Reklama
Dnes je neděle 12.01.2025     svátek má Pravoslav

Lidé mají pocit nadřazenosti nad přírodou

TÝM odborníků, kteří se starají o šíření osvěty a monitorují případy otrav zvířat v regionu. 	Foto: archiv spolku Prales dětem
TÝM odborníků, kteří se starají o šíření osvěty a monitorují případy otrav zvířat v regionu. Foto: archiv spolku Prales dětem

25.6.2020 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Veronika Dawidowicz

Proč mají lidé potřebu vědomě ubližovat zvířatům? Jak poznat zvíře, které se otrávilo nebezpečným jedem a kam to hlásit? Téma pro předsedu spolku Prales dětem, Milana Jeglíka.
 

Zabýváte se problémem - trávení zvířat jedem karbofuran. Co to vlastně je a k čemu se používá?
Problematika trávení jedem karbofuranem zde na Vysočině není nic nového. Hovoří se, že již dříve Národní výbory na obcích požadovali po myslivcích a zemědělcích cílené trávení ´škodné´ tímto velmi nebezpečným jedem, tehdy známým pod názvem Furadan. 
Tento jed byl řadu let legálně používán v zemědělství jako insekticid na trávení hmyzu. V roce 2008 bylo ve všech členských zemích EU zakázáno nejen používání jedu karbofuranu, ale i jeho držení. K likvidaci a odevzdání škodlivé látky však nedošlo a trávení pokračovalo i přes fakt, že bylo trestné. 
 

V případě, že někdo karbofuran drží nebo používá k trávení, čeká jej postih?
Pokud někdo toto nařízení porušuje, stává se pachatelem trestného činu, a to mnoha travičům, nedochází. Karbofuran byl zakázán z důvodu své mimořádné nebezpečnosti nejenom pro zvířata, ale také pro člověka. 
Je to dotykový a nervový jed, který způsobuje udušení v silných křečích celého organismu.

 

Byl už někdo v ČR za podobný čin odsouzen?
Pokud by došlo k dopadení a usvědčení pachatele, hrozí mu i několik let odnětí svobody.
V naší zemi se ale zatím nepodařilo reálně odsoudit jediného traviče. 
Máme zde veliké rezervy ve vyšetřování policie, ale největší oříšek je naše soudnictví, které ještě není morálně připraveno na to, aby tento trestný čin posuzovalo jako společensky nebezpečný. Některé názory v kuloárech hovoří, že až se otráví první dítě, tak se to začne teprve řešit. 

 

Stalo se už někdy něco podobného?
Mám kamaráda, který se před lety u Nového Rychnova na Pelhřimovsku s tímto rizikem potkal tváří v tvář. Jeho děti nalezly peří a ptačí křídlo. Začali pera sbírat do indiánské čelenky. 
Vyřítil se na ně myslivec, ať na to nesahají, že to je otrávené. Pravděpodobně se jednalo o samotného pachatele, ale tehdy to nikdo neřešil. Po ostré výměně názorů se rozešli bez dalšího šetření, či ohlášení na policii. 

 

Proč mají lidé potřebu takto ubližovat němým tvorům?
Na to se velmi těžko odpovídá. Z mého pohledu je to zcela chybějící empatie a cit. Mohlo by se jednat i o určitý druh duševní poruchy, doslova úchylky. Nejsem psycholog, ale řada studií ze světa hovoří o faktu, že například sérioví vrazi začínali svoji temnou cestu právě týráním zvířat. 
Myslím si, že vědomé používání jedů za účelem usmrcování zvířat je jednoznačné týrání. Značnou roli sehrává i odcizení se od přírody a jakýsi pocit nadřazenosti nad jinými živočišnými druhy. 
Můžeme v tom hledat i lidskou omezenost, kdy travič vlastně ani nedomýšlí následky svého jednání a nedochází mu souvislosti jeho činů. Někteří lidé si také stále myslí, že tak bojují proti škodné. Když to smícháme dohromady, tak zde máme nebezpečný vražedný koktejl lidského jednání, které je zákonem kvalifikováno jako trestný čin.

 

Jaká zvířata jsou nejčastěji trávena a proč?
Tohle je velmi důležitá otázka. Nejčastěji se jedná o malé šelmy a dravé ptáky. Jmenovitě se jedná o lišky, kuny, lasičky, či jezevce, tragicky označovány jako škodná. 
Vědomě tráveny jsou i zákonem chráněné vydry. Přitom všechny tyto malé šelmy jsou v krajině mimořádně důležité a nenahraditelné pro celý ekosystém. Stejně tak je to s krkavcovitými a dravými ptáky, včetně sov. 
Ve velkém nebezpečí jsou také psi a kočky. Smutným zjištěním je, že většina těchto zvířat někomu vadí. Zejména myslivcům, rybářům či farmářům malých hospodářských zvířat. Na listině podezřelých jsou také někteří preparátoři a potom už jedině ´vyšinutci´.

