REŽISÉRKA Beata Parkanová v uličce, kde se bude film Slovo v Třebíči točit. Foto: Antonín Zvěřina
Nový film Slovo třebíčské rodačky Beaty Parkanové se bude natáčet v září i v Třebíči. Minulý týden přijela do města se štábem hledat vhodnou lokalitu.
Co vás do Třebíče přivedlo?
Po filmu Chvilky chystám svůj druhý celovečerní film, která má název Slovo. Jsem jeho reži-sérkou a scénáristkou. Příběh se odehrává v letech 1968 a 1969 a hledáme pro něj s výtvarníky a architektem Janem Vlčkem vhodná místa pro natáčení.
A musím přiznat, že je to docela obtížné, aby lokality této době odpovídaly. Nesmí tam být nové architektonické prvky a podobně. Třebíč a zejména Židovské město je čtvrť naprosto unikátní, protože tady jsou zásahy minimální.
Vybrali jsme si uličku pro natáčení exteriérů jedné situace, kdy si filmová rodina jde kupovat zmrzlinu. A tuto uličku jsme našli právě tady, jmenuje se V Mezírce.
Hrálo v hledání vhodné lokality roli, že jste se v Třebíči narodila?
Zcela jistě to určitou roli hrálo. Musím jen připomenout, že předchozí film Chvilky vznikal za podpory Kraje Vysočina, natáčel se na Vysočině, tak jsem si přála, aby i druhý film využil lokality v tomto kraji.
Na natáčení filmu Slovo se podílí ještě Pardubický kraj. Díky tomu jsme získali víc možností najít vhodné lokality. Určitě mám k Třebíči díky narození v tomto městě svůj vztah. A mám ráda, když se filmy, které otiskují moje pocity, natáčejí v místech, která ke mně patří. Měla jsem přání, aby se v Třebíči aspoň část filmu odehrávala a povedlo se.
Už máte vybrané herce do nového filmu?
Do hlavní role Václava jsme obsadili Martina Fingera, jeho ženu hraje Gabriela Mikulková, jejich maminku Taťjana Medvecká, sestru Jenovéfa Boková. To jsou hlavní role.
Bylo složité sehnat herce nebo naopak v této době je to snadné?
S Martinem Fingerem se znám roky a ve filmu Chvilky hrál roli tatínka. Musím přiznat, že jsem si přála, aby hrál i v tomto mém druhém filmu. S ním jsem počítala už tak tři roky dopředu. Teď nechci, aby to znělo namyšleně, ale nemám problém do mých filmů herce sehnat. Scénáře se jim líbí.
Ovlivnila vás nějak pandemie koronaviru?
Tak to určitě, předpokládali jsme, že budeme natáčet už v létě o prázdninách. Ale některým z filmového štábu se posouvaly závazky, tři měsíce se nepracovalo, takže místo v létě budeme natáčet až na podzim. Museli jsme počkat, až zejména herci dostojí svým závazkům. Výběr herců to neovlivnilo, jen jsme si na ně zkrátka museli počkat.
Určitě nejste pamětník doby, kterou jste si vybrala. Proč?
Tak to máte pravdu, pamětník nejsem, narodila jsem se v roce 1985. Období jsem si vybrala proto, že se velice dobře ví, co se v té době dělo. Jak se měnila politická a společenská situace.
Jedná se o rodinný film, sleduje příběh rodiny, a všechny tehdejší nálady mohu ve filmu využít. Některé věci nemusím do detailu vysvětlovat, jsou tou dobou dané. Často můžeme až zpětně posoudit, jak jsme se v té jaké době chovali. V tomto období lidé hledali odpovědi na mnoho otázek, ale bylo poměrně jasně vymezené, jak by se měli zachovat.
Jak byste film definovala, drama, komedie?
Nejvíc se blíží definici rodinný film. Hlavními postavami jsou manželé Václav a Věra, kteří si slíbili společný život a je pro ně důležité, aby svým závazkům dostáli. Myslím, že to není málo, dostát slovu, které jste dal partnerovi nebo sobě ve vztahu vůči společnosti, víře. A oni žijí v době, kdy lidé procházeli závažnými zkouškami.
Budete v Třebíči potřebovat komparz?
Budeme, točíme exteriér, v uličce bude zmrzlinové okénko, kam si lidé chodí kupovat zmrzlinu. Přivezeme si herce hlavních rolí, ale počítáme s tím, že město Třebíč poskytne komparz.
Jak jej vyřešíte?
Myslím, že nám přijdou fotky zájemců, a já si podle nich vhodné typy vyberu.
Bude se muset ulička upravovat?
Místo, které jsme si v Třebíči vybrali, je prima v tom, že architektonicky k filmu sedí. Zmrzlinové okénko v ní samozřejmě není a s architektem probíráme, jak uličku upravíme pro naše potřeby.
Musí se odmontovat lampy a nahradit je dobovými, prostředí dotvoříme tak, aby vypadalo jako z těch let. Musí se hlídat antény, prvky z umělé hmoty, mnoho dalších věcí.
Jak dlouho budete v Třebíči natáčet?
Budeme tady dva tři dny, zhruba v pátek 11. a v sobotu 12. září.
Kdy film spatříme v kinech?
To není otázka na mě, ale na producenta. Nesu spíš uměleckou odpovědnost. V plánu máme natočit ho v letošním a v příštím roce. Je tam i zimní prostředí, což musíme zohlednit. Film má i festivalové ambice a myslím si, že premiéra se uskuteční v roce 2022.
Už máte vybranou zimní lokalitu?
Sáňkovat se bude tam, kde bude sníh. Věřím, že to nebude problém, že sníh napadne. Jen tak podotknu, že k filmařské práci patří, když nechcete, aby nasněžilo, nasněží, když sníh potřebujete, nastane obleva.
Může i třebíčské natáčení počasí ovlivnit?
Určitě, vždyť budeme natáčet v exteriéru, venku. Proto máme i rezervní natáčecí den, není například dobré polojasno, kdy se rychle střídá svit sluníčka se zataženou oblohou. Pak musíme čekat na úsek, kdy nastane jedno nebo druhé. Natáčení venku je komplikované, kdyby například pršelo, natáčet nemůžeme. I to k filmu patří.
Co filmaři dělají, když se nemůže natáčet?
Osobně ležím na pokoji a jsem vynervovaná. Co dělá štáb, nevím, snažím se je nekontrolovat.
Máte už nějaké plány do budoucna?
Napsala jsem po scénáři k filmu Slovo další scénář, který se jmenuje Světýlka. S producentem tohoto filmu Vojtěchem Fryčem bychom si přáli spolupracovat i na něm. Ale nyní se soustředím jen na natáčení filmu Slovo.
V jakém časovém rozmezí se film odehrává?
Od května 1968 do podzimu 1969.
A jak dlouho diváci v kině pobudou?
Počítám tak hodinu třicet, čtyřicet minut. Tak jak běžné filmy trvají.
Diskuze k článku