ANNA Dvořáková jako herečka v jedné ze svých rolí ve stonařovském ochotnickém souboru. Ten na počest své bývalé dlouholeté principálky, která zemřela v loňském roce, nyní ponese jméno AD Stonařov. Foto: archiv jv
Divadelní soubor Stonařov na své valné hromadě vyjádřil vůli, že napříště ponese jméno po své někdejší dlouholeté principálce Anně Dvořákové, která nečekaně zemřela v uplynulém roce. Po oficiálním zaregistrování této změny by se měl na její památku jmenovat AD Stonařov.
Také stonařovští ochotníci vinou kovidové pandemie nemohou ani zkoušet, ani hrát. Během léta řešili další směřování souboru. Novou principálkou je Lenka Doležalová, manažerem souboru se stal Ivan Šulc, pokladníkem St. Málek.
„Byla to pro nás velká ztráta,“ komentuje Ivan Šulc odchod Anny Dvořákové, „jen jsme se z ní trochu otřepali, rozhodovali jsme se na valné hromadě spolku, zda pokračovat v posledním představení, kde ona měla takovou stmelující roli principálky.“
Nakonec soubor rozhodl, že v uvádění kusu bude pokračovat. Roli A. Dvořákové převzaly další dvě herečky, z toho jedna nová, mladší. „Podařilo se nám ji získat do souboru tady ze Stonařova, je velmi šikovná,“ oceňuje Šulc.
„Ještě před druhou vlnou jsme si na podzim řekli, že do toho jdeme, abychom byli letos připraveni na festival Třešťské divadelní jaro. Ovšem situace je taková, jaká je, takže to je passé, to už asi všichni víme,“ odhaduje Šulc. Proto už na konci roku 2020 za soubor sdělil organizátorům třešťské přehlídky, aby se stonařovským souborem nepočítali.
„Protože my to ani nemáme secvičené. A nejde jen o to mluvené slovo, ale také o písničky a tak podobně. Teď skutečně stojíme a ani si netroufneme se scházet, protože v souboru máme i herce z Jihlavy a okolí a herce v důchodovém věku, a někteří jsou třeba nemocní jinak. Takže to riziko tady je, co si budeme povídat,“ vysvětluje Šulc.
Nicméně svoji aktuální inscenaci operetky Na tý louce zelený soubor podle Šulce definitivně „neodpískal“: „Čekáme, až se trošičku oteplí a bude možnost setkávat se v těchto kolektivech, a uvidíme.“
V současné době navíc člen souboru Luděk Doležal dopisuje novou autorskou hru, kterou by Stonařovští mohli po uvolnění situace začít připravovat. Po čase by opět měla vycházet z prvorepublikových motivů, s nimiž už soubor v minulosti uspěl u svého publika.
Zmatkaři chystají titul Podnebí
Také dobronínský soubor Zmatkaři byl nucen zrušit všechny domluvené přehlídky. „Chystáme se jezdit se starou hrou, chystáme i novou hru, ale prostě, až to půjde,“ komentuje současnou situaci principál František Kunst.
Novinkovou inscenací má být titul Podnebí brněnského současného autora Luďka Kašparovského. Inscenaci připravuje se Zmatkaři režisér Vladimír Altán Mátl. Komedie vychází z motivu, že není Peklo ani Nebe, je jen Podnebí. Publikum zjistí, „co si píská Ježíš ráno při holení, jak kanibal vaří boršč, po čem touží muži v ženském těle nebo proč nikdo nechtěl kamarádit s Hitlerem.“
„Je to zajímavě napsané, dost se nám to zalíbilo. Měli jsme mít premiéru už v dubnu, tam nám ji stopli, tak jsme ji naplánovali na říjen. Všechno bylo nazkoušené a stopli nám ji zase, tak snad to vyjde na třetí pokus,“ uvažuje principál.
„Scházet se nemůžeme, takže se nescházíme,“ dodává Kunst. Do prázdna vyšla také jeho práce s dobronínskými školáky, s nimiž chystal adaptaci známého studentského divadelního titulu Výtečníci. „Byla to hezká práce, už jsme také projížděli celé představení, že půjdeme do premiéry. Ale děcka už mi odejdou, takže to už asi dohromady nedáme,“ lituje Fr. Kunst.
