Reklama
Dnes je neděle 21.07.2024     svátek má Vítězslav

Dendrochronologie: určení stáří dřeva je v archeologii pro datování klíčové

LETOKRUHY prozradí odborníkům v oboru dendrochronologie mnohé o životě stromu i vývoji klimatu. Foto: Jiří Varhaník
LETOKRUHY prozradí odborníkům v oboru dendrochronologie mnohé o životě stromu i vývoji klimatu. Foto: Jiří Varhaník

20.8.2020 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

 Archeologické výzkumy podporuje v posledních letech řada moderních vědeckých metod. Jednou z nejvýznamnějších je i na Jihlavsku metoda datování stáří dřeva – dendrochronologie. 
„Náš obor se vyvíjí velmi dramaticky, především se v něm rozvíjí spolupráce s přírodovědnými obory, které považujeme za vědy v pravém smyslu slova, kde lze všechno měřit a dokazovat. Na rozdíl od různých historických hypotéz a teorií, do kterých můžeme vkládat více vlastních subjektivních pohledů,“ uvažuje nad vzájemným doplňováním metod v současné vědě David Zimola, archeolog Muzea Vysočiny v Jihlavě.  


To platí v plné míře právě o dendrochronologii. „Je to velmi důležitá věc. Pokud se podaří někde najít zachovalé staré dřevo, pak je to pro datování celé archeologické situace naprosto klíčové,“ konstatuje Zimola. 
Jak zdůrazňuje, podíleli se odborníci z tohoto oboru velmi významně na přípravě archeologické výstavy, která do října pokračuje v jihlavském Muzeu Vysočiny. V oboru dendrochronologie zmiňuje archeolog především práci přírodovědce Josefa Kyncla, který spolu se svým synem Tomášem Kynclem provozuje společnost DendroLab Brno. Právě zde jsou zkoumány a posuzovány i archeologické nálezy dřeva z Jihlavska.
Na Vysočině se dendrochronologii věnuje také další odborník, Jiří Bláha z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR v Telči. 

 

Dřevo ze Starých Hor
Dendrochronologie pracuje s letokruhy dřeva. Ty odrážejí střídání období vegetace a jejího klidu – časné jarní dřevo je totiž obvykle světlejší než pozdní letní. 
Cílem  dendrochronologického datování je určit rok nebo část roku, kdy byl zdrojový strom skácen – tedy vlastně datovat podkorní letokruh. Ten ale často u datovaného předmětu chybí, a pak odborníci zpracovávají letokruhové řady různých součástí předmětu či souboru, aby stáří co nejpřesněji odhadli.  


Podle jihlavských archeologů představuje dendrochronologie pro jejich vědní obor jednu z nejdůležitějších možností absolutního datování historických stavebních konstrukcí či ojedinělých nálezů dřeva.   
Na výstavě jsou na jedenácti panelech přehledně prezentovány metody datování dřeva na základě zkoumání tloušťky letokruhů stromů a vytváření tzv. letokruhových křivek, umožňujících určit letopočet skácení stromu. Přiblíženy jsou principy sledování letokruhové křivky stromu – jedince, souboru jedinců (např. lesního porostu) i širší oblasti. 


„Kromě datování historických dřev nám výzkum letokruhů přináší poznatky o klimatu v minulosti. Lze např. zjistit ´suchá období´ nebo různé katastrofy v podobě požárů a podobně,“ vysvětluje kurátor výstavy, archeolog Zimola. 
Jako příklad uvádí nález z jihlavské lokality Staré Hory, z místa kde dnes stojí obchodní dům Möbelix. Zde byl prováděn archeologický průzkum už v dřívější době, kdy zde byla plánována stavba OD Tesco. 
„Při budování kanalizace se zde podařilo objevit nejstarší kus dřeva v rámci lokality Staré Hory u Jihlavy. Opracované dřevo je datováno přesně do roku 1239. Není to ´výstavní´ artefakt, ale je to dřevo, které nám poskytlo pevné datum skácení stromu, ze kterého pochází a tudíž dřevo důležité pro datování celé nálezové situace,“ vysvětluje archeolog. 
Zmíněné datum dokládá, že už v této době musela být ve Starých Horách vyvíjena činnost člověka.  