 

Jak by se dalo trávení zvířat zamezit?
Osobně si myslím, že to není tak složité, jak to vypadá. Kupodivu nesehrává hlavní roli policie, ale aktivní veřejnost. Lidé vůbec netuší, jak je důležitá jejich osobní odvaha a iniciativa na odhalování této společensky nebezpečné trestné činnosti. Obecně se ví, že je travičství na vesnici jakýmsi veřejným tajemstvím. 
Málokdo si chce zadělávat na problémy s některými skupinami spoluobčanů, a tak raději mlčí. Ještě k tomu se málokomu chce komunikovat s policií či úřady. Mnozí z těchto úředníků jsou zároveň propojeni se zájmovými skupinami, které patří mezi podezřelé. To je realita. 

 

Komunikujete v této záležitosti s nějakými úřady, které by situaci mohly pomoc?
V současné době se nám daří propojovat s několika důležitými úřady, jejichž spolupráce by mohla přinést velký zvrat v této problematice. Jedná se zejména o Prezidium PČR, Krajský odbor životního prostředí v Jihlavě, AOPK v Havlíčkově Brodě, navštívili jsme též ředitele ČIŽP a jsme v úzkém kontaktu s Českou společností ornitologickou, zejména s Klárou Hlubockou, jejich psovodem. Právě tato organizace je hlavním tahounem na poli boje s trávením zvířat. Zatím neúspěšně. 

 

Jak vy sami chcete situaci změnit?
My se rozhodli, že do toho vstoupíme s našimi projektovými občanskými hlídkami Spravedlnost pro přírodu a pokusíme se úřady nejen propojit, ale hlavně se aktivně podílet na prevenci, šíření osvěty, a především terénní monitorovací a pátrací činnosti. 
Uvidíme, zda budou mít úřady zájem spolupracovat na potlačování tzv. zelené kriminality, zatím to vypadá kladně. Naším cílem je zde vytvořit službu občanům, aby mohli své povědomí o místní travičské scéně sdělovat našim lidem. 
Někteří z nich aspirují na dobrovolné strážce přírody v kraji Vysočina, což by mohlo přinést do naší činnosti pozici veřejného činitele na úseku ochrany přírody. 
Pravomoci s tím spojené by mohly výrazně pomoci při odhalování této závažné trestné činnosti. Prvním krokem bude si mezi lidmi vybudovat důvěru, aby se nám byli ochotni ozvat s žádostí o pomoc či radu.

 

Jde traviče nějak uhlídat?
Reálně ne. V terénu by museli být stovky či tisíce zaplacených hlídkařů, což není v naší reálné moci. Shromažďují se data o již vykonaných otravách a díky policejnímu prezidiu se konečně začíná i vyšetřovat. 
Naším úkolem tedy je zapojit veřejnost, školit zájemce o spolupráci v občanských hlídkách a především informovat lidi, jak se chovat v případě, že naleznou mrtvé zvíře s podezřením na otravu, či objeví jedovaté návnady. 

 

Je dobrý nápad kontaktovat například myslivce?
Na to prosím zapomeňme, poněvadž právě někteří myslivci mohou být podezřelí z trávení. Je to smutné, ale nebezpečně reálné. Nejedná se samozřejmě o všechny myslivce, ale spíše o jedince. 
Snažili jsme se vyzvat mysliveckou komunitu ke spolupráci, ale zatím neúspěšně. Spíše jsme terčem verbálních útoků. Možná i touto formou by bylo vhodné je vyzvat. Nebude však jednoduché nalézt vzájemnou důvěru k takové spolupráci. Zatím nás to nutí spíše k obezřetnosti. 

 

Jak může běžný člověk poznat, že zvíře bylo zabito nebezpečným jedem?
Nejdůležitějším poznávacím znakem je mrtvý hmyz na masité návnadě či na mrtvém zvířeti. Podle toho se pozná otrava karbofuranem. Může se jednat o kousek masa, kusy zvířat, ale i o celá hospodářská zvířata nebo i volně žijící druhy, jako bažanty, srnčí atd. 
Též se jed aplikuje do vajíčka, jehož jedna strana má zalepenou dírku voskem či lepící páskou. Pokud takový nález lidé objeví, měli by nám dát dát vědět a my pak taková zjištění prověříme a předáváme policii. 

 

Kolik případů travičství mapujete v kraji Vysočina?
V současné době je kraj Vysočina mimořádně v travičském klidu, což je skvělé. V letošním roce máme tři ožehavé regiony. Jedná se o okolí Hrotovic, Jaroměřic nad Rokytnou a u Náměště nad Oslavou. Jedná se o otravy orlů mořských, dokonce o vytrávená hnízda. V jednom případě šlo o nález otrávené lišky a káňat. 
Problematickou oblastí je dlouhodobě okolí obce Ždírec a Jamného na Jihlavsku, kde byli tráveni orli mořští a další dravci, či okolí obce Vepřová na Žďársku, kde naopak byly nálezy otrávených vyder a dalších zvířat. 
Velmi problematickou oblastí s travičskou recidivou je Stařeč a jeho okolí u Třebíče, ale i zde je letos zatím klid. Je nutno upřesnit, že nejhorším obdobím trávení je únor až květen, tedy nejhorší máme letos za sebou. 

