MINISTRYNĚ financí Alena Schillerová prochází dvorkem petrkovského zámečku při páteční akci Letní Petrkov. Foto: Jiří Varhaník
Už podruhé se v pátek otevřel pro veřejnost areál zámečku v Petrkově, místní části obce Lípa na Havlíčkobrodsku. Objekt s rozlehlou zahradou a dalšími pozemky odkoupil od dědiců grafika a básníka Bohuslava Reynka (1892-1971) stát pro potřeby Památníku národního písemnictví (PNP). Ten zámeček fyzicky převzal 27. května, aby zde vybudoval česko-francouzské kulturní centrum.
V areálu mají po několikaleté rekonstrukci vzniknout mimo jiné koncertní a výstavní prostory pro workshopy, divadla, autorská čtení, gastro aktivity apod.
Centrum pod vedením dr. Lucie Tučkové se ale začalo otevírat veřejnosti už nyní, na samém začátku rekonstrukce. PNP zde od června zahájil tradici veřejných kulturních setkání Letní Petrkov. V pátek se akce konala už podruhé.
Stav Petrkova je potřeba vidět
Zámeček s pozemky odkoupilo ministerstvo kultury od Reynkových dědiců za cenu okolo 18 mil. Kč. Samotná náročná rekonstrukce má začít řešením zemní vlhkosti a opravami střechy. Jak ale nový majitel areálu zjistil, problematický je též kalamitní stav stromů v zahradě.
„Při jedné bouřce nám spadl kus stromu na kůlničku paní odvedle, takže teď ošetřujeme především tohle. Až do pozdního podzimu budeme zadávat práce na revitalizace zahrady. Péče o zahradu je obecně priorita letošního roku, v rámci řešení kalamitního stavu je možné jednoduché výběrové řízení,“ komentuje tento problém L. Tučková.
Páteční akce se osobně účastnil také ředitel PNP Zdeněk Freisleben. Ten už dříve uvedl, že je přislíbeno, že stát v duchu usnesení vlády investuje v příštích pěti letech do rekonstrukce petrkovského objektu, do zřízení zdejšího centra a zajištění jeho provozu téměř 150 mil. Kč.
„Pevně v to doufáme,“ dodala posléze k této informaci L. Tučková s tím, že prozatím jsou konkrétně přislíbeny prostředky pro tento rok.
Celý areál si v pátek v doprovodu pracovníků PNP osobně prohlédla ministryně financí Alena Schillerová, která se zde zastavila během své cesty do Brna.
„Pozvánky na Letní Petrkovy posíláme na ministerstvo kultury, panu premiérovi, paní ministryni… Petrkov je natolik specifický, že bez té osobní návštěvy si většina těch činitelů neumí udělat obrázek,“ popisuje Tučková. Ministryně financí byla podle ní stavem areálu překvapená.
„Sama to komentovala slovy, že to bude nesmírná práce, že dům je v horším stavu, než si představovala. Už jen ta rozlehlost - na fotografiích nebývají vůbec vidět hospodářské budovy, sklepy – tam jsme paní ministryni samozřejmě nevedli. Ale když potom člověk vidí naživo, jak vypadá průchod domem, umí si představit, kolik tam je vody, vidí tu - řeknu to nehezky, hrůzu, která tady je k odpracování. Potom to zapůsobí úplně jinak, než z nějaké fotografie, takže my jsme za to velice rádi, že paní ministryně přijela,“ komentuje návštěvu L. Tučková.
Jak vedoucí nově vzniklého petrkovského centra dodává, je Petrkov úplně novou součástí PNP, a tím pádem je jeho financování stále jisté provizorium.
„A my potřebujeme, aby se z toho provizoria stala již stabilnější součást i z hlediska finančního zabezpečení. Právě o tom teď jednáme a očekáváme, jaké budou výsledky jednání, pokud jde o financování Petrkova pro příští rok. Nějaké finance už máme přislíbené a některá část rozpočtu se ještě řeší,“ vysvětluje Tučková.
