TANEČNÍK a choreograf Jan Onder ze soutěže StarDance se fotí s dětmi při autogramiádě v rámci živého vysílání Českem tam a zpět z Telče. Foto: Jiří Varhaník
Město Telč se stalo v pátek 28. srpna dějištěm posledního zastavení letního speciálu zpravodajského programu ČT 24 na podporu cestovního ruchu v ČR.
Po celý den od 11 do 18 hodin vysílala veřejnoprávní televize živé vstupy zejména z Telče, ale i z dalších míst Kraje Vysočina
Diváci zpravodajské čtyřiadvacítky se např. dověděli, že Telč je podle legendy založena v roce 1099, ale první zmínka o ní je z roku 1315. Že největší rozkvět zažilo město za panování Zachariáše z Hradce v letech 1550-1589 a dnes má 141 kulturních památek, z nichž je ceněno zejména renesanční náměstí s podloubím a zámek s původními interiéry. Od roku 1970 je v Telči vyhlášena městská památková rezervace, jádro města je od roku 1992 zaspáno na seznamu UNESCO.
Chce to odvahu pořadatele
Hlavním moderátorem živého vysílání byl od kašny na telčském náměstí redaktor ČT Daniel Takáč.
„Teď už zaplaťpánbu můžu říct, že to léto bylo vydařené. Po tom jarním entrée nepříjemných záležitostí, které nás potkaly, se nám s uvolňováním opatření do Telče začali vracet turisté,“ zhodnotil letní sezónu v živém rozhovoru starosta Telče Roman Fabeš.
Nejpodstatnější podle něho bylo, že proběhl festival Prázdniny v Telči, který „do města přilákal nejvíce návštěvníků a svým způsobem zde i zachránil podnikatele v cestovním ruchu“.
Také v Telči doposud úplně chybí turisté z východní Asie, což je jinak skupina, která jezdí po celý rok a opticky plní náměstí.
Podle starosty ale minimum těchto turistů v Telči přespí, a tak z ekonomického pohledu nebyli pro podnikatele až takovou ztrátou. „Na druhou stranu samozřejmě chyběli návštěvníci z Rakouska, Německa, zpočátku i ze Slovenska, takže to problém byl,“ dodal v živém vstupu starosta.
Projevilo se to podle něho zejména o Velikonocích, což je po „folkových prázdninách“ turisticky nejsilnější část roku v Telči. Naproti tomu domácí návštěvníci letos, kdy kvůli koronaviru nejedou k moři, pobývají ve městě delší dobu.
„Je to vidět i na obsazenosti hotelů. Když jsme sháněli pro někoho ubytování v červenci, v srpnu, tak to byl opravdu velký problém,“ konstatoval Fabeš. V září se podle něho situace uvolní, přestože i tento měsíc je zajímavý díky kulturním víkendovým akcím.
„Nešli jsme tou cestou, abychom na začátku řekli – kvůli koronaviru škrtáme všechno. Postupovali jsme vždycky po nějakých časových úsecích a snažili jsme se maximálně ty akce uspořádat,“ přiblížil Fabeš taktiku města pro udržení turistiky.
„Za mě obrovské poděkování právě organizátorům Prázdnin v Telči, ale proběhly i další akce – veterány v Telči, balónové létání. Samozřejmě to chce vždycky kousek odvahy toho pořadatele, protože jde do rizika a neví, zda se nevyskytne nějaký problém, který třeba tu akci zruší. Nám se tohle naštěstí vyhnulo,“ uvažoval Fabeš.
Ocenil také přístup návštěvníků akcí, kteří dodržovali nařízení ohledně roušek a stali se tím vlastně spolupořadateli.
Hodnotit je brzy
Jak pomoci v krizové době, konzultovalo podle starosty město v rámci pracovní skupiny s podnikateli. Následně jim např. prominulo poplatky za zábor veřejného prostranství za předzahrádky, ubytovatelé také letos nebudou platit poplatek za ubytování a mohou svoji činnost zdarma propagovat v tiskovině města a na jeho webu.
Efektem je podle Fabeše také sounáležitost, která je na malém městě významnou okolností: „Tady pokud jeden udělá nějako službu špatně, tak se to odrazí i dál.“
Ze státních podpůrných programů zatím Telč obdržela 1.250 Kč na občana, což podle starosty pomohlo. Další podporu státu směrem k podnikatelům zatím nechtěl detailně hodnotit s tím, že vyhodnocení bude možné až na konci roku.
V dalším živém vstupu např. Jiří Kos z krajské epidemiologické stanice přiblížil situaci ohledně nákazy covid-19 na Vysočině. Kastelán zámku Telč Bohumil Norek zavzpomínal na 52 let, po které je od dětství spojen s místním zámkem.
Živé vstupy doplňovaly předtáčky z letu balónem nad Telčskem apod.
Českem tam a zpět
Páteční živé vysílání se uskutečnilo v rámci projektu Českem tam a zpět, kterým Česká televize podpořila domácí turistiku v koronavirové době. Kromě Telče se věnovalo také Pelhřimovu jako městu rekordů, poutní kapli na žďárské Zelené Hoře nebo jihlavskému festivalu dokumentů.
Projekt provázel i doprovodný program pro celé rodiny. Na telčském náměstí vyrostlo v jeho rámci pódium a kryté stany, moderovala Petra Křížková z kulturní redakce ČT.
S tanečním workshopem přijely za dětmi hvězdy soutěže StarDance Jan Onder a Natálie Otáhalová, s Kouzelnou školkou Majda. Uskutečnilo se setkání s pekařem Josefem Maršálkem a vítězkou soutěže Peče celá země Petrou Burianovou, anebo AZ kvíz s Alešem Zbořilem.
V programu byl koncert Ondřeje Havlíka, čili beatboxera En.dru. Jeden ze stanů pro děti byl věnován vědecké a vzdělávací show s brněnským vzdělávacím centrem Vida!, v dalším byly fotokoutek či výtvarná dílna.
Diskuze k článku