DVA SNÍMKY z dosavadního průběhu festivalu Prázdniny v Telči. Diváci poctivě „orouškovaní“ po celou dobu koncertů a záběr z úvodního představení Cirk La Putyka. Foto: Jiří Varhaník
Aktuální hygienická pravidla nadále umožňují pořádat na Jihlavsku venkovní akce do tisíce účastníků. Na zámeckém nádvoří v Telči se jich minulý pátek na zahájení festivalu sešlo odhadem kolem sedmi set.
U stánků a výčepů na náměstí žije Telč rušným životem stovek návštěvníků bez roušek, za zámeckou bránu se však chodí striktně se zahaleným obličejem.
„Neuvěřitelné se stalo skutkem, jsme tady - vy jste nejlepší publikum na světě – jste zlatí, moc děkuju,“ přivítal diváky na úvod festivalu jeho zakladatel Milan Medvěd Kolář. Před koncerty osobně rozdává ve frontě před zámeckou bránou jednorázové roušky.
Na diváky Kolář apeluje, aby dodržovali hygienická pravidla: „Protože těch problémů bylo – všichni čekají, až něco porušíme, aby nám to mohli zakázat. Moje filozofie je, že lepší je koncert v rouškách, než žádný.“
Také pořadatelé striktně pracují s rouškami na obličeji. „Řekli jsme, že to zkusíme dodržovat, že to dokážeme… A oni řekli, uvidíme,“ konstatoval Kolář při zahájení festivalu.
V úplně prvním hudebním bloku letošního festivalu v pátek kapelník slovenského old time bandu Funny Felows Roman Féder vyřídil publiku pozdrav od slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Vyvolal tím nadšenou bouřlivou reakci, diváci pak zpívali s kapelou píseň Hej, Zuzka, Zuzička.
„Jsme na ni všichni velmi hrdí. Chtěl jsem dnes mluvit česky, ale říkal jsem si, že špatné češtiny asi slyšíte denně dost,“ pokračoval Féder v narážce na premiéra Andreje Babiše, a opět se tleskalo. Telč okomentoval Féder jako evropský festival – totiž v podstatě jediný festival v Evropě, který aktuálně funguje.
Oni pořád věřili
Milan Kolář oceňuje mimořádně vstřícný přístup a podporu vůči festivalu od města Telče. Během rekonstrukce DDM letos navíc štáb akce sídlí přímo na radnici. „Kdybychom necítili, že za sebou máme město, tak do toho nemůžeme jít,“ konstatoval Kolář.
Publikum v pátek z pódia oslovil též starosta Telče Roman Fabeš: „Dneska měly zahajovat dvě věci - jednou je olympiáda v Tokiu – jak to dopadlo, to všichni víme. A druhou jsou Prázdniny v Telči – jak to dopadlo, taky vidíme. A za to patří poděkování Milanovi a jeho týmu, to jsou lidi, kteří pořád věřili. A já na rovinu říkám, že už jsem trošku podlehl takové skepsi. Věřím, že to těch sedmnáct dnů všechno vyjde…“
Na diváky se starosta obrátil s prosbou: „Ty folkovky jsou vždycky o týmu lidí – o pořadatelích, muzikantech, kapelách, o divácích. My, diváci, jsme trošku takoví konzumenti, ale letos se stáváme i strašně důležitou součástí toho celého týmu.“
Diváky proto Fabeš poprosil, aby vydrželi v rouškách: „Protože divili byste se, co máme za zadkem lidí, kteří jenom čekají na to, aby mohli někde něco vyfotit, poslat tam a čekat, jak to dopadne,“ připomněl píseň Samsona Lenka o paní Šulcové, která psala dopisy, co nemaj´ podpisy.
„Já mám hrůzu z toho, že se ta doba teďka vrací. Tak pojďme udělat všechno pro to, aby to nebyla pravda,“ požádal starosta a popřál všem krásných sedmnáct dní a zážitky z Telče. Pořadatelům předal dort s motivy číslovky 38, plakátu festivalu a postavičky Telčáska.
Jsme na staveništi
Při zahájení festivalu z důvodu rekonvalescence chyběl kastelán zámku Bohumil Norek. „To, co se mu teďka děje tady v tom baráku, to je obrovská akce, která fakt dává hrozně zabrat,“ tlumočil starosta Telče pozdrav od kastelána.
Letošní festival totiž začal doslova uprostřed probíhající rozsáhlé rekonstrukce zámku. „Teď jsme na staveništi. Kdyby tady neseděl normální člověk, tak řekne – tady je rekonstrukce, žádný koncerty tady nebudou. Protože tady sedí normální člověk, tak řekl – my to spolu musíme vydržet do tý čtyřicítky – stavba se musí přizpůsobit. A ta stavba bude ještě příští rok – Mildo, smekáme,“ poslal dík kastelánovi M. Kolář.
Potleskem pak diváci přivítali předsedu Senátu PČR Miloše Vystrčila (ODS) – někdejšího učitele fyziky na telčském gymnáziu, posléze starostu Telče a hejtmana Vysočiny.
Kolář vysoko vyzvedl Vystrčilovu historickou roli v zachování festivalu v organizačně náročných dobách i jeho aktuální politické aktivity a působení. Vystrčil stručně a emotivně vyjádřil dík publiku, že přišlo na festival i v současné nelehké době.
Vrcholná akrobacie
Vrcholem úvodního večera 38. „folkovek“ bylo akrobatické představení uskupení Cirk La Putyka, kterému ale předcházela dešťová přeháňka.
„Nejvíc jsme se modlili, aby dneska nepršelo! Všechny koncerty zvládneme se střechou, ale divadlo nebo cirkus a akrobaty ne,“ pozoroval oblohu M. Kolář.
Po rychlém vysušení pódia ale bylo představení využívající velkou trampolínu či visutý kruh plně odehráno. Nabídlo vrcholnou akrobacii či tanec, desítky výpravných kostýmů, komiku, působivé nasvětlení a cirkusovou atmosféru. Vyvolávalo nadšené reakce publika.
V sobotu koncertoval s rouškou na obličeji Vlasta Redl, neděle se konala ve znamení návratu houslistky a zpěvačky Ivy Bittové z USA. Vystoupila s kytaristou Vladimírem Václavkem, o koncert byl už předem enormní zájem.
V týdnu koncertovali Michal Prokop, Jan Hrubý a Luboš Andršt, Nerez, Javory s Hradišťanem nebo včera večer Druhá tráva s Ebeny.
O víkendu bude festival v polovině. Dnes hrají Nezmaři s hráčem na kanadskou pilu Petrem Dopitou a Bára Poláková, v sobotu bude irský večírek a vystoupí Aneta Langerová s Korben Dallas. Neděle bude patřit Mirkovi Palečkovi a Žalmanovi.
Diskuze k článku