Návštěvu ministryně financí na Petrkově podle ní nijak nesnižuje, že se uskutečnila v době nastupující předvolební kampaně. „Tu si dělají všichni, to je v tuto chvíli úplně jedno. Já to řeknu natvrdo - protože kritizovat nás bude každý, ale že by se udělala sbírka a vybrali nám sedm milionů, tak to nevyberou…,“ konstatuje L. Tučková.
Akustika funguje, dámy v podpatcích
Na dvoře před zámečkem vyrostlo v pátek pod stanem kryté hlediště, hospodářská část statku se proměnila v koncertní pódium.
Ministryně financí A. Schillerová tu v 16 hodin usedla rovněž mezi několik desítek diváků koncertu. Poté, kdy byla představena, sklidila potlesk, ale zaznělo i zvolání „hanba“.
Lucie Tučková návštěvníkům stručně představila záměry PNP směrem k rekonstrukci a provozu areálu. „Jsme nadšeni, že zámeček je ve správě Památníku národního písemnictví, podařilo se, že stát zámeček koupil a ještě stále jsme se neoklepali z této radosti,“ uvedla doslova.
Během slunečného odpoledne se na dvoře prodávala nedávno vydaná sbírka básní Reynkovy manželky, francouzské básnířky Suzanne Renaudové (1889-1964).
Dámy ze Spolku TILIA Lípa obsluhovaly stánek s občerstvením. „Máme velikou podporu od dobrovolníků z Petrkova i z Lípy. Jsou krásně sehraní, funguje to a pomáhali nám i na zahradě,“ oceňuje přístup místních L. Tučková.
Na koncertu zněla hudba českých mistrů A. Dvořáka či B. Martinů v podání hudebníků Marie Kocián Mátlové (housle), Martina Škampy (violoncello) a Jakuba Škampy (el. klavír).
Špičkové obsazení koncertu zprostředkovala Alžběta Kerberová, ředitelka Pražského hudebního institutu (PHI), která do Petrkova zajíždí na chalupu a osobně znala tvůrčí prostředí zámečku za působení bratrů Daniela a Jiřího Reynkových.
PHI se zaměřuje na vokální i instrumentální hudebníky na prahu kariéry, pořádá kurzy a soutěže pro mladé muzikanty i již výkonné umělce.
„Díky paní Kerberové máme velice dobré interprety. V pátek jsme si ověřili, že akustika funguje i v dalších místech, že v hospodářské části je úplně nádherná. Takže pokud by pršelo, dal by se koncert příště udělat i tam,“ uvažuje L. Tučková.
Jak dodává, velice příjemně ji překvapilo, jak lidé na plenérový koncert vážné hudby zareagovali: „Některé dámy přišly v podpatcích, lidé se přišli podívat ještě i v pozdější době.“
Bude Jiří Dědeček
Organizátoři z PNP chtějí při Letních Petrkovech střídat vystoupení písničkářů a vážnou hudbu, aby zde vytvořili nabídku pro širší spektrum publika. Další koncert vážné hudby se tu bude konat 13. srpna.
Už v pátek 30. července (14-19) ale zahraje písničkář a básník Jiří Dědeček. Program bude v tento den tematicky věnován francouzskému spisovateli Henrimu Pourratovi, kterého přeložil Jiří Reynek (1929-2014), syn Bohuslava Reynka a spolu s bratrem Danielem (1928-2014) také poslední obyvatel zámečku.
Akci doprovodí výstava fotografií od Společnosti přátel Henriho Pourrata z Francie i program pro děti. Další kulturní setkání se pak mají konat až do září.
Okolí zámečku v centru Petrkova bylo v pátek i s ohledem na návštěvu ministryně financí „obleženo“ automobily. Parkovací kapacita na místě je ovšem minimální, a tak pořadatelé z PNP už dříve apelovali na návštěvníky, aby místo pokud možno navštěvovali také vlakem či autobusem, anebo využívali místní naučnou stezku.
Diskuze k článku