Reklama
Dnes je čtvrtek 21.11.2024     svátek má Albert

Veřejnost začíná starou Jihlavou žít, věří uvolněný zastupitel M. Laštovička


10.5.2019 Bez kategorie/Komentáře (1), autor:
Aneta Hrdličková

Z novin jihlavské radnice, květen 2019

Jihlavský rodák Martin Laštovička má jako uvolněný zastupitel nový úkol – revitalizaci Masarykova náměstí a oživení Městské památkové rezervace v Jihlavě. Absolvent Fakulty architektury na Vysokém učení technickém v Brně má k Jihlavě blízký vztah a do své práce může zapojit i vlastní vzpomínky z dětství stráveného na Masarykově náměstí a také v Muzeu Vysočina, kam docházel za svým otcem muzejníkem.

Vy pocházíte z Jihlavy, utkvělo vám z dětství v paměti nějaké hezké místo ve městě?

Často jsem za tátou chodil do muzea, kde měl přírodovědnou kancelář. Pamatuji si, že ta kancelář byla přímo přístupná z krásného renesančního krytého dvora. Když jsem tam jako malý chodil, tak to na mne působilo jako obrovský palác, pamatuji si i vůni celého domu. V hale stál obrovský jelen i zajímavý exponát velkého divokého prasete. Celý krytý dvůr muzea mám od malička ve vzpomínkách.

 

Jak na místo pohlížíte nyní?

Zjišťuji, že je vše menší, než jak jsem to tenkrát viděl. Pocit ale stále přetrvává. Renesanční jihlavské domy jsou opravdu výjimečné, máme zde spousty ukrytých dvorů, bohatství, se kterými člověk na takových místech vůbec nepočítá, a o to víc ho překvapí svou krásou.

 

Čím je Jihlava zajímavá pro turisty?

Jihlava měla netradiční vznik, nebylo to rostlé město, ale byla vyprojektována na zelené louce. Nejzajímavější je však to, že zde vznikly naráz tři gotické kostely – Povýšení sv. Kříže, kostel Svatého Jakuba a kostel Matky Boží. Národní kulturní památkou byl však prohlášen pouze sv. Jakub, ten je tedy podle kategorizace nejvýznamnější. Podle mě jsou ale všechny tři zmíněné kostely na stejné úrovni, každý má svou výjimečnou umělecko-historickou kvalitu.

V kostele Matky Boží jsou prostory autentické z doby vzniku města, z poloviny 13. století. Když chce člověk opravdu nasát atmosféru tehdejší doby, je to ten pravý prostor. Kdyby tam přišel rytíř ve zbroji, tak si ho ani nikdo nevšimne! (Smích).

Kostel Povýšení svatého Kříže byl zase na svoji dobu velmi pokrokový, až revoluční. Jeho progresivní „královská“ gotika navazuje výrazově na francouzskou oblast Île-de-France a navíc kostel ovlivnil stavbu sv. Jakuba.

 

Kde je Jihlava vůbec nejstarší?

Nejstarší budova mimo současné městské centrum je kostel sv. Jana Křtitele na Jánském kopečku ve staré Jihlavě. Tento kostelík byl centrem trhové hraniční vsi, která dala za vznik velké Jihlavě. Je z konce 12. století a podle mne je to takový opravdový Jan Křtitel architektury nově vzniklého města.

S Jihlavou se ale také pojí spousta kulturních památek movitých. Jedna z nejvýznamnějších je Přemyslovský kříž, který byl uložen v Kostele Povýšení svatého Kříže. Tato pro Evropu významná středověká plastika je nyní umístěna na Strahovském klášteře.

 

Proč Přemyslovský kříž není v Jihlavě?

Kříž začal chátrat a tak byl v 90. letech zapůjčen strahovskému premonstrátskému klášteru, který ho nechal zrestaurovat. Po restaurování ho měl vrátit, to se ale nestalo. Jeho místo má být v kostele sv. Ignáce, teď je ale součástí Strahovské obrazárny.

 

A jak Přemyslovský kříž získat zpět?

Problémů je několik, zaprvé převoz. Poslední jednání s premonstráty nastínilo, že oni jsou ochotni do Jihlavy kříž vrátit, ale musí se zajistit šetrný převoz. Korpus Krista na kříži v nadživotní velikosti je křehký. Riziko, že by se při převozu poničil, je vysoké. Další věc je například špatný stav kostela sv. Ignáce. Je tam neopravená hlavní freska a střecha je v havarijním stavu. V kostele sv. Jakuba vhodné klimatické podmínky také nejsou. Přemyslovský kříž patří zpátky do Jihlavy. Jeho návrat bude ale dlouhý, náročný a drahý proces.