 

Staré jihlavské domy
Dendrochronologické analýzy jsou ale v Jihlavě důležité i pro datování jednotlivých fází výstavby měšťanských domů v rámci stavebně-historických průzkumů (SHP). Při nich Muzeum Vysočiny úzce spolupracuje se společností Archaia Brno.  
K nejdůležitějším realizovaným SHP patří průzkumy jihlavské radnice (Masarykovo nám. č. 1) v letech 2004 – 2006, domu č. 3 v Lazebnické ulici (2010), domů Joštova č. 4 a 6 (2018) a dvou domů ZUŠ na Masarykově náměstí č. 15 a 16 (2011 a 2012). 
Jihlavané se mohou s ukázkovým příkladem spolupráce archeologa a dendrochronologa, a se starým autentickým datovaným dřevem, přímo setkat třeba právě ve sklepních prostorách objektu ZUŠ, kde byly po rekonstrukci původní dřevěné prvky zachovány. „To je doba Karla IV., třicátá nebo čtyřicátá léta 14. století,“ upřesňuje k tomuto konkrétnímu příkladu D. Zimola. 


V 19. století byl v těchto domech hostinec U zlatého lva, jehož motiv dodnes zdobí štít. Ale v písemných pramenech se zmínky o majitelích domů objevují už od roku 1418. 
Během archeologického výzkumu odebíral Tomáš Kyncl pomocí Presslerova nebozezu vzorky ze zazděných dřevěných konstrukcí (celkem ze 14 konstrukčních prvků). Např. trámy zazděné v jižní stěně jižního traktu přízemí domu č. 16 byly zhotoveny z jedlí a smrků pokácených v letech 1258 – 1260. Stropní trám a zbytek průvlaku stropu sklepa jsou z let 1329 – 1330. Kleština zazděná v západní stěně sklepa je dokonce z jedle pokácené někdy po roce 1236. 

 

Svědectví o lesích
Dendrochronologická část muzejní výstavy se zabývá oborem jako takovým a uvádí příklady z celé Vysočiny i dalších regionů. 
Detailně jsou popsány specifické příklady – třeba určování stáří šindele uloženého na půdě ambitu poutního kostela na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou. Anebo analýza makety několikapatrového dortu z Muzea Vysočiny Pelhřimov – jeho datování do období kolem roku 1880 proběhlo na základě zkoumání letokruhů na dřevěné podložce. 


Na příkladu datování pozůstatků mostu přes Želetavku do let 1559 – 1560 jsou zase popsána specifika zkoumání dřeva ve zvodněném prostředí, kde nedostatek kyslíku brání rozvoji dřevokazných hub. 
Další příklady se věnují šestisetleté chronologii letokruhů z Telče - zkoumání dřeva při rekonstrukcích tamních domů a kostelů. Podle odborníků telčské dřevo dokonale odráží historii lesů Vysočiny. 
„Jejími původními lesy byly jedlobučiny, na vlhčích místech obohacené o smrk,“ vysvětlují odborníci. Změna podle nich začala v první třetině 18. století, kdy se začalo s obnovou lesa výsadbou výhradně smrkových sazenic předpěstovaných ve školkách. 
Výstava se podrobněji zastavuje také u historie borových lesů na Vysočině, ale přibližuje i mnohdy dramatické konkrétní osudy jednotlivých stromů, jak o nich letokruhy vyprávějí.
Mezi nimi jsou např. 180 let stará jedle z Dyjic u Telče, pokácená v roce 2010, anebo cca 190 let starý smrk z telčského zámeckého parku, který v létě 2013 zkosila vichřice. Také více než 140 let stará borovice z Třebíčska odráží suchý rok 1976 a velkou klimatickou změnu po roce 2015.


Jako suché a neúrodné roky jsou v kronikách uváděny rovněž roky 1590, 1616 či 1790. Výstava ale také uvádí např. svědectví smrku z Krušných Hor (v okolí Telnického potoka), který v moderní době přežil těžký zásah elektrárenskými emisemi po roce 1956 a zejména po roce 1976, kdy už „bylo mrtvo“ na celém území. 