 

Proč je nejhorší toto období?
Je to smutné, či spíše zrůdné, ale největší tlak je na zvířata vyvíjen v období jejich reprodukce. Traviči tak usmrcují celé zvířecí rodiny. V průběhu posledních pěti let jsou známé desítky odhalených případů jen v kraji Vysočina, ale budou to stovky neobjevených trestných činů. 
Letošní klid je nejspíš zapříčiněn několika loňskými odhalenými a mediálně zveřejněnými otravami u Starče či Jamného. Osobně věřím, že během dvou let počet otrav klesne a budeme moci slavit velký společenský a morální úspěch, který je třeba zviditelnit. 
Mým velkým přáním je kraj Vysočina vyčistit od karbofuranu a dalších jedů používaných na trávení zvířat.
 

Diskuze k článku

Nový komentář

ReklamaReklamaReklama
Reklama
09.01.2025 AktualityHvězdný hokejový talent z Vysočiny chtěl do NHL, místo toho už rok sedí ve vazbě

S jednou z největších drogových kauz na Vysočině se krátce před Vánoci vypořádal Okresní soud v Jihlavě. Na lavici obžalovaných přitom usedl i bývalý velký talent českého hokeje z ...

Komentáře (0)
09.01.2025 AktualityKardiostimulátor i tělo vydržely -0,5˚C

První den v novém roce patří řeka u areálu Českého mlýna v Jihlavě tradičně otužilcům. Na akci Tučňáci na splavu, jak ji pojmenoval moderující Bedřich Musil, dorazily asi tři desítky ...

Komentáře (0)
08.01.2025 AktualityKriminalita v kraji mírně narostla

Bezpečnostní analýza za rok 2024 byla jedním z bodů, který brali na svém posledním prosincovém jednání jihlavští zastupitelé na vědomí. JL mají bezpečnostní analýzu k dispozici. Jsou ...

Komentáře (7)
08.01.2025 AktualityTři králové nepřináší lidem klíče, mobil, ani brýle

Tři králové vyrazili v sobotu dopoledne do ulic v Třešti. Jednotlivé lokality ve městě si rozdělilo celkem 16 tříčlenných skupin. Trasy byly o něco kratší než v loňském roce. Každou ...

Komentáře (0)
08.01.2025 AktualityPo titulu Historické město roku touží z Vysočiny jen Moravské Budějovice

V soutěži Historické město roku 2024 budou Vysočinu zastupovat Moravské Budějovice. Jeho celostátní vítěz bude vyhlášen v dubnu 2025 u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických ...

Komentáře (0)
07.01.2025 AktualityChřipka je na vzestupu, nemocnice už zavřela jedno oddělení

Krajská hygienická stanice kraje Vysočina (KHSV) eviduje za 1. týden roku 2025 v regionu 1238 nových případů akutních respiračních infekcí na 100 tis. obyvatel. „Chřipka je v současné ...

Komentáře (0)
07.01.2025 AktualityRadní David Beke: Nemohli jsme Dukle říci konec, zimní stadion se zavírá

Veřejnost s rozvojem Jihlavy není příliš spokojena. Vyplynulo to z besedy městského radního Davida Beke (ODS) s občany, která se uskutečnila loni v listopadu. Na jeho přednášku přišly do ...

Komentáře (8)
07.01.2025 AktualityVánoční stromy zamíří na skládku

První mimořádný svoz vysloužilých vánočních stromků v Jihlavě se uskuteční od 13. do 17. ledna. Oznámily to ve zprávě Služby města Jihlava (SMJ), které svoz zajišťují. Podle ...

Komentáře (0)
06.01.2025 AktualityStavebním firmám z Vysočiny klesla výroba

Stavební firmy se sídlem na Vysočině měly v loňských třech čtvrtletích základní výrobu za 5,5 miliardy korun. V meziročním porovnání se snížila o 1,2 procenta. Pokles zaznamenaly stavební ...

Komentáře (0)
06.01.2025 AktualityZa energie zaplatíme letos méně

Na příští rok se žádná velká zdražování nechystají. Ceny za energie by mohly podle odborníků mírně poklesnout. Například jeden z největších dodavatelů elektřiny, společnost E.ON, ...

Komentáře (1)
06.01.2025 AktualityByla jsem ostrá, poznámky jsem nepsala

Koloritem jejího dětství a mládí byla zlínská kolonie Baťov. Pravoúhlé ulice, spousta zeleně, jednotně navržené cihlové domky s malými zahrádkami, některé i s garáží. Tady bydlela ...

Komentáře (0)
06.01.2025 AktualityOrnitologové: Ptačí hodinka je opět tady

Česká společnost ornitologická vyhlásila další ročník Ptačí hodinky. Sčítání ptáků tentokrát proběhne od 10. do 12. ledna. Plánujete se zapojit? Pak si vyberte konkrétní krmítko, ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net