 

Jaké další památky město v průběhu let ztratilo?

Velkou újmou pro Jihlavu byla úprava Hradební ulice po roce 1965. Místo té čtyřproudové silnice, mezi gotickým a barokním opevněním byly zahrady i domy. Potřebovala se ale vyřešit doprava, dříve se na Pelhřimov jezdilo auty pod Bránou Matky Boží, přes celé náměstí.

Město tímto průrazem oddělilo velmi ostře a necitlivě předměstí s barokním opevněním od středověkého organizmu města.

Další ranou byly radikální opravy v centru města v 70. a 80. letech. Jihlava tenkrát měla hodně prostředků na opravy a začala důrazně rekonstruovat západní bloky domů na náměstí.

Tenkrát se totiž zaměřili jenom na přední vzácná jádra domů a ty ostatní zadní části zbořili. Kvůli těmto necitlivým opravám zmizela celá židovská čtvrť plná pitoreskních památek i domů s přístavky, které dělily úzké uličky.

A největší ranou je samozřejmě Prior na Masarykově náměstí. Ten má vlastní historii, která začíná u rozhodnutí, že se bude bourat jen část Kreclu, který na jeho místě dříve stál.

Bohužel tehdejší komunistické vedení chtělo Krecl zbourat celý. Prior teď náměstí dominantně ovládá a čeká nás těžký úkol, jak ho celé vyřešit.

 

Co vůbec říkáte na vítězný návrh architektonické soutěže na revitalizaci náměstí?

Byl jsem členem poroty architektonické soutěže a musím říct, že vítězný návrh převyšoval ty ostatní. Architektonický tým pracoval s náměstím přirozeně, využil jeho kladů a dominant. Okolo západních fasád, kde je i nyní nejvíce koncentrovaný pohyb, buduje velký bulvár a oživuje ho zahrádkami a zelení.

Líbí se mi také ostrůvky zeleně, z nichž dva kryjí problematický Prior. Oživuje také úzkou uličku mezi Priorem a domy vedle radnice.

Navíc má dobré návrhy i pro řešení Prioru, snaží se ho opticky rozdělit na několik domů, jako tomu bylo u starého špalíčku. Tato realizace však záleží na dohodě  města s majitelem Prioru.

 

Mluvil jste o staré cestě přes náměstí. Povolil byste po revitalizaci průjezd autům?

Rozhodně se mi nelíbí, jak je to nastavené teď, buď pustíme všechny, nebo nikoho. Já bych omezený průjezd přes Masarykovo náměstí povolil, ale musel by být regulován. V celé Městské památkové rezervaci je to ale o něco složitější. Chceme, aby se do středu města vrátil život a bydleli tam lidé, kteří potřebují k domům zajet autem.

 

Jaké máte plány pro centrum Jihlavy? Co Jihlava potřebuje, aby byla přitažlivější?

Teď jsem čtyři měsíce nasával podněty a zkoumal každý roh starého města i jeho okolí a zjistil jsem, že mám těžký úkol. Je potřeba vyřešit spoustu záležitostí, hlavně tedy manuál a koncepci prostoru v Městské památkové rezervaci.

Například, když projdete jakoukoli uličkou, tak nenajdete jeden stejný poklop od kanálu, je tady mnoho druhů zaústění okapů, většinou nevhodných, a historické fasády „zdobí“ různá plastová dvířka od elektriky a slaboproudů.

My potřebujeme jednotu historického prostoru včetně detailů, veřejného osvětlení, střech i dlažeb. Je potřeba vypíchnout to typicky jihlavské a toho se držet.

 

A mají podle vás Jihlavané centrum města rádi?

Podle toho, kolik lidí se na náměstí zdržuje, je odpověď jasná. Avšak poslední dobou na sociálních sítích nacházím zajímavé fotografie. Zjistil jsem, že je teď spousta nadšenců, co sdílí nejenom staré fotografie, pohlednice nebo kresby Jihlavy, ale i současné fotografie památek a míst z jiného netradičního pohledu. Navíc mi přijde, že se tato skupina neustále rozšiřuje a veřejnost začíná starou Jihlavou žít a snaží se poznat její jedinečnost.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
ReklamaReklama
Reklama
19.11.2024 AktualityJoura a Pacal podpořili hejtmana Kuklu

Dva zástupci Starostů pro Vysočinu (SPV) Adam Joura a Pavel Pacal při hlasování podpořili jako hejtmana Martina Kuklu (ANO). JL je požádaly o vysvětlení. JL: Při volbě hejtmana Kraje ...

