konal začátkem září po roční koronavirové odmlce.
Duší koncertu byl od počátku rocker a promotér, současný hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek. Letos od něj štafetu převzala Markéta Báťová.
Na pokrytí nákladů akce se podílí řada podporovatelů, sponzorů i dobrovolníků. Výtěžek ze vstupného jde organizacím do sociální sféry. Od počátku akce tak byl rozdán bezmála milion korun.
O účast na benefiční akci je mezi jihlavskými kapelami každoročně enormní zájem. Letos na dvou pódiích bez nároku na honorář zahráli od 14 do 24 hodin Oči, MAT, 21 gramů, Zero ppm, Major Major, Apple Spokesman, Demons of Desire, Gender Question, Hairy Groupies, VIGO, X–core, Vzhůru a Níž, Lady Kate a Autobus.
Muzikanty svými vystoupeními doplnili tanečníci z Nart Dance School a děti z taneční skupiny Juni Team. Moderovaly Markéta Báťová a Kateřina Dostálová.
Letošní výtěžek přes 87 tisíc Kč je nejvyšší částkou, jaká byla za 19 let pořádání koncertu vybrána. Směřuje tentokrát do Integračního centra Sasov, sociálního zařízení poskytujícího pomoc rodinám dětí s autismem.
Peníze od pokladen si večer přímo na koncertě převzala ředitelka a zakladatelka sasovské organizace Dagmar Zápotočná. Jak uvedla, budou použity na stavbu chráněného domova.
„Podle toho, kolik ta částka dělá, bych si tak tipla, že to bude jedna zeď do chráněného bydlení, které pro dospělé osoby s autismem právě teď plánujeme. A je to velmi reálné, takže bude tam váš otisk na té stěně, těch, kteří se tady podíleli na vstupném, které mám tady v té obálce,“ obrátila se Zápotočná na fanoušky pod pódiem a ocenila, kolik lidí se na festivalu sešlo.
Jak vysvětlila, idea založit organizaci byla inspirována faktem, že jedno z jejích dětí trpí autismem a narodilo se v době, kdy se o autismu příliš nevědělo: „Takže jsme se s manželem do toho pustili, abychom ten problém trošku rozhýbali, pomohli našemu klukovi a potom i těm ostatním, kteří se začali objevovat.“
Dnes už podle Zápotočné autistických osob přibývá enormně. Každé padesáté dítě, které přijde na svět, má nějakou formu autismu.
Příští rok dvacítka
Letošní benefiční koncert hodnotí organizátorka Markéta Báťová jako vydařený z hlediska výkonů kapel, návštěvnosti, atmosféry i vybraných prostředků.
„Je to pro mne první ročník, kdy jsem naplno vplula do toho, jaké to je celé organizovat. Je to plno starostí, ale doufám, že to přinese taky hodně radosti… Docela se bojím! Ale věřím, že spolu to dáme,“ připouštěla před akcí.
Na samotném koncertu pak podle ní velký ohlas sklidila kapela Hairy Groupies, která navíc dokázala fanoušky opravdu přitáhnout co nejblíže k pódiu. „Skvělá ale byla také úvodní kapela Oči a nováček festivalu Gender Question. Skalní pak vydrželi do samého konce na Lady Kate a Autobus. Ale díky patří všem kapelám. Bylo to náročné, ale podařilo se opět vybrat krásnou částku, která teď někomu pomůže, a za to jsem opravdu nesmírně vděčná,“ hodnotí Báťová.
Příští ročník oslaví jihlavská rocková benefice 20 let. „Už teď přemýšlím, které pozvu kapely, jaké hosty a komu půjde výtěžek ze vstupného tentokrát,“ dodává Báťová.
Zahrát si na velké stage
Letošní koncert okomentoval též zakladatel akce Vítězslav Schrek, který se také představil coby zpěvák v odpoledním bloku kapely Major Major.
Myšlenka tohoto koncertu je podle něho postavena na jednoduché filosofii: díky jihlavským kapelám upozornit na to, že mezi námi žijí lidé, kteří nemají tolik štěstí, zdraví nebo schopností být soběstačnými. Prostě se neumí, nemohou nebo nedokážou postarat sami o sebe, o své blízké, a tak jim někdo pomáhá, organizace, spolky, ústavy nebo obecně prospěšné společnosti a ty si pozornost, publicitu a poděkování za práci zaslouží.
Jak Schrek zdůraznil, všechny kapely na koncertě hrály vždy bez nároku na honorář: „Zároveň je to pro řadu z nich skvělá příležitost zahrát si jednou za rok na open-air stage pro několik stovek lidí, protože jinak pro místní bigbítový kapely nikdo nic moc neudělá.“
Z akce si podle Schreka jihlavští bigbíťáci postupem let udělali „takovej malej muzikantskej svátek, kterej tak nějak společně sponzorují.“ Vstupné se prvních deset let udrželo na symbolických 50 Kč. Postupně se za 19 let navýšilo na dnešních 150 Kč.
„Bavíme se o penězích za tři plzně nebo dvoje cigára, což si myslím, že je za dvanáct hodin muziky spousty kapel slušný. Přesto se každý rok podaří na tomto vstupném vybrat desítky tisíc. Všechny ty peníze (do jediné koruny!) byly vždy věnovány rovnou organizaci, pro kterou se koncert dělal,“ popisuje Schrek.
Peníze z dotace města a příspěvků sponzorů jdou především na technické zajištění, zvuk, pódia a propagaci. Produkci zajišťuje AlternativaPro bezplatně.
Jak dodává Schrek, je festival Přijďte na koncert, pomůžete už několik let v rámci grantového systému města Jihlava velmi dobře hodnocen členy komise a pravidelně se umisťuje v první desítce projektů.
Diskuze k článku