Ilustrační foto: Pixabay
Také v ZUŠ Jihlava se vinou koronaviru a vládních opatření za poslední bezmála rok zásadně proměnila atmosféra a styl práce. Chodby, dříve plné ruchu dětí a hudby ze sálů i tříd, jsou povětšinou ztichlé.
„Jakmile se ozve na hale nějaký tón klavíru, tak už se tam chodím koukat a říkám si, co se děje, kdo to hraje? Hurá!“ popisuje realitu současné doby ředitelka školy, pěvkyně a pedagožka Dana Fučíková.
Na návrat situace k normálu podle ní toužebně čekají nejen žáci, ale i jejich kantoři. „Tohle strašně chybí, to se nedá popsat. Kdo zná naši školu, ten ví, co je to akcí, co je to vystoupení – a najednou z toho neděláte nic, najednou ´jenom učíte´. To je strašné,“ vyhlíží ředitelka návrat všech činností školy.
Aktuální informace nicméně hovoří o tom, že přijatá krizová opatření byla prodloužena nejméně do 14. února. Nadále tedy platí i zákaz osobní přítomnosti žáků základních uměleckých škol v hodinách.
Už bezmála rok
České ZUŠky se uzavřely po 12. březnu 2020 s vyhlášením nouzového stavu v ČR. Na základě doporučení MŠMT pak mohla od 11. 5. začít alespoň individuální výuka pro jednoho až tři žáky. Vedle toho pokračovala možnost využívat distanční výuku.
Reálné setkávání bylo zcela vyloučeno pro komorní, souborovou i orchestrální hru či sborový zpěv. Žáci se u vstupu do školy prokazovali podepsaným čestným prohlášením, měřila se teplota, k povinné výbavě patřila rouška.
V novém školním roce 2020/21 se ZUŠky v září otevřely s nadějí na klidnější rok. Možnost prezenční výuky ale vydržela jen do 5. října, kdy musely opět zavřít budovy a přejít na distanční formu výuky.
V listopadu vláda na čas umožnila individuální výuku, v prosinci mohla v ZUŠ Jihlava díky částečnému uvolnění pracovat skupina maximálně deseti dětí.
K lednovému pololetnímu vysvědčení se ZUŠky opět dopracovaly se zavřenými dveřmi. Hodnocení žáků za 1. pololetí školního roku nalezli rodiče ZUŠ Jihlava v elektronických žákovských knížkách. Výpis z vysvědčení pak děti dostanou po návratu k prezenční formě výuky.
Talentovky za covidu
I přes kovidová omezení bylo třeba v roce 2020 možné uspořádat na ZUŠ Jihlava také květnové talentové zkoušky.
„My jsme měli štěstí, že bez ohledu na covid-19 právě v loňském roce celá naše škola přešla na plně elektronický systém Klasifikace. Přes tento systém jede celá škola, všichni učitelé podle něj vyučují, můžeme se přes něj přihlašovat, rodiče v něm mají elektronické žákovské knížky apod.,“ vysvětluje Fučíková.
Právě přes systém Klasifikace škola vyhlásila i „talentovky“, rodiče mohli své děti přihlašovat pouze elektronicky. „Tím pádem potom také přišli ke zkouškám přesně ve zvoleném čase, nemuseli stát žádnou frontu,“ popisuje ředitelka školy. Zkoušelo se v rouškách, držely se rozestupy, zkušební komise měla tři členy, jak ukládá předpis.
Zájem o zapsání dětí byl i ve specifických podmínkách „kovidového roku“ opět obrovský. V některých oborech evidovala škola velký převis uchazečů oproti kapacitě.
Podle Fučíkové vévodí z hlediska poptávky vždy klavír, a jinak tomu nebylo ani tentokrát. „Na naší škole se ale hodně rozjela také dechové oddělení. Máme velkou prezentaci dechového orchestru, takže je velký zájem také o dechové nástroje, i když ne o všechny. Tam se potom individuálně domlouvá s žákem, jaký nástroj by měl zájem studovat,“ dodává ředitelka.
Jak teď učit umění?
Výuka v distanční formě je na škole uměleckého typu obtížná záležitost.
„Samozřejmě se o to snažíme. Celou školu máme elektronicky pokrytou, každý učitel má ve škole počítač a webovou kameru,“ reaguje D. Fučíková na otázku, zda je možné výuku realizovat v plnohodnotném rozsahu a kvalitě. Učitelé pracují mimo jiné přes Skype či WhatsApp.
„Samozřejmě to není ideální. Potřebujete mít dítě reálně před sebou, vzít ho za ruku a nastavit přesné postavení jeho ruky, poslechnout si tón, když ho tvoříte. Tohle je přes počítač komplikované,“ nezastírá ředitelka školy. Jak potvrzuje, někteří z rodičů se z tohoto důvodu obrátili na školu s dotazem ohledně možnosti slevy ze školného.
„Bohudíky to není žádná hromadná záležitost, bylo to zejména hned na začátku, když jsme rozeslali informaci o školném, což bylo cca před třemi týdny,“ uvádí na dotaz JL Fučíková. Ohledně úpravy výše školného se do začátku minulého týdne ozvali asi tři rodiče, kterým ředitelka podle svých slov situaci vysvětlila, rodiče ji vzali na vědomí a podle toho se zařídili.