Komentáře (0)
12.11.2024 Bez kategorieMiloš Vystrčil (ODS) obhájil post předsedy Senátu

Miloš Vystrčil bude další dva roky předsedou Senátu. Rozhodli o tom ve svém hlasování 30. října senátoři. Pro politika z Vysočiny se v tajné volbě vyslovilo 62 z celkem 79 přítomných ...

Komentáře (3)
12.11.2024 Bez kategorieMartin Kukla (ANO) se stal hejtmanem Kraje Vysočina

Třemi nejvyššími představiteli kraje jsou hejtman Martin Kukla a jeho náměstci Otto Vopěnka (oba ANO) a Vladimír Novotný (SOCDEM). Kraj Vysočina má novou „vládu“ v čele s hejtmanem Martinem ...

Komentáře (1)
25.10.2024 Bez kategorieSenátorka Hana Žáková (STAN) k e-mailům o poplatcích Českého rozhlasu

V polovině října měli senátoři obdržet řadu e-mailů od lidí, kteří požadují, aby senátoři nehlasovali ke zvýšení koncesionářských poplatků pro Český rozhlas. Senátorka se k e-mailům ...

Komentáře (2)
18.10.2024 Bez kategorieNa post předsedy Pirátů podporuji Z. Hřiba, říká náměstkyně hejtmana Hana Hajnová

Předseda Pirátů Ivan Bartoš byl odvolán z postu ministra, Piráti poté vystoupili z vlády. JL požádaly pirátskou náměstkyni Hanu Hajnovou o reakci. Co říkáte na vystoupení Pirátů ...

Komentáře (1)
18.10.2024 Bez kategorieOdchod ministra Lipavského od Pirátů mě překvapil, tvrdí krajský radní J. Břížďala

Co říkáte na vystoupení Pirátů z vlády? Toto rozhodnutí bylo logické a jediné správné ve chvíli, kdy předseda vlády přes telefon oznámí předsedovi Pirátské strany a nyní již bývalému ...

Komentáře (1)
04.10.2024 Bez kategorieSchrek (ODS): Nemohu najednou zapomenout, co Kukla (ANO) říkal

Pro voliče musíme být dlouhodobě čitelní, protože pak prostě lidé ztrácí motivaci jít k volbám, říká po volbách končící hejtman kraje Vítězslav Schrek (ODS+STO). Rozhodli jste ...

Komentáře (2)
04.10.2024 Bez kategorieHajnová (Piráti): Musíme zjistit, co se s našimi voliči stalo

Pravdou je, že jsme ve volbách propadli a pokud něco nezměníme, tak se prostě nezvedneme, říká krajská jednička Pirátů Hana Hajnová. Vám se asi výsledky krajských voleb, ve kterých ...

Komentáře (3)
18.09.2024 Bez kategorieZastupitel Hošek (STAN) prokázal hlubokou neznalost, podle jiných hyenismus

Na Facebooku (FB) opozičního zastupitele Radka Hoška (STAN) se objevil v době celorepublikových povodní emocemi nabitý příspěvek. V něm Hošek tvrdí, že mu volal „vytočený známý od hasičů“ ...

Komentáře (4)
12.08.2024 Bez kategorieMoje připomínky k HMA jsou konzistentní, říká L. Kuchyňa (STAN)

Horácká multifunkční aréna (HMA) se staví již rok. S jejím zprovozněním se počítá na podzim 2025. Zastupitele Libora Kuchyni (STAN) se JL zeptaly: Sledujete výstavbu Horácké multifunkční ...

Komentáře (0)
12.08.2024 Bez kategorie J. Vymazal (ODS): Jihlava i Kraj Vysočina získají ikonickou stavbu

Horácká multifunkční aréna (HMA) se staví již rok. S jejím zprovozněním se počítá na podzim 2025. Zastupitele a bývalého primátora Jaroslava Vymazala (ODS) se JL zeptaly: Sledujete ...

Komentáře (1)
17.07.2024 Bez kategorieJedinou europoslankyní z Vysočiny se stala Jana Nagyová (ANO). O přesunu do Bruselu neuvažuje

Jihlavská zastupitelka Jana Nagyová (ANO) se stala poslankyní Evropského parlamentu. Rozhovor s ní vznikl těsně po vyhlášení výsledků. Po vyhlášení výsledků byly ve vašem štábu ...

Komentáře (3)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net