Z regionu Jihlavska se návštěvník dozví více o vývoji roštejnské obory (první zmínka 1580), Velkého pařezitého rybníka (vybudován 1565) nebo Malého pařezitého rybníka u Řásné. U něj chybí spolehlivý doklad o době založení. Rozbor pařezů z jeho dna ale naznačil, že oba rybníky vznikly zhruba současně.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
04.07.2024 KulturaU Schumpetera se bude řezat

Už po dvaadvacáté se sejdou v Třešti řezbáři na akci Dřevořezání. Setkání řezbářů s vyřezáváním figurek a dalším programem se koná 5. a 6. července v zahradě Schumpeterova ...

Komentáře (0)
04.07.2024 KulturaDesátý ročník jihlavského Vysočina festu je za dveřmi

Jubilejní desátý Vysočina fest, největší hudební festival na Vysočině, se letos v údolí jihlavského Heulosu uskuteční od 4. do 6. července. První stage nabídne kapely Wanastowi Vjecy, ...

Komentáře (1)
03.07.2024 KulturaRežiséři Dan Svátek i Jiří Havelka uvedou jihlavské předpremiéry

Předpremiéry dvou filmů od režisérů s kořeny z Jihlavska uvede v červenci jihlavské kino Dukla. Jako první přijde na řadu 4. července od 18 hodin nový film telčského režiséra Dana Svátka ...

Komentáře (0)
02.07.2024 KulturaPamátník zavražděným. Se svou minulostí se musíme popasovat

„V těchto místech popravil komunistický režim v letech 1950-52 nevinné oběti. Nezapomínejme!“ Tímto nápisem označuje a připomíná nově umístěný památník místo, kde v Jihlavě stávala ...

Komentáře (1)
01.07.2024 KulturaPáteční setkání retro kočárků

Další ročník setkání historických a retro kočárků se uskuteční ve sváteční den, v pátek 5. července. Sraz je v areálu zámku v Polné. Pořadatelé o tom informovali na internetových ...

Komentáře (0)
30.06.2024 KulturaPohledový beton a sklo bonsajím sluší, ukázala přelomová výstava Tlusté báze

Celkem 667 návštěvníků přilákala během tří dnů od 21. do 23. června letošní výstava pořádaná jihlavským volným uskupením pěstitelů bonsají Tlustá báze. Po přesunu z tradičních ...

Komentáře (0)
28.06.2024 KulturaPlakát nebo golf s Jarošem. Horolezec shání podporu filmu

Chcete povečeřet jen vy sami s horolezcem Radkem Jarošem, který jako jeden ze dvou lidí na světě zdolal všechny osmitisícovky včetně nejvyšších vrcholů všech světadílů? I takovou možnost ...

Komentáře (0)
27.06.2024 KulturaNa statku se sešli příznivci folklóru

Folklórní odpoledne s cimbálovou muzikou Rathan se poslední květnovou neděli uskutečnilo ve Šmeralově statku, Centru tradiční lidové kultury v Třebíči. Že je vám to jméno statku povědomé? ...

Komentáře (0)
26.06.2024 KulturaDavid Bartoň vystavuje obrazy české a italské, ale zejména obrazy své duše

V Městské galerii Hasičský dům na telčském náměstí, jen pár metrů od svého ateliéru v někdejší synagoze Na Parkáně, vystavuje své krajiny David Bartoň. Jak při březnové vernisáži ...

Komentáře (0)
25.06.2024 KulturaJakub Tomáš maluje na prestižním rezidenčním pobytu v Los Angeles

Jakub Tomáš, malíř s ateliérem v prostorách jihlavského pivovaru, pobývá na měsíc v Los Angeles. Na rezidenčním pobytu maluje v tamním prestižním výtvarném studiu a následně bude vystavovat ...

Komentáře (0)
23.06.2024 KulturaOstrovní plakát letošní Ji.hlavy láká k objevování a provokuje představivost

Slovenský knižní grafik a výtvarník Juraj Horváth je i letos autorem vizuálu dokumentární Ji.hlavy. Ředitel MFDF Marek Hovorka a vedoucí festivalové diskusní platformy Inspirační fórum ...

Komentáře (0)
22.06.2024 KulturaVůz z peněz za „Zlatovlásku“ už slouží hospici

Jak informoval koordinátor propagace Oblastní charity Jihlava Marek Mašát, zakoupil charitní Domácí hospic Bárka nový automobil z peněz získaných z divadelní benefiční akce. Automobil ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net