NEPRAVOMOCNĚ odsouzení Jaroslav Roflík (zcela vlevo v kostkované košili) a Jakub Štraus dál zůstávají ve vazbě. Foto: David Kratochvíl
S jednou z největších drogových kauz na Vysočině se krátce před Vánoci vypořádal Okresní soud v Jihlavě. Na lavici obžalovaných přitom usedl i bývalý velký talent českého hokeje z Havlíčkova Brodu, kterému odborná veřejnost věštila hvězdnou profesionální kariéru za velkou louží.
Senát v čele se soudkyní Terezou Jedličkovou dvěma vazebně stíhaným obžalovaným rozdal nepodmíněné tresty. Mladý kuchař z Prahy, který je jako jediný stíhaný na svobodě, inkasoval nejpřísnější možnou podmínku.
Ani u jednoho z obžalovaných rozsudek není pravomocný. Případem se bude muset minimálně u jednoho z obžalovaných zabývat ještě odvolací soud.
Ke Krajskému soudu v Brně se totiž proti výši inkasovaného trestu odvolal Jaroslav Roflík (51). Údržbář z Loun, který je po zatčení v brněnské vazební věznici, nesouhlasí, že by měl ve věznici strávit příštích šest let svého života.
Až se případem soud vyšší instance začne zabývat, vyšší trest Roflíkovi nehrozí. Žalobce případu Kamil Špelda se možnosti odvolání vzdal hned v soudní síni po vynesení rozhodnutí.
Doba strávená ve vazbě se navíc Roflíkovi započítává do výkonu trestu. Hlavní obžalovaný, stejně jako jeho dva spoluobvinění, před soudem prohlásil vinu.
Všichni prohlásili vinu
V praxi to znamená, že se obžalovaný bez výhrad přizná k tomu, co je mu v obžalobě kladeno za vinu. Nekomplikuje tak průběh řízení, které se tím i výrazně zkrátí. Za to inkasuje i nižší trest, protože soud k tomu musí přihlédnout. Už se ale nemůže odvolat proti rozhodnutí o vině, ale jen do výroku o trestu.
Roflíkovi Špelda v obžalobě navrhl osmiletý žalář a také propadnutí skoro milionu korun v hotovosti v českých korunách a ještě také 260 euro. Peníze u něj objevili po zadržení kriminalisté.
Podle rozsudku by se měl Roflík rozloučit také s věcmi, které používal k výrobě drog. Policisté mu zabavili také sáček s drogami o váze více než 2,2 kilogramu.
Roflíka Špelda viní z toho, že na Lounsku v rekreačním areálu vyráběl ve velkém pervitin, a to od podzimu 2023 až do počátku února 2024. „Jde o v množství řádově v objemu nejméně několika stovek gramů,“ řekl při čtení obžaloby dozorující státní zástupce případu.
Pervitin následně předával dalšímu spoluobžalovanému v kauze Dušanu Kurečajovi, který podle žalobce s vědomím, že se jedná o drogu, ji převážel svým osobním motorovým vozidlem Škoda Superb do Havlíčkova Brodu.
Takto podle žalobce převezl nejméně tisíc gramů, za což obdržel od Roflíka podle rozsudku postupně odměnu nejméně 200 tisíc korun. Z Havlíčkova Brodu se drogy dostaly ke koncovým zákazníkům do Jihlavy.
Pro Kučeraje (31) chtěl Špelda původně při podání obžaloby čtyři roky ve vězení. Když v průběhu hlavního líčení prohlásil vinu, návrh trestu sice o něco ponížil, ale stále šlo o trest s přímým omezením osobní svobody.
„Nelíbí se mi to, ale co se dá dělat. Doufám, že to dopadne dobře. Doufám v podmínku,“ řekl mladík při své výpovědi před soudem v Jihlavě.
Kuchař žadonil o podmínku
Kučeraje přišli k soudu podpořit i nejbližší příbuzní, kteří sledovali jednání z prostoru pro veřejnost. Mladý kuchař se s obhájcem snažil trestní senát přesvědčit, aby svolil k maximální možné podmínce.
U Kučeraje policisté zadrželi sáček s pervitinem vážící víc než 16 gramů. Hotovost ve výši 200 tisíc korun a žalobce chtěl, aby soud akceptoval propadnutí osobního auta, protože ho převozem drog používal k páchání trestné činnosti.