Do 28. ledna, kdy končilo první pololetí, se rodiče museli rozhodnout, zda chtějí pokračovat ve výuce dítěte na ZUŠkách za této situace. Do tohoto data měli možnost ukončit vzdělávání dítěte, nebo se rozhodnout pro jeho pokračování i v podmínkách distančního vzdělávání.
„Někteří už to mají pro sebe vyřešené, v tuto chvíli máme zaplacenu více než polovinu školného,“ řekla JL minulý týden Fučíková s tím, že v dané chvíli to nevypadalo, že by mělo jít o hromadnou záležitost.
Školné musí být zaplaceno do 15. února. „Může se stát, že má někdo třeba v tuto chvíli finanční problémy v rodině, nedají to. V tom případě mohou požádat o odklad zaplacení školného a prodloužení termínu,“ dodává ředitelka.
O termínu dalších talentových zkoušek zatím není v ZUŠ Jihlava rozhodnuto, půjde ale opět o květen. „Já jen doufám, že rodiče pochopí tuto situaci a že nám zůstanou věrni. Že za dobu, po kterou nám sem dětí chodí, poznali, co všechno naše škola, a vůbec ZUŠky, dětem dávají a že se nebudou od nás odvracet,“ věří ředitelka Fučíková.
Posouvají své hranice
Podobnou situaci řešila také Eva Pavlíková, ředitelka ZUŠ Telč. „Je to zřídka, ale něco málo se najde. Jsou to jednotlivci, kteří ale na druhou stranu, když si vysvětlíme situaci, tak ji pochopí,“ reaguje na otázku, zda rodiče požadují snížení školného.
Hudební i výtvarný obor už se podle slov ředitelky povedlo v telčské škole dostat do online formy a vyučuje se podle rozvrhu jako v reálném čase. Děti tedy mají nástroj i nauku, vidí své učitele.
Pro kantory je nicméně současná situace velmi náročná. „Musí reagovat na různé technické věci, které to přináší, jako je zpoždění nebo různé zasekávání. Také musí hodně křičet, aby se s žáky slyšeli, takže jsou úplně vymluvení,“ popisuje ředitelka.
Jak uvažuje, někteří z učitelů možná ani sami nevěděli, co vše je v jejich možnostech. „My tady máme sedmdesátileté učitele, kteří dneska běžně učí po Skypu, odučí pět hodin za odpoledne, což není jednoduché. Ti lidé posouvají svoje hranice,“ oceňuje ředitelka práci kolegů.
Ve škole už se podle ní všichni moc těší, až žáci zase přijdou a bude možné učit prezenčně. „Ale nestěžujeme si, uvědomujeme si, že vlastně máme štěstí, že vůbec můžeme něco dělat a fungovat,“ dodává Pavlíková.
Povzbudit seniory
Také na ZUŠ v Třešti čekají na uvolnění opatření. Jak uvedla ředitelka školy Lenka Meister pro periodikum Naše město, žáci se během distanční a poté i prezenční výuky naučili spoustu skladbiček, které by rádi zahráli posluchačům v reálu.
I v době, kdy nebylo možné se reálně setkávat, se ale pedagogové a kantoři ZUŠek snažili o kontakt s veřejností. V Třešti se např. výtvarný obor prezentoval vánoční výstavou ve výloze oděvního družstva Vývoj. Letos zde žáci 6. ročníku vystavili své fotografie.
Pod vedením učitelky Eriky Houserové také výtvarný obor vyslyšel výzvu povzbudit seniory v domovech a zapojil se do projektu nazvaného Vykouzlit úsměv? To se mi líbí! Jeho principem bylo poslat seniorům či osamělým a nemocným lidem dopis, vzkaz, obrázek či výrobek.
Jak uvedla Meister, zapojili se téměř všichni žáci výtvarného oboru. Prostřednictvím Centra pro rodinu Vysočina byly výrobky distribuovány do domovů a nemocnic.
Speciálně pro Dům s pečovatelskou službou Třešť připravili žáci školy také vánoční koledy a písně, které přišli zahrát a zazpívat seniorům pod okna. Na oplátku od nich dostali ručně háčkované hračky.
Ředitelka Meister poděkovala zejména vedoucí sestře domova Dominice Novotné (bývalá žákyně ZUŠ, absolventka hry na kytaru, sólový zpěv a tanec), která přišla s nápadem podobnou aktivitu v předvánočním čase připravit.
Podle vyjádření ředitelky školy pro Naše město jde pouze o začátek spolupráce ZUŠ a Domácí ošetřovatelské péče Třešť s Pečovatelskou službou Třešť. „Jakmile to situace dovolí, uspořádáme pro seniory další vystoupení či koncert,“ dodala.
Se seniory spolupracovaly i další ZUŠky v kraji. Bylo tomu např. na ZUŠ Jihlava. Ještě v září také stihli mladí výtvarníci z jihlavské školy realizovat v OGV Jihlava výstavu „Nadoma“. Ta byla sestavena z prací, které žáci vyráběli na jaře při distanční výuce.
Diskuze k článku