ALMA Rosé na dobovém tiskovém materiálu. Foto: Facebook Město Jihlava (z archivu Muzea Vysočiny Jihlava)
Prostor před Dělnickým domem v Jihlavě, který chce město revitalizovat a změnit na náměstí, může nést název po houslistce jménem Alma Rosé, neteři Gustava Mahlera.
Zastupitelé města před Vánocemi schválili návrh na užití pojmenování náměstí po této umělkyni zatím pro potřeby vyhlášení architektonické soutěže o návrh revitalizace tohoto prostoru. Architekti tak budou moci pracovat právě se jménem Rosé.
Návrhy na pojmenování prostoru posílala i veřejnost, ale kvůli covidu se nekonalo veřejné projednání. Jméno Almy Rosé vybrala názvoslovná pracovní skupina města. Zatím není jisté, že náměstí skutečně vznikne, také o finálním pojmenování se ještě může diskutovat.
Náměstí sv. Jana
Informace o novém náměstí, které má v rámci revitalizace vzniknout před jihlavským Dělnickým domem, prezentovaly v internetovém magazínu Ne.klid (online ho uvedlo 7. listopadu Divadlo DIOD) architektka Tereza Kafková a členka jihlavského městského zastupitelstva Eva Nováková (Žijeme Jihlavou).
V minulosti se prostor jmenoval náměstí sv. Jana, dnes jde o část ulice Žižkova. „Je to vlastně velké parkoviště před Dělnickým domem, kde jsou plesy, taneční, kulturní akce, MFDF,“ konstatovala Kafková. Podoba prostoru dnes podle ní úplně neodpovídá významu, jaký měl v minulosti, ale i jaký má dnes.
Zastupitelé už dříve schválili, že by na podobu náměstí měla být vypsána architektonická soutěž. Tématem revitalizace se stal také název náměstí. Jak bylo stanoveno, má být pojmenováno po některé ženě spojené s Jihlavou, nebo s Vysočinou.
V Jihlavě je asi 250 ulic, přes stovku jich podle Novákové nese jména mužská. Ženská jména mají pouze čtyři ulice (včetně ulice Matky Boží pět). Pojmenovány jsou po spisovatelkách Karolině Světlé, Boženě Němcové a Vlastě Javořické a po herečce Haně Kvapilové.
Jak podotkla v rámci Studia Ne.klid v rozhovoru s moderátory Evou Sýkorovou a Hynkem Stehlíkem zastupitelka Eva Nováková, ženy ve veřejném prostoru Jihlavy chybí, stejně jako na seznamu čestných občanů.
V něm je mezi 86 jmény jediná žena, donátorka zdejší galerie. Marii Anně Kováříkové, rozené Knížové, bylo čestné občanství uděleno 21. února 1949 jako výraz díků za dar celoživotní sbírky výtvarného umění městu Jihlavě.
Řada skvělých tipů
Jihlavská veřejnost ideu na pojmenování náměstí po ženě přijala pozitivně a magistrát registruje řadu tipů. „Museli jsme škrtnout spousty žen, které byly skvělé,“ komentovala Nováková náročnost volby.
Mezi favoritky na pojmenování staronového náměstí se dostala nejméně čtyři jména. Jedním z nich je akademická malířka Míla Doleželová (1922 Prostějov – 1993 Telč). Ta působila na Telčsku, její obrazy s romskou tematikou zdobí chodby Hotelu GM Jihlava a známá je i její freska v lékárně na zdejším Masarykově náměstí.
Doleželová zanechala monumentální dílo sestávající z cca 600 olejomaleb a grafik. Známé jsou i její ilustrace k Příběhům dávné Indie a k cikánským pohádkám, které vyšly pod názvem Zpívající housle.
Dalším jménem je malířka a jihlavská rodačka Barbara Krafft (1764 Jihlava – 1825 Zemský okres Bamberg, Německo, rozená Maria Barbara Steiner). Rakouská malířka se proslavila zejména posmrtným portrétem Wolfganga Amadea Mozarta.
Od badatele a znalce židovské tematiky Ladislava Vilímka přišel tip na židovskou lékařku Annu Špicarovou. Ta byla v době holokaustu během druhé světové války deportována do Terezína, kde se angažovala a pomáhala jako lékařka. Po válce se jí podařilo vrátit.
Rakouská houslistka
Čtvrtým jménem je právě neteř skladatele Gustava Mahlera, rakouská houslistka židovského původu Alma Maria Rosé (1906 Vídeň – 4. 4. 1944 Osvětim). Její otec Arnold Rosé byl prvním houslistou Vídeňské filharmonie a profesorem na konzervatoři, matka byla sestrou Gustava Mahlera. Dívka dostala jméno podle Mahlerovy manželky Almy.
Alma Rosé vystupovala jako sólistka, hrála v orchestru Vídeňské státní opery. V roce 1932 založila ženský orchestr Die Wiener Walzermädeln.
Před nacisty emigrovala do Anglie, na začátku války koncertovala v Nizozemsku. Ve snaze vyhnout se protižidovským opatřením uzavřela formální sňatek s nizozemským občanem a konvertovala ke křesťanství.
V roce 1942 byla při pokusu dostat se do neutrálního Švýcarska na hranicích zatčena. Přes internační tábor v Drancy se v červenci 1943 dostala do koncentračního tábora Osvětim. Zde dirigovala dívčí orchestr. Podle přeživších hudbou pomohla mnohým přežít útrapy tábora.
V dubnu 1944 náhle zemřela, pravděpodobně po pozření otráveného jídla. O členkách orchestru v koncentračním táboře vznikl v roce 1980 americký televizní film Playing for Time. Jak zaznělo v rámci Studia Ne.klid, Alma Rosé několikrát koncertovala také v Dělnickém domě v Jihlavě.
Přinesla lesk Vídně
V očích Jihlavanů zviditelnil jméno a osobnost Almy Rosé zdejší publicista Zdeněk Geist. Kapitolu jí věnoval ve své knize Hoffmann-Mahler–Rosé, kterou vydalo nakladatelství Parola.
Jméno Almy Rosé zaznívá např. při populárně naučných pořadech Filharmonie G. Mahlera Jihlava, pozornost je jí věnována také na výstavě v Domě hudby v Kosmákově ulici. Detailně se Geist věnuje osobnosti hudebnice také v příspěvku na svém blogu na webu Jihlavských listů.
Jak Geist připomíná, vyskytovala se Alma Rosé v Jihlavě přibližně před devadesáti lety na řadě míst - v místním divadle, někdejším rodném domě její matky Justiny Mahlerové, v Grandhotelu, na židovském hřbitově či v Jihlavském dvoře (dnes Dělnickém domě), kde svého času s úspěchem koncertovala před českým i německým publikem.
„Rozhodne-li se zastupitelstvo pojmenovat prostranství před Dělnickým domem jejím jménem, bude to přiléhavé. Tam totiž hudebně oslnila a do Jihlavy navíc na chvíli přenesla i žádoucí lesk velkoměstské Vídně, jak referoval tehdejší tisk. Bylo by tak symbolické, kdyby ji nyní ocenila i Jihlava poté, co ve Vídni jedna z ulic její jméno nese již desítky let a navíc od letošního jara i jeden z tamních parků,“ argumentuje Geist. Jak dodává, znamená jméno Alma „živitelka“ či „požehnaná“.
Jak podotkla Tereza Kafková, Jihlava se bude rozrůstat a nových dobrých ulic bude mít určitě více. Shromážděné návrhy na jejich pojmenování jmény dalších ženských osobností tak mohou být využity i jinde.
Diskuze k článku