PROSTOR, kde stávala jedna z posledních morálně zastaralých dřevěných bud ve „staré“ části jihlavské zoo. Tady už začalo budování nové expozice pro pekari Wagnerovy. Jak to bude „po coronaviru“ s nákladnějšími uvažovanými investicemi, je zatím otázkou. Foto: Jiří Varhaník
Rovný měsíc uplynul 27. května od znovuotevření venkovních prostor Zoo Jihlava po nuceném uzavření. Rozvolňování epidemiologických opatření už od 25. května umožnilo otevřít také všechny vnitřní pavilony.
Z výhradně online systému prodeje vstupenek už také zahrada přešla ke kombinaci prodeje na internetu a u pokladen.
Jak na dotaz JL uvedl mluvčí Zoo Jihlava Martin Maláč, byli návštěvníci od znovuotevření zoo velice disciplinovaní, zahrada nemusela řešit žádný bezpečnostní problém nebo porušení hygienických pravidel.
Asi největší potíže, pokud jde o kontakt s návštěvníky, přinášelo přetížení e-shopu zahrady. Ten totiž podle slov mluvčího není primárně vystavěn na takovouto kapacitu a režim.
Jednotlivé drobné problémy se řešily ohledně termínů převodu plateb za vstupenky z některých bank. Někteří z návštěvníků si také pozorně nepřečetli pokyny pro nákup vstupenek a po platbě postrádali jejich reálné zaslání. Systém však návštěvníkům přiděluje pouze číslo, kterým se posléze vykazují u pokladny zoo.
Samotná návštěvnost zoo měla během prvního měsíce po otevření stoupající tendenci.
„První týden byl ještě takový rozpačitější, lidé asi ještě měli obavy. Ale už první sobotu jsme i přes poměrně deštivé počasí zaznamenali 1498 návštěvníků - to je jen o dva méně, než kolik byla v té době stanovena maximální kapacita osob na plochu zahrady,“ ohlíží se Maláč.
Postupně návštěvnost stoupala i ve všední dny k číslům 700 až tisíc osob, zájem pak byl především o víkendy.
V současné době už není počet návštěvníků zahrady nijak početně regulován či omezen. Nošení roušek je povinné ve vnitřních pavilonech, ale zahrada požádala návštěvníky, aby si dýchací cesty zakryli i ve venkovním areálu, byli ohleduplní a udržovali rozestupy.
Zoo plná mláďat
Zoo Jihlava v letošním roce neočekává odchovy exotických velkých zvířat, aktuálně ale přesto láká na řadu mláďat.
„Máme mladou kočku divokou, z vajíček se už vyklubala první mláďata plameňáků. Mláďata jsou u lemurů kata a lemurů černých, u drápkatých opiček. Je tam řada drobných zvířat – ptáků nebo plazů…,“ vypočítává Maláč.
Rozvolňování přeshraničního pohybu také umožnilo první transporty zvířat. Jak už JL informovaly, odcestovala v květnu ze Zoo Jihlava odchovaná tygřice Mau do Zoo Krefeld.
Už dříve naopak přibyl do Zoo Jihlava ze Skotska šestiletý chovný samec prasete visajanského negroského. Jeho příjezd provázela nemalá karanténní a administrativní zátěž, na transport jihlavští chovatelé dokonce dvakrát vyjeli a museli se vrátit. Z ekonomických a logistických důvodů byla cesta spojena ještě s převozem kočky rybářské a chvostana.
Areál pekari bude
Specifická je v zoo situace kolem expozice pekari Wagnerových. Právě tady se totiž podařilo i v současné ekonomicky náročné situaci udržet rozpracovanou stavební investici.
V současné fázi byla zbourána původní dřevěná ubikace pro pekari. „Byla to jedna z těch nejstarších ubikací v celém areálu – na místě původních výběhů pro klokany,“ popisuje M. Maláč.
Podle slov mluvčího město Jihlava (zřizovatel zoo) zahradu podrželo a umožnilo tuto plánovanou investici drobnějšího rozsahu realizovat. Vedle pekari tu mají najít domov i další druhy zvířat, které expozici zpestří a oživí.
„Šlo také o to, aby to už ´nestrašilo´ v areálu. Byla to jedna z takových těch morálně zastaralých dřevěných boudiček, které už byly na hraně životnosti a neodpovídaly jak funkčně, tak esteticky současným potřebám,“ vysvětluje Maláč.
Dalšího půl milionu korun může zoo vložit do další plánované stavební akce. Díky dlouhodobé smluvní spolupráci města Jihlavy a Krajského úřadu Kraje Vysočina (vzájemná podpora příspěvkových organizací - Zoo, respektive Horáckého divadla) má být zbudováno nové zimoviště pro ptáky.
„Bude to taková rekonstrukce a přístavba v areálu brodivých ptáků. Tato realizace bude asi probíhat trošku přes hlavní návštěvnickou sezónu, nicméně jsou to místa, kde není vysoká frekvence návštěvníků a nemělo by to nějak výrazně omezovat provoz,“ dodává Maláč s tím, že na otevření nových staveb a na nové druhy menších zvířat se mohou návštěvníci těšit na podzim.
Jak už v dubnu uvedl pro JL ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák, jsou naproti tomu s ohledem na ekonomické dopady koronavirové krize v ohrožení rozsáhlejší uvažované stavební akce, které by dále zkvalitnily provoz zoo.
Sem patří např. zamýšlený přesun kuchyně pro přípravu krmení a vybudování nové, s návazností na rozdělení provozu masa a ryb a zlepšení zázemí pro přípravu zeleniny a ovoce, respektive suchých krmiv.
Záměrem vedení zahrady je také eliminovat drahé elektrické vytápění některých prostor a nahradit ho výhradně levnějším plynem. To se týká i zmíněného domku pro pekari Wagnerovy, kde se doposud právě elektřinou topilo.
Dvě nové výstavy
S návratem k běžnému provozu otevřela Zoo Jihlava pro návštěvníky také dvě nové výstavy.
V africké vesničce Matongo vystavuje autorka Dana Holečková v chýši tamní „školy“ své obrazy - Portréty zvířat. Ve výstavní místnosti za hlavní pokladnou jsou pod titulem Senegal - země terangy prezentovány snímky jihlavské fotografky Jaroslavy Melicharové.
Běží také doprovodný program. Po celý květen to byl u příležitosti Dne dětí zábavný rodinný kvíz, který provedl účastníky zahradou a představil některá zvířata. Hrálo se o speciální rodinou prohlídku s průvodcem nebo novou deskovou hru zoo.
Z důvodu epidemiologických opatření je zrušena původně plánovaná večerní akce Noc snů, která se měla v zoo konat pro děti 5. června.
V plánu ale zůstávají dvouhodinové večerní prohlídky se zoologem, které jsou ohlášeny na termín 18. června od 18 hodin. Kapacita je 15 míst, aktuální stav je možno najít v e-shopu zoo. Prohlídky jsou vhodné pro děti od 12 let.
Zoo Jihlava je tradičně nejnavštěvovanějším turistickým cílem Vysočiny. Loni zahradou prošlo rekordních 346.600 návštěvníků.
Diskuze k článku