PŘEHLÍDKA modelů ze sbírky spolku Dobová móda Telč při zahájení výstavy Letem módním světem v knihovně UC MU Telč – k vidění byly pánské pumpky, elegance i dámské mini. Foto: Jiří Varhaník
Velkou módní přehlídkou byla začátkem roku uvedena v knihovně Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči výstava o vývoji odívání. Koronavirová opatření ji posléze před diváky uzavřela, lidé teď ale přece jen mají možnost ji ještě krátce zhlédnout.
Výstava nazvaná Letem módním světem dokumentuje vývoj odívání v průběhu staletí od antiky, přes románský sloh, gotiku, renesanci či baroko až po současnost. Připomíná také životní osudy a přínos některých módních ikon 20. století.
Samostatné tablo zde má např. Coco Chanel (1883 - 1971). „Uvolnila ženy z korzetu a do módy zavedla jednoduchý a praktický styl,“ uvažují autoři výstavy nad jejím přínosem do světa módy.
Další prezentovanou osobností je Audrey Hepburnová (1929 - 1993), oblékaná do skvostně vypracovaných vlněných šatů se siluetou „A“ nebo do pouzdrových šatů. „V nich zazářila i v legendární Snídani u Tiffanyho - zdůrazňovaly ženskou siluetu a jsou trendy dodnes,“ konstatuje expozice.
Další z panelů jsou věnovány Jackie Kennedyová (1929 – 1994) nebo britské modelce Twiggy (* 1949), která ve svých minisukních v padesátých letech posunula ideál ženské krásy k současnému vnímání.
„Byla to ostříhaná dívka bez prsou, která chodila v podkolenkách, dávala špičky k sobě a mluvila okleštěným slovníkem. Před ní byly modelky aristokratkami – nebo se tak alespoň tvářily. S jejím příchodem na scénu se však navždy ztratila ženská vznešenost. Byla živoucí Lolitou z tehdejšího bestselleru ruského spisovatele Nabokova a všechny ženy ji musely napodobovat, protože v padesátých letech ještě stále panoval módní diktát,“ komentuje fenomén Twiggy text výstavy.
Z českých jmen dostává prostor módní návrhářka a podnikatelka Hana Podolská (roz. Johanna Vošahlíková, 1880 Merkhausen – 1972 Praha). „K jejím zákaznicím patřily mnohé společensky významné ženy prvorepublikové a protektorátní éry, včetně první dámy Hany Benešové a herečky Adiny Mandlové,“ připomíná výstava návrhářku, která jako vůbec první u nás zaměstnávala profesionální manekýny a pořádala vlastní módní přehlídky.
„Normální“ modelky
Současná móda je reprezentována jménem Blanka Matragi. Tato návrhářka v roce 1982 v Bejrútu otevřela salón Blanka Haute Couture a prosadila se nejen v oblasti Perského zálivu. „Její do detailu vypracované róby se proslavily v okruhu perských princezen a šejchů,“ konstatují autoři výstavy.
Tu společně připravili telčská pobočka Muzea Vysočiny Jihlava a členové spolku Dobová móda Telč v čele s Jarmilou Klikovou. Ta se také ujala moderování obsáhlé módní přehlídky, která výstavu 2. března otevřela.
„Naše modelky nejsou postavy Twiggy, ale ženy normálního věku a proporcí, jaké potkáte na ulici,“ uvedla přehlídku moderátorka J. Kliková. Velmi početné publikum sledovalo atraktivní průlet celým dvacátým stoletím a připomnělo si řadu dobových módních hitů.
Řeč např. přišla na rok 1900, na tzv. „kulhavé sukně“ a dámy kouřící opium. Zmíněny byly časy, kdy „odhalený dámský kotník přiváděl pány k šílenství“, ale také třicátá léta se zdůrazněným pasem a balonovými rukávky.
Zaznělo jméno Grety Garbo jako propagátorky nošení kalhot, postupem dalších desetiletí pak došlo třeba i na „nezničitelný, ale neprodyšný krimplen“, na klobouky bonbónky, éry syntetických kozaček nebo safari stylu.
Jedna pasáž přehlídky patřila osmdesátkám s vycpávkami ramen, další devadesátkám s cvočky, poutky a nášivkami. Po červeném koberci kráčely modelky v korkových pantoflích, v kapsáčích i mrkváčích, aby dokráčely k závěrečnému současnému resumé, že „v jednoduchosti je krása.“
Výstavu, která informacemi i modely prezentuje vývoj staletími, doplňují právě modely ze sbírky spolku Dobová móda Telč. Vystaveny jsou také kreslené návrhy oděvů žáků Základní školy v Urbanově, ZUŠ v Telči a práce studentů Gymnázia Otokara Březiny v Telči.
Po módě dojde na jezuity, módu lze vidět po domluvě
Výstava Letem módním světem měla v prostorách Univerzitního centra Telč trvat jen do konce dubna. Po uzavření provozu veřejných institucí kvůli pandemii koronaviru ale zůstala instalována.
Jak aktuálně vysvětluje ředitel UC Telč Jaroslav Makovec, je knihovna centra vzhledem k opatřením rektora Masarykovy univerzity pro veřejnost uzavřena až do 25. května.
Přesto se zájemci v malých skupinkách mohou přijít na výstavu podívat kdykoli po domluvě s knihovnicí centra Ilonou Martinů (www.uct.muni.cz/knihovna).
„Instalaci se budeme snažit držet co nejdéle, záleží na domluvě s kolegy z Národního památkového ústavu, se kterými již připravujeme výstavu o jezuitech,“ avizuje Makovec.
Nová výstava má vernisáž ohlášenu na 10. června. „Čili předpokládám, že by instalace Letem módním světem mohla být do konce května,“ uvažuje Makovec.
Diskuze k článku