Obžalovaný s tím neměl problém. „Je to pro něj další citelný trest, protože osobní automobil má hodnotu zhruba 300 tisíc korun,“ zmínil obhájce mladého kuchaře v obchodním domě v Praze.
Třetím do party byl Jakub Štraus (39) z Havlíčkova Brodu, který před soudem přiznal dřívější závislost na drogách. Pobyl si v minulosti i ve vězení.
Velký talent a naděje českého hokeje prohlásil, že po propuštění z dvouletého trestu v roce 2010 abstinoval dalších 12 let. Až do roku 2022. Podnikal, koupil na hypotéku bytový dům a v Havlíčkově Brodě provozoval restauraci.
„Před dvěma lety jsem na chvilku přestal dávat pozor a po jedné takové chvilce se mi v roce 2022 zhroutil svět, který jsem do té doby tak pracně budoval,“ sypal si před soudem popel na hlavu obžalovaný, který v dorosteneckých a juniorských soutěžích platil za superstar svého týmu.
U soudu i vyhaslá hvězda
V sezóně 2001/2002 se s Pardubicemi stal juniorským mistrem republiky. Zahrál si dokonce dva zápasy i za oceánem, ale do slavné NHL to nedotáhl. Po neúspěšné kanadské misi se vrátil domů na Vysočinu.
„Mojí motivací pro páchání trestné činnosti určitě nebyly peníze. Člověk, když je závislý, tak plno věcí vnímá jinak. Neuvažuje rozumě,“ podotýká s tím, že část peněz z distribuce drog utratil, další mu zabavila policie.
Tomu Špelda navrhl v obžalobě pětiletý pobyt v káznici. I jemu ale po přiznání viny návrh trestu ponížil, ale i u něj zůstal dál nepodmíněný, tedy s pobytem v žaláři.
„Myslel jsem si na nižší trest. Mám odsezený rok na vazbě. Trošku jsem doufal ve vysokou podmínku, peněžitý trest a ambulantní léčbu,“ sdělil soudu svoje představy.
Když kriminalisté zahájili jeho trestní stíhání, Štraus toho nedbal a v drogové trestné činnosti pokračoval. Po jeho opětovném zadržení soud rozhodl o tom, že do vyhlášení rozhodnutí ve věci zůstane ve vazbě.
„To je, jako kdybyste alkoholika vytáhli ze záchytky a doufali, že už nebude nikdy pít. Potřeboval jsem, aby na mě soud uvalil vazbu. Zpětně soudci děkuji, že tak učinil. Sám bych s drogami nepřestal. Až ve vazební věznici jsem si mohl udělat inventuru svého života,“ doplnil.
Hrál s Červenkou a Hudlerem
Bývalý profesionální hokejista popsal i svůj životní příběh, kdy jako vycházející hvězda odletěl hrát hokej do Ameriky, a to v 15 letech. „V té době se mi dařilo. Hrál jsem s Romanem Červenkou nebo Jiřím Hudlerem v reprezentacích do 20 let. Hokej už pro mě nebyl čirá radost, ale povinnost, protože všichni po mě chtěli, abych dával co nejvíce gólů, vyhrával zápasy a ten tlak byl na mě obrovský. Bydlel jsem sám. U cizí rodiny, v cizím městě. Přestalo se mi dařit. Vrátil jsem se domů. Během tří let se mi celá kariéra sesypala,“ řekl.
Štraus má v žaláři strávit tři roky života. Žalobce i obžalovaný si ponechali lhůtu pro podání odvolání. Soud v jeho případě rozhodl i o propadnutí elektrické koloběžky, hotovosti v různých měnách přesahující 48 tisíc korun a také všech věcí, které kriminalisté zajistili při domovní prohlídce.
Kučeraj nakonec uspěl, soud mu vyměřil nejpřísnější možnou podmínku, když inkasoval tři roky podmíněně odložené na zkušební dobu pěti let. Soud u něj rozhodl o propadnutí peněz, drog i osobního auta. Navíc musí zaplatit peněžitý trest, a to 200 tisíc korun.
Rozhodnutí není pravomocné. Obžalovaný se sice práva na odvolání vzdal, ale státní zástupce si ponechal lhůtu pro případné podání odvolání.
Diskuze k článku