ČLÁNEK, který otiskly Jihlavské listy o plánovaném přejmenování některých veřejných prostranství od 1. července 1990. Zdroj: reprofoto
Před 30 lety došlo stejně jako po celé republice i v Jihlavě k prvním zásadním změnám v pojmenování ulic či náměstí. Stalo se tak v důsledku sametové revoluce, kdy u nás padl totalitní komunistický režim.
Ke změnám došlo zejména u ulic, které nesly názvy poznamenané více než 40letou komunistickou érou. Některá místa se vrátila k původním pojmenováním, jiná dostala úplně nové názvy.
Na nutnosti přejmenovat některá veřejná prostranství se v Jihlavě dohodli zástupci Občanského fóra (OF) a Městského národního výboru (MěNV).
V novinách jihlavského Okresního národního výboru (ONV) Jiskra vyzvali 5. ledna 1990 Pavel Novák (OF) a Karel Havlíček (MěNV) občany, aby se vyjádřili k možnému novému pojmenování ulic.
„Zároveň žádáme občany Jihlavy, aby se vyjádřili k dalšímu osudu sochy Klementa Gottwalda, která je umístěna ve Vrchlického ulici mezi Domem zdraví a budovou, v níž také sídlí ONV,“ apelovali na občany Novák s Havlíčkem.
První změny pojmenování veřejných prostranství schválili zastupitelé tehdejšího jihlavského městského národního výboru na své schůzi 28. února 1990. Nové názvy ulic pak vstoupily v platnost od 1. července téhož roku.
Tři náměstí
Třem jihlavským náměstím se vrátila původní jména. Pohnutou historii mělo hlavní jihlavské náměstí, které je považované za třetí největší v republice.
• MASARYKOVO NÁMĚSTÍ. V éře Rakousko-Uherska neslo jméno mocnáře Františka Josefa I. V době první republiky to bylo na počest prvního prezidenta Masarykovo náměstí.
V době okupace nacisté jihlavské centrální náměstí pojmenovali po svém vůdci Adolf Hitler Platz. Komunisté mu zase dali název náměstí Míru. V roce 1990 se náměstí vrátilo k jednomu ze svých původních názvů, Masarykovo.
• NÁMĚSTÍ SVOBODY. Náměstí Svobody vévodí Památník rudoarmějců. A to tak trochu napovídá, jak se jmenovalo za totality – náměstí Rudé armády. V roce 1990 se vrátilo ke svému původnímu názvu, náměstí Svobody.
• ŠTEFÁNIKOVO NÁMĚSTÍ. Jedno z nejméně známých jihlavských náměstí se nachází nedaleko krajského úřadu. V době první republiky ho pojmenovali po spoluzakladateli nezávislého Československa Milanu Rastislavu Štefánikovi.
Nacisté náměstí přejmenovali po svém mučedníkovi Horstu Wesselovi. Wessel byl zabit v roce 1930 při potyčce s komunisty. Těsně před svoji smrtí složil pozdější hymnu nacistické strany Horst-Wessel-Lied.
Po osvobození v roce 1945 se jmenovalo podle sovětského diktátora J. V. Stalina. Lidé mu říkali Staliňák. Po odhalení zločinů Stalinova kultu osobnosti došlo k jeho přejmenování na Československo-sovětské družby. V roce 1990 se vrátilo zpět k názvu Štefánikovo náměstí.
Řeckého komunistu vyměnili za Svobodu
Od července 1990 se do nového hávu převlékly také některé významné jihlavské ulice. Ulice 9. května byla přejmenována na Benešovu. Z Obránců míru se stala ulice Matky Boží.
Od 1. července se z ulice Pionýrů stala Křížová, ulice Dukelských hrdinů nově nesla název Jana Masaryka.
Spojnice autobusového nádraží s lokalitou Na Hliništi komunisté pojmenovali po datu, kdy v Československu převzali moc – 25. února. Nový režim ji přejmenoval po Mezinárodním dni studenstva, na jehož výročí došlo také k začátku sametové revoluce – 17. listopadu.
Skutečnou kuriozitou je přejmenování jedné z ulic, v jejímž názvu nahradil český komunista svého řeckého spolustraníka.
Ulice, která se v současné době jmenuje Mahlerova protíná u Pivovaru Jihlava Vrchlického ulici. Za minulého režimu nesla jméno řeckého komunisty Nikose Belojannise. Belojannis byl hrdinou řeckého protinacistického odboje.
Po zákazu komunistické strany v Řecku byl Belojannis zatčen a odsouzen k trestu smrti. Přes protesty řady významných světových osobností byl v roce 1952 ve svých 36 letech popraven.
V polovině roku 1990 v názvu nahradil řeckého český komunista. Ulice byla nově pojmenována po hrdinovi z východní fronty a bývalém československém prezidentovi armádním generálovi Ludvíku Svobodovi. V následujících letech však byla přejmenována na Mahlerovu ulici.