DFM: „Zabít málo“ šlo jen dvakrát
Také jihlavský soubor De Facto Mimo zažívá vynucenou pauzu. Těsně před příchodem pandemie uvedl v premiéře inscenaci nové hry kmenového autora a režiséra Martina Koláře, černé „politické“ komedie Zabít málo. Její uvádění však po první repríze přerušilo uzavření divadel.
Během krátkého uvolnění vládních opatření soubor ve své zkušebně ve sklepě Pivovaru Jihlava komedii na zkouškách částečně „oprášil“.
Další zpřísnění opatření ale jakoukoli další činnost opět znemožnilo. Odložen musel být také plánovaný podzimní Mimochodník, komponovaný divadelní večer ke dvacátému výročí vzniku DFM. Obnovená premiéra inscenace Zabít málo na scéně DIOD je v plánu po uvolnění koronavirových opatření a otevření divadel.
„Jenom jako“ stojí
Premiéru nové pohádkové inscenace O perníkové chaloupce aneb Jenom jako! musel kvůli nástupu koronavirové pandemie zrušit ochotnický soubor NaKop Tyjátr Jihlava. Plánována byla na sobotu 21. března loňského roku do Divadla Na Kopečku.
Pohádku z pera známého českého divadelníka a hudebníka Vlastimila Pešky, ředitele loutkového divadla Radost v Brně a principála Ořechovského divadla Ořechov, režíroval s herci NaKop Tyjátru divadelník a přední český kreslíř komiksů Petr Kopl, autorem hudby je jihlavský hudebník Matěj Kolář.
V Peškově dramatizaci klasické pohádky je využit princip hraní si na pohádku. Vše se tu odehrává „jenom jako“. V roce 2013 ji v režii Michaela Junáška uvádělo i Horácké divadlo v Jihlavě. Herci NaKop Tyjátru Dana Holíková, Květa Přibylová, Petr Kočka a Lucie Matulová však museli přípravy premiéry zastavit a soubor čeká na možnost jejich obnovení.
Liškovci rušili hned dvě premiéry
Jak uvedla principálka souboru Jana Lišky při TJ Sokol Třešť Anna Fencíková, přišli diváci souboru v roce 2020 vinou koronavirové epidemie o dvě premiéry s mnoha již předem nasmlouvanými reprízami. Rušena byla i řada repríz starších inscenací souboru.
Ze tří plánovaných premiér stihl soubor v Sokolském domě v Třešti pouze jednu, i ta měla pouze jedinou reprízu na divadelním festivalu v Kroměříži. Jak uvedla Fencíková pro periodikum Naše město, zkoušení, setkávání se s diváky a možnost odreagovat se prostřednictvím divadla od problémů všedního dne členům souboru bez rozdílu moc chybí.
Čapkovci by rádi inovovali Roštejn
Také Divadelní soubor Karla Čapka Třešť (založen 1923) stihl do uzavření divadelních produkcí pouze jedinou únorovou premiéru své sekce mladých divadelníků. Šlo o titul Dva tovaryši, pohádku Lumíra Kubátka s písničkami Zdeňka Havlíčka a v režii Jitky Havlíčkové. Premiéra se odbyla v sále na Panském dvoře v Telči.
Jak uvedl na dotaz JL mluvčí souboru Zdeněk Havlíček, podařilo se pak během letního uvolnění situace pouze realizovat třídenní kostýmové divadelní prohlídky na hradě Roštejně. Celkem 45 prohlídek vidělo v červenci přes 1.100 diváků.
„Jinak ale nic nezkoušíme a nic konkrétního nepřipravujeme, protože když není jistota, že by se mohlo hrát, ani by to nešlo od ruky. V podstatě tedy teď jenom spřádáme plány, co by, kdyby,“ uvažuje Havlíček. Soubor má podle něho v užším výběru asi pět, šest titulů, které by výhledově chtěl realizovat.
Určitou naději vkládají Čapkovci opět do letních produkcí na Roštejně. Podle Havlíčka by chtěl soubor pro další uvádění hradních prohlídek připravit nový scénář.
„Ale vše bude otázkou toho, zda se budeme moci scházet a nacvičit to. A jestli vůbec někdo bude v této době chtít zkoušet, do něčeho jít, nebo jestli se lidé budou snažit raději zůstat mimo, aby se třeba nenakazili, nebo aby to riziko bylo menší. Těžko říct - žádné sezení jsme k tomu zatím neměli, protože to teď ani není možné, abychom si sedli a řekli, zda do něčeho půjdeme, nebo ne,“ uvažuje Havlíček.
Diskuze k článku