Nového názvu se dočkal také park u městského nádraží. Za minulého režimu se jmenoval po známém komunistickém odbojáři Sady Julia Fučíka. V roce 1990 se park vrátil ke staronovému názvu Keťásek.
K dalšímu velkému přejmenování ulic došlo v Jihlavě až o rok později. Nové názvy tak byly ponechány až na rozhodnutí jihlavského zastupitelstva, které vzešlo z komunálních voleb v listopadu 1990.
Diskuze k článku
JMÉNA ULIC V JIHLAVĚ
JMÉNA ULIC NA BŘEZINKÁCH
a MORÁLNÍ KREDIT LHÁŘE
1. Berka říká:
Sobota, 21. 12. 2013 v 0:04
2. Aha…tak to je ovšem něco jiného.
Že byste opravdu nevěděl, jak se jmenovala dříve Březinova ulice na „vašem“ sídlišti ? Tak to jste mě teď opravdu zklamal – myslel jsem si, že jste přece jenom trochu větší formát.
berka říká:
Sobota, 6. 12. 2014 v 9:13
To je jako odpověď ?
Aha Poturčenec horší turka a pokud jste s komunistama vesele kolaboroval, jste úplně stejnej, nebo horší, než oni. A když blbě kecáte o Zápotockým a přitom nejste schopnej přiznat ani takovou banalitu,
jakože jste mu postavil na Březinkách ulici,
ak je váš morální kredit u mě naprosto nulovej (nepředpokládám, že by vám to nějak vadilo).
-----------------------------------------------------------------
Rotace pojmenování začala nacisty, pak komunisty a nyní magistrátem, nebo ne?
Kdo myslíte,
ne Berka,
ani čtenář s uvozovkami,
ale normální občan,
že měl možnost za oněch režimů se okupantu zavděčit a úředně přejmenovat sídliště
a pojmenovat ulici ?
PROČ
"berka"
LHAL
a mluvil o morálce ?
když sám nejlépe ví, že to není pravda,
ale smyšlená chiméra motivovaná nenávistí.
Nejhorší je, když se přejmenovávají historické názvy po politicích (viz Pieta za ND v Praze po V.H,) Dlouhodobý historický název a takto to "sprznit". Když už má někdo takové nutkání (jako měl pan Burian, ředitel ND), tak pojmenujte něco nového. Obdobné je to se sochami.
A to místo by mělo mít aspoň něco malého, co spojuje jeho název se jménem, či sochou. Potom přijde změna režimu a kulturní vandalové se projeví v plné kráse a síle. Proč tomu nepředcházet. Slovo by měli mít i obyvatelé, kterých se to týká a bydlí zde.
Strejček Nimra | 2020-01-26 11:10:27 |
Reagovat"Potom přijde změna režimu a kulturní vandalové se projeví v plné kráse a síle."
------------------------------------
Vloženo z Jiskry:
. . . „Historii píše život a je na nás, abychom naši dělnickou, pokrokovou tradici a její symboly lépe ochraňovali a zakládali. Nemohu než sáhnout v této souvislosti pro jiný příklad. Kdysi stál cestou na Kalvárii v Jihlavě starý most a na něm socha sv. Jána. Starý most ustoupil novému, který se stal vstupem do budoucího moderního sídliště města. Samozřejmě že se nezapomnělo na renovaci sochy sv. Jána nákladem cca 15.000 korun i na příslušné místo na novém mostě, kam by měl být opět umístěn. Nestane se tak a je to moudré.
Projektant tu dbal pozorně památky, možná i umělecké. My bychom měli pamatovat na to, aby na ono prázdné místo (kam chtěl projektant sochu znovu umístit) vyplnila soch třeba sportovce"…
-------------------------------------------
Myslíte, že barokní socha na mostě by vadila obyvatelům?
"Slovo by měli mít i obyvatelé, kterých se to týká a bydlí zde."
Něco jako výsledek Vovsíkovy ankety, propojení silnic na Březinkách ?
-----------------------------------------
Někomu spíše vadí autor sídliště, viz "všimné"
Berka říká:
Neděle, 3. 2. 2019 v 18:41
Gryce nemusíte složitě nálepkovat. Stačí jednoduše napsat kolaborant.
Kolaborant, co si byl za Zemanem na hradě pro metál.
--------------------------------------
Pro Berka lže ?
Gryc na hradě byl, ale Zeman ani zdálky nezamával architektům holí.
Kuberu ale pozdravil, že ?
--------------------------------------------
převzato:
Zeman ho vzal holí, z toho něco bylo. Miroslav Macek vzpomněl na Kuberu
21.01.2020 14:35
Komentátor Miroslav Macek vzpomíná na zesnulého Jaroslava Kuberu jako na „nikotinem prostoupeného, lidového a přemýšlivého politika, který bude ODS zatraceně chybět“. A ironicky dodává, zda za Kuberovy náhlé zdravotní komplikace nemohla rána holí, kterou mu na novoročním obědě uštědřil prezident Miloš Zeman, jak o tom Kubera